MarmaraSakaryaTürkiye

Sakarya Tarihi Yerler

Sakarya’nın tarihi yerleri, Harmantepe Kalesi, Seyifler, Paşalar Kalesi, Justinianus, Bayezid, Sakarya Köprüsü, Sakarya Müzesi, Rüstem Paşa, Ağa Camii şeklinde sıralanır. Sakarya tarihi yerler açısından oldukça geniş mimariye ev sahipliği yapan bir yerleşim alanıdır.

Harmantepe Kalesi

sakarya tarihi yerler
Harmantepe Kalesi / Wikiwand

Harmantepe Kaleleri, Bizans sınırlarının korunması amacıyla 12 ve 13. Yüzyılda inşa edilen mimari yapılardır. Sakarya Nehri boyunca uzanırlar. Nehir yolu üzerinde birbirlerini gören tarihi karakol ve gözetleme kuleleri olarak sıralanırlar. Adapazarı’nda yer alan Harmantepe Köyü yakınındaki Harmantepe Kalesi, küçük bir dağ tepesi üzerinde konumlandırılmıştır. Çevre alanında bataklık yapısı bulunana kale, açılan kanallar sayesinde tarım alanı olarak kullanılmıştır. 10 ila 8 metrelik farklı surlardan inşa edilen kale, geçmişten günümüze en iyi şekilde ulaşan Sakarya kaleleri arasında yer alır. Ana giriş kapısı güney bölümünde yer alan kalenin 8 farklı tarihi kapı girişi bulunur. İçinde ağaçlar ve çeşitli bitkiler yer alır. Bizans dönemine ait tarihi izleri tanıyan kalenin manzarası ise Sakarya Nehri ile bütünleşir. Kale, Harmantepe Caddesi, No:37, 54100 Adapazarı/Sakarya’da bulunur.

Seyifler Kalesi

sakarya tarihi yerler
Seyifler Kalesi

Seyifler Kale, Sakarya Seyifler Köyü’nün güneyinde yer alan tarihi kaledir. Çarksuyu ve Sakarya Nehri’nin üzerinde yer alan köprülerin güvenlik gereksinimlerini gidermek amacıya iki akarsuya en yakın noktada inşa edilmiştir. 80’e 80 boyunda inşa edilen Seyfiler Kalesi içinde yer alan iki farklı burç günümüze kadar hasar almadan ulaşmıştır. Tarihte stratejik öneme sahip olan bu kale, Kemalpaşa, Ferizli, Sakarya’da bulunmaktadır.

Paşalar Kalesi

Paşalar Kalesi

Paşalar Kale, Pamukova’da yer alan tarihi yapı olarak bilinir. Bizans dönemi yapısı olup, bu döneme ait mimari kültürü açık şekilde yansıtır. 1314 senesinde Osman Gazi döneminde fethedilmiştir. Yapılış tarihi tam olarak bilinmeyen Paşalar Kalesi, üzerinde kullanılan mimari parçaların incelemeleri ardından Bizans dönemine ait olduğu düşünülen bir eserdir. İnşasında yağım tekniği kullanılmıştır. Günümüze ise sadece sur duvarları ve kalıntılar kalmıştır. Kale, Pamukova/Sakarya’da bulunur.

Justinianus Köprüsü

Justinianus Köprüsü

Justinianus’un köprüsü, erken Bizans dönemi yapısı olarak bilinen ve Anadolu’da yer alan göz alıcı anıtsal yapı olarak adlandırılan köprüdür. Bizans imparatoru Justinianus’un özel talebi üzerine inşa edilmiştir. M.S 558-560 senelerinde inşa edilen yapı, günümüze sağlam şekilde ulaşmıştır. 365 metre uzunluğa sahip Justinianus Köprüsü, yapıldığı döneme ait en usta mimari detayları yansıtır. Köprünün hikayesi ise doğu ve batı topraklarını tekrar bir araya getirme hedefini sembolize etmesidir. Anıtsal niteliğini bu sembole bağlı alan yapı, Sakarya/Beşköprü Serdivan’da bulunur.

Sakarya Köprüsü

Sakarya Köprüsü

Sakarya Köprüsü, Atatürk’ün talebi üzerine 1937 senesinde inşa edilen köprüdür. Kumköy yakınlarında bulunana ahşap mimariye sahip bir köprüde yolculuk yapan Atatürk, Tavuklar Köprüsü adı verilen bu yapıyı yetersi ve güçsüz bularak, taştan bir köprü yapılması hakkında karar vermiştir. Bu kapsamda her hangi bir bölgede su taşkını olması halinde yüksek dayanıklılık sergileyecek olan taş Sakarya Köprüsü inşa edilir. Beşköprü, Srdivan, Sakarya adresinde bulunur. Sakarya tarihi yerler açısından hem Osmanlı hem de Cumhuriyet dönemi yapılarına ev sahipliği yapar.

Bayezid Köprüsü

Bayezid Köprüsü

Bayezid Köprüsü, Sakarya Nehri üzerinde yer alan ve Fatih’in oğlu olan II. Bayezid tarafından 1945 senesinde yaptırılmış köprüdür. Büyük ebatlı kesme taşların kullanımı ile inşa edilen yapı, 150 metrelik boya sahiptir. 1,05 metre yüksekliği ile nehir üzerinden geçer. Mimari öğelerinde Türk süsleme sanatını yansıtır. Kuzey bölümünde ise Bizans döneminden kalan köprü kalıntıları bulunur. Adacık içinde yıkılan Bizans köprü kalıntıları ve asıl şeklini halen koruyan Bayezid Köprüsü, Sakarya Nehri üzerinde yer almaktadır.

Sakarya Müzesi

Sakarya Müzesi

Sakarya Müze, Adapazarı’nın merkezinde yer alan, Roma ve Bizans dönemine ait kalıntıları sergileyen müzedir. Bahçe bölümünde sunaklar, sütun kaideleri ve tarihi mezar taşları yer alır. Osmanlı ve Cumhuriyet dönemine ait olan etnografya parçalar ise müze içinde sergilenir. Bu müze içerisinde yer alan Anadolu topraklarının kuruluşuna dair öneli parçalar ve bahçesinde yer alan tarihi eserler ile dikkat çeker. Sakarya Müzesi, Semerciler, Sait Faik Sokak, Sakarya, Adapazarı adresinde bulunur.

Rüstem Paşa Camii

Rüstem Paşa Camii

Rüstem Paşa Camisi, Mimar Sinan tarafından yapılan ve Kanuni Sultan Süleyman’ın sadrazamı Rüstem Paşa’dan adını alan tarihi camii olarak bilinir. 1550-1560 seneleri arasında inşası tamamlanan camii, imaret, kervansaray ve hamam bölümlerinden oluşur. 16 yüzyıldan bu yana günümüze gelen Rüstem Paşa Camii, iki kez restore edilmiştir. Duvarları alçak mimarisi ile dikkat çeken ve çatısı ahşap ile örtülü tasarlanan yapının, 750 metrekarelik dış ve iç ibadet alanı bulunur. 1200 kişilik kapasitede olan tarihi yapı, İstasyon Caddesi, Sapanca, Sakarya’da bulunur.

Ağa Camii

sakaryada tarihi yerler
Ağa Camii

Ağa Camisi, Sakarya Kömür Pazarı Bankalar Caddesinde yer alan, 200 yaşında olan tarihi camidir. 200 sene öncesinde mezarlık alanı olan ve ardından alana camii yapılması ile tarihe giriş yapan Ağa Camii, kim tarafından yapıldığı tarihi kaynaklarda belirtilmeyen bir mimari eserdir.

Seyyid Karaman Baba Türbesi

Seyyid Karaman Baba Türbesi

Seyyid Karaman Baba’nın türbesi, Hacı Bektaşı Veli dönemi erenlerinden Seyyid Karamnın mezarıdır. Can Baba olarak bilinen erenin, takma ismi ise bizzat Hacı Bektaş-ı Veli tarafından kendisine verilmiştir. Horosan’da Müslümanlığın yayılması için uzun uğraşlar veren Seyyid Karaman, İstanbul’un fethi için Sakarya dolaylarında savaşırken şehit olmuştur. Bu bölgeye ise Seyyid Karaman Baba Türbesi ve ormanı adı verilmiştir. Sakarya tarihi yerler açısından mimari yapılara ve önemli isimlerin mezarlarına aynı anda ev sahipliği yapar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu