AvrupaRomanya Gezi Rehberi

Romanya’da Gezilecek En İyi 15 Yer

Romanya’nın karanlık kalelerde gizlenen, sadece şüphesiz turistlere saldırmayı bekleyen vampirlerden ibaret olduğunu düşünüyorsanız, tekrar düşünün. Transilvanya vampirleri elbette büyük görünür, ancak Romanya , Bram Stoker’in Kont Drakula’sından ve Brukenthal Sarayı’ndan çok daha fazlasıdır. Romanya ortaçağ kalelerinden payına sahiptir, ancak aynı zamanda kışın kayak ve yaz aylarında yürüyüş sunan oldukça dağ manzarası şapkasına sahiptir. İlginç köyleri ve muhteşem boyalı kiliseleri var. Nehrin Karadeniz’e döküldüğü Tuna Deltası’nda bulunan milyonlarca kuş da aynı derecede harika. Romanya’daki en önemli turistik yerlere genel bakış:

1.  Bran Kalesi

Bran Kalesi
Bran Kalesi

Yazar Bram Stoker’in bu ortaçağ kalesini bile bildiğine dair hiçbir belirti olmamasına rağmen, Bran Şatosu genellikle Dracula ile ilişkilendirilir. Romanya’nın bir dönüm noktası olan kale, Transilvanya’daki Brasov yakınlarındaki ormanlık bir yamaçtan dışarıya doğru bakan bir peri masalı kalitesine sahip. 13. yüzyıla dayanan kökleri olan bu ortaçağ kalesi, bugün Kraliçe Maria tarafından toplanan sanat ve mobilyaların sergilendiği bir müzedir. Ayrıca, ülkenin dört bir yanından Rumen köylü binalarının bulunduğu bir açık hava müzesine ev sahipliği yapmaktadır.

2.  Sighişoara’nın Tarihi Merkezi

Sighişoara’nın Tarihi Merkezi

Ortaçağ yaşamının neye benzediğine dair önyargılı düşünceleriniz varsa, Sighişoara’nın Tarihi Merkezi kesinlikle bunları yerine getirecektir. Old Town Sighişoara kesinlikle en iyisi ortaçağdır. 12. yüzyıl Transilvanya Saksonları tarafından bulunan Sighişoara, müstahkem bir ortaçağ kasabasının harika bir örneğidir. Renkli taş binalarla çevrili geleneksel dar sokaklara sahiptir. Bram Stoker’in Drakula’sının ilham kaynağı olan Kazıklı Voyvoda’nın doğum yeridir. Sighişoara, orta çağını her Temmuz ayında rock gruplarının da yer aldığı bir festivalle kutluyor.

3.  Parlamento Sarayı

Parlamento Sarayı
Parlamento Sarayı

Orta Çağ binalarının bol olduğu bir ülkede, başkent Bükreş’teki Parlamento Sarayı’nda ortaçağdan kalma hiçbir şey yok . Dünyanın en büyük idari binası olarak kabul edilen tamamen modern bir komplekstir. Gün boyu çalışan 20.000 işçi, 13 yıl sürdü. 700 mimar ve tasarım uzmanının yer aldığı bir mimari harikası. Saray, yabancılar arasında popüler bir turistik cazibe merkezidir, ancak Romanya’nın nefret edilen lideri Nikolay Çavuşesku tarafından inşa edildiği için yerel halk arasında pek fazla değildir.

4.  Peles Kalesi

Peles Kalesi
Peles Kalesi

Peles Kalesi’nin kuşatma ve savaş geçmişi yoktur, ancak diğer Avrupa kalelerinin sahip olmadığı bir şeye sahiptir: Karpat yamaçlarında olduğu gibi oturan muhteşem güzellik. Bu Neo-Rönesans kalesi, 1860’larda burada tatil yapan Kral Carol I tarafından yaptırılmıştır. Peri masalı görünümündedir, Avrupa’nın en çarpıcı kalelerinden biri olarak kabul edilir. 4.000 parçalık silah koleksiyonu kralın askeri çıkarlarını yansıtırken, fresklerle süslenmiş bir sinema odası kraliçenin sanatsal ilgisini yansıtıyor. Romanya’da gösterilen ilk film burada yayınlandı.

5.  Mutlu Mezarlık

Mutlu Mezarlık
Mutlu Mezarlık

Sapanta kasabasındaki Mutlu Mezarlık, sıradan bir mezarlık değil. Daha çok renkli mezar taşları, haçlar ve ölenlerin hayatlarını kutlayan heykellerle bir halk sanatı galerisi gibi. Bu renkli gelenek, 1908’de haç oymaya başlayan 14 yaşındaki bir çocukla başladı. Şiirler ekledi ve çarmıhta ölen kişinin portresini yaptı; bazen nasıl öldüklerini bile çizdi. Ve böylece bir gelenek doğdu. Her şeyin arka planı koyu mavidir ve diğer renkler yaşamı, ölümü ve doğurganlığı simgelemektedir.

6.  Piata Mare

Piata Mare
Piata Mare

Ortaçağ binaları ile çevrili Büyük Meydan veya İngilizce olarak bilinen Piata Mare, Transilvanya kenti Sibiu’da mutlaka görülmesi gereken bir yer. Meydan, 15. yüzyılın başlarında bir tahıl pazarı olarak başladı. Birkaç on yıl sonra Terziler Loncası binası yükseldi. Bunu evler, bir Cizvit kilisesi ve Brukenthal Sarayı izledi. Büyük Meydan, festivaller ve kafa kesme dahil halka açık toplantılar için bir yerdi. “Delinin kafesinde” sergilenen sorun çıkaranların görüldüğü yerdi.

7.  Biertan Müstahkem Kilisesi

Biertan Müstahkem Kilisesi
Biertan Müstahkem Kilisesi

Biertan Müstahkem Kilisesi, Biertan’daki diğer binaların üzerinde baş ve omuzlar üzerinde duruyor, Aslen bölge Macaristan’a ait olduğunda inşa edilmiş bir Katolik kilisesiydi. Reformasyondan sonra Lutheran kilisesi oldu. Kasaba halkı Osmanlı Devletine karşı savunmak için bir kale inşa etmek yerine kiliseyi güçlendirdi. Geç Gotik tarzda inşa edilmiş, Romanya’nın en büyük müstahkem kiliselerinden biridir. Kilise, kuşatma sırasında yiyecek depolamak için kullanılan ve boşanmak isteyen kocaları hapsetmek için kullanılan kuleleriyle dikkat çekiyor.

8.  Transilvanya Alpleri

Transilvanya Alpleri
Transilvanya Alpleri

Güney Karpatlar olarak da bilinen Transilvanya Alpleri, Rockies veya Himalayalar kadar yüksek değildir, genellikle yüksekliği 2.000 metrenin altındadır. Bunun istisnası, Romanya’nın en yüksek noktası olan 2,544 metre (8,346 fit) yüksekliğindeki Moldoveanu Dağı’dır. Kır çiçekleri ile dolu koyun dolu çayırlarla noktalı engebeli dağlar, yazın oldukça iyi yürüyüş ve kışın kayak yapma imkanı sunar. 

9.  Salina Turda

Salina Turda
Salina Turda

Bir tuz madeninde çalışıyormuş gibi hissediyorsanız, Salina Turda‘da kendinizi rahat hissetmelisiniz. 17. yüzyıla kadar uzanan tuz madeni, 1932’de kazıların durdurulmasının ardından 2. Dünya Savaşı’nda peynir depolama merkezinden bir bomba barınağına kadar her şey için kullanıldı. Bugün inanılmaz bir bilimkurgu tema parkına dönüştürüldü. Ciuj County’de bulunan Salina Turda, dünyanın en havalı yer altı yerlerinden biri olarak anılıyor. Ziyaret ettiğinizde, batık harikalar diyarına ulaşmadan önce yaklaşık 120 metre (400 fit) aşağı ineceksiniz. İçeri girdikten sonra bir amfitiyatro, bir bowling salonu, pruva tekneleriyle bir yeraltı gölü ve hatta bir dönme dolap bulacaksınız.

10.  Sucevita Manastırı

Sucevita Manastırı

Sucevita Manastırı mimari olarak benzersizdir, buna şüphe yoktur. Her nasılsa Gotik ve Bizans stillerinin harmanı ile Moldavya’nın boyalı kiliseleri muhteşem bir binada bir araya geliyor. Önü silindiriktir, üst kısmı konik bir çatı ile, arka kısmı ise dikdörtgen şeklindedir ve üzerinde küçük bir kule bulunur. İçeride, 1600’lerin başlarından kalma boyalı duvar resimleri ve gümüş iplikle işlenmiş mezar kapakları bulacaksınız. Romanya’nın kuzeydoğusunda bulunan manastır, Moldova’daki en önemli boyalı kiliselerden biri olarak kabul edilir.

11.  Corvin Kalesi

Corvin Kalesi

Corvin Kalesi, Romanya’nın en etkileyici ortaçağ kalesi olarak kabul edilen görkemli bir Gotik ortaçağ yapısıdır. Aynı zamanda onu inşa eden yüksek rütbeli memurdan sonra Hunyad Kalesi olarak da bilinir. Corvin Kalesi, köprülerin koruyucu azizi Nepomuk’lu Aziz John’un heykelinin bulunduğu ahşap bir köprü ile ulaşılan masalsı bir kaledir. Altın yüzük takan bir kuzgun, 15. yüzyıl kalesinin bir sembolüdür. Ayı çukurunu ve insanların işkence gördüğü zindanı da görün.

12.  Poiana Brasov

Vampir aramaktan yorulduğunuzda, Poiana Brasov’u bir hız değişikliği için düşünün. Avrupa’nın her yerinden kayakçıları da çeken Romanya’nın en popüler kayak merkezidir. Karpat Dağları’nda bulunan kayak merkezinde, toplam 25 km (15 mil) kayak imkanı sunan yedi yamaç vardır. Tesis ayrıca rekabetçi dağ kayağı ve artistik patinaj etkinliklerine de ev sahipliği yapmaktadır. Yamaçlarda geçen bir günün ardından, kendinizi geleneksel sıcak şarapla ısıtın veya erik bazlı biber baharatlı bir içecek olan tuică’yı deneyin.

13.  Tuna Deltası

Tuna Deltası

Bir doğa aşığıysanız, Avrupa’nın en büyük korunmuş nehir deltası olan Tuna Deltası’nda kendinizi şımartın; en büyük kısmı Romanya’da. Yanınızda dürbün getirmeyi unutmayın, çünkü burası yaban hayatını, özellikle de kuşları izlemek için bir cennettir. Kuşlar üremek ya da kışlamak için Mısır ve Çin gibi çok uzaklardan buraya akın ediyor. Söğüt kaplı kanallar, burada bulunan 300 kuş türü için harika bir ortam sunuyor. Ayrıca yaban kedileri, kurtlar ve ara sıra yaban domuzu gibi vahşi yaşamı da bulacaksınız.

14.  Vaser Vadisi Ormancılık Demiryolu

 Vaser Vadisi Ormancılık Demiryolu
 Vaser Vadisi Ormancılık Demiryolu

Buharlı bir trenle Karpat Dağları’nın ormanlarında gezerken zamanda geriye yolculuk yapın. Vaser Nehri boyunca uzanan Vaser Valley Ormancılık Demiryolu, tomrukları ormandan değirmene taşımak için kullanıldığı 1932’den beri faaliyettedir. Bugün, ağaçlarla dolu güzel manzaralarda seyahat eden eski, dar hatlı trenlerin romantizmini seven turistleri de çekiyor. Yolculuk, manzaranın ve piknik öğle yemeğinin tadını çıkarmak için iki saatinizin olduğu Paltin’de durur.

15.  Ahşap Maramures Kiliseleri

Ahşap Maramures Kiliseleri
Ahşap Maramures Kiliseleri

Maramures’in yabancı yöneticileri, halkın uzun ömürlü taş kiliseler inşa etmesine izin vermeyince, bunun yerine tahtaya döndüler. 200 yıllık bir süre içinde yaklaşık 300 ahşap kilise inşa ettiler; bugün bu kiliselerden sadece 100 kadarı kullanımdadır. Bu Gotik yapılar çoğunlukla Ortodokstur ancak birkaç Rum Katolik kilisesi vardır. Genellikle uzun, ince çan kuleleri olan kiliseler, ileri derecede marangozluğu yansıtır. Aynı anda hem basit hem de zarifler. El boyaması duvar resimleri birçok kilisenin içini süslemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu