Türkiye

Türkiye’deki Tarihi Eserler

Türkiye’nin tarihi eserleri, Zeugma antik kent mozaikleri, Efes, Xanthos, Letoon antik kentleri, Aspendos Tiyatrosu, Myra Kaya Mezarları, Nemrut Dağı Anıtsal Heykelleri, Ani Harabeleri, Alacahöyük 13 Kral Mezarı, Hattuşaş Heykelleri, Peri Bacaları Evleri şeklinde sıralanır. Türkiye’deki tarihi eserler hakkında bilgileri alt başlıklardan öğrenebilirsiniz.

Zeugma Antik Kent Mozaikleri

Zeugma Antik Kent Mozaikleri
Zeugma Antik Kent Mozaikleri /ucuzauc

Zeugma Antik kentinin mozaikleri, Zeugma Mozaik Müzesi’nde muhafaza edilen ve dünyaca ünlü Çingene kızı eserine ev sahipliği yapan tarihi eserlerdir. Gaziantep’te halen devam eden kazılarda, yeni mozaikler ve Roma villaları’nın bir kısmı ortaya çıkmaya devam ediyor. Zeugma antik kentine ait olan ve kazılar sonucu bulunan Zeugma antik kent mozaikleri, kabartmalar, mezar, stelleri, heykeller tarihi eser kategorisinde, Gaziantep Zeugma Antik Kent Müzesinde sergilenir. Müzekart ile giriş yapma veya giriş ücreti ödeme işlemleri ardından müze içinde korunan mozaikler görülür.

Efes Antik Kenti

Efes antik yerleşkesi, UNESCO Dünya Mirasları listesinde bulunan ve tarihi eser kategorisine giren, 9000 yıllık Helenistik mimari kalıntılardır. Türkiye’deki tarihi eserler arasında bulunan Efes antik kentinde, Artemis Tapınağı, Ashab-ı Keyf Mağarası, Celcus Kütüphanesi, Selçuk Kalesi, İsa Bey Camii Hamamı, St.John Bazilikası gibi tarihi eserler sınıfına giren önemli mimari yapılar bulunur. Helenistik döneme ait birden fazla yapıyı ve diğer kalıntıları barındıran Efes Antik Kenti, Roma, Doğu Roma, Osmanlı gibi farklı devletleri ağırlamıştır. Efes Antik Kenti İzmir’de bulunur.

Xanthos Ve Letoon Antik Kentleri

Xanthos, Letoon Antik Kenti, Fethiye’ye 46 km uzaklıktaki Kınık Köyü’nde bulunan, ve 1988 senesinde UNESCO Dünya Miras Listesi’ne giren, tarihi eser kategorisinde mimari yapılar bütünüdür. Xanthos, milattan önce sekizinci yüzyıla dayanan tarihi geçmişe sahiptir. Burası geçmişe ait tarihi ve siyasi bir merkez olarak bilinir. Letoon kenti ise 7. Yüzyıla kadar uzanan bir geçmişe sahiptir. Mitolojik hikayeye göre Zeus’un sevgilisi olan Leto adına yapıldığı anlatılmaktadır. İçerisinde yer alan tarihi kent kapıları, taş merdivenler ile hazırlanmış antik anfi ve kuleler muhteşem tarihi manzarayı ve dokuyu yansıtır. Xanthos Ve Letoon Antik Kentleri , Antalya’da bulunur.

Aspendos Tiyatrosu

Aspendos Tiyatrosu
Aspendos Tiyatrosu

Aspendos tiyatro, tarihi Roma tiyatrosu olarak bilinin tarihi eser kategorisinde yer alan mimari yapıdır. Tiyatro çevresinde, tarihi sur duvarlarını, tepe bölgesinde yer alan agorayı, bazilikayı, anıtsal takıyı, meclis binasını, Helenistik tapınağı barındırır. Bu alana gidildiğinden birden fazla tarihi mirası gözlemleme şansı bulunur. Roma döneminden günümüze en iyi şekilde korunarak ulaşan Aspendos Tiyatrosu, Antalya’da bulunuyor.

Myra Kaya Mezarları

Myra kaya mezarı, Myra Antik Kenti’nde bulunan tarihi eserdir. ‘’Yüce ana tanrıçanın yeri’’ olarak ifade edilen ve Likya kenti olarak bilinin Myra, Myra Aziz Nikolaus Kilisesine ve kaya mezarlarına ev sahipliği yapar. Bu iki farklı tarihi eseri barındıran alan, yurt dışında ‘’Santa Klaus’’ adı verilen ve Noel Baba olarak anılan rahibin yaşadığı tarihi mekan olarak ifade edilir. Myra Kaya Mezarları, Antalya’da bulunur.

Nemrut Dağı Anıtsal Heykelleri

Nemrut Dağındaki anıtsal heykeller, doğal dağ teraslarında yer alan taştan tarihi eserler olarak bilinirler. 1987 senesinde UNESCO Dünya Miras Listesi’ne giren Nemrut Dağında, Antik mezarlar, mimari kalıntı çeşitleri, batı ve kuzey teras bölümleri, anıtsal heykeller yar alır. Tüm bu tarihi eserler aynı alanda toplanmıştır. Tarihi kaynaklarda bu alanda olduğu açıkça ifade edilen kral mezarları ise hala bulunamamıştır. Bu açıdan gizemini koruyan alanda bulunan Nemrut Dağı anıtsal heykelleri ise devasa taştan görünümleri ve insan sureti şeklinde formları ile dikkat çekerler. Gökyüzünün kızılı ile birleşerek muhteşem bir manzarayı ön plana taşıyan alan ve tarihi Nemrut Dağı Anıtsal Heykelleri Adıyaman’da bulunur.

Ani Harabeleri

Ani’nin harabeleri, 961 ila 1045 seneleri arasında Pakruduni Hanedanlığı içinde Ermeni hükümdarlarının başkenti olan ve günümüze harabe şeklinde ulaşan tarihi eser statüsündeki yapılardır. Kars’ın güneydoğusunda Arpaçay boyunda bulunur. Bizanslılardan, Osamnlılara kadar birçok uygarlığa tanık olmuş olan Ani Harabeleri, Ermeni, Gürcü, Rus ve Selçuklu milletlerinin mimari dokunuşlarını yansıtır. Ani Harabeleri, arkalarına aldıkları muhteşem dağ manzarası ve üzerinde konumlandıkları yeşil bitki örtüsüne sahip zemin ile fantastik ve büyüleyici bir görünüm sunarlar.

Alacahöyük 13 Kral Mezarı

Alacahöyük’teki 13 Kral Mezarı, 4 uygarlığa ait tarihi kalıntıların ortaya çıktığı merkezde yer alan, Eski Tunç Çağı’ndan kalan tarihi eserlerdir. Alacahöyük Köyü içinde yer alan Alacahöyük müzesinde sergilenen 13 kral mezarına, eski halı ve kilimler, dokuma tezgahları, tarihi ahşap tarım aletleri, Osmanlı dönemine ait eşyalar, bu döneme ait delici ve kesici ve ateşli silahlar eşlik ediyor. Alacahöyük 13 Kral Mezarı ve her biri farklı tarihlere ait olan bu tarihi eserlerin tümü müze içinde bir arada sergilenmektedir.

Hattuşaş Heykelleri

Hattuşaş’ın heykelleri, Hititlere başkentlik yapmış olan tarihi Hattuşaş kentinde yer alan tarihi eserlerdir. Tarihi kent kalıntılarının girişinde ve içinde belirli alanlarda bulunana büyük, taştan hayvan figürlü heykeller, Hitit dönemine aittirler. Sadece Hititler değil Frigler, Medler, Galatlar, Romalılar ve Bizanslılar bu yerleşim alanında yaşamışlardır. Tüm devletlerin kültürlerinden farklı yansımalar Hattuşaş harabelerinde ve Hattuşaş Heykelleri üzerinde gözlemlenir.

Peri Bacaları Evleri

Peri Bacalarından evler, Kapadokya’da yer alan ve Peri Bacaları’ndan çıkan oyuklar içine yapılmış mimari tarihi eserlerdir. 1985 senesinden bu yana UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan Peri Bacaları evleri, fantastik bir görünümü ve tarihin güçlü izlerini yansıtırlar. Kapadokya çevresinde peri bacaları evleri hariç, Türkiye’deki tarihi eserler statüsünde yer alan, tarihi kiliseler ve müzede sergilenen tarihi eşya çeşitleri yer alır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu