AvrupaDünyaFransa

Paris Gezilecek Yerler

Fransa‘nın başkenti olan Paris, 2000 yılı aşkın bir süredir önemli bir şehir haline gelmiştir. Genellikle “Aşk Şehri” ve “ışıklar şehri” gibi takma adlarla adlandırılan Paris, bugün dünyanın önde gelen iş, moda, eğlence, sanat ve kültür merkezlerinden biridir. Paris’in sadece bir sözü, şehrin dünyaca ünlü simgesel yapılarının, müzelerinin ve katedrallerinin görüntülerini çağrıştırıyor.

Moda Başkenti olarak da adlandırılan Paris, Yves Saint-Laurent, Lancôme, L’Oréal ve Christian Dior gibi dünyanın en iyi tasarımcı isimlerinden bazılarına ev sahipliği yapmaktadır. Şehrin alışveriş ortamı, alışveriş merkezlerinden açık hava pazarlarına, butiklere ve bit pazarlarına kadar uzanmaktadır. Paris gezilecek yerlere genel bakış:

1. Eyfel Kulesi

Eyfel Kulesi / Fotoğraf: cnnturk.com

Paris’in ikonik sembolünü ziyaret etmek genellikle çoğu turist için yapılacak bir numaralı şeydir. Champ de Mars parkında 300 metreden fazla yükselen bu demir yapı, 1889 Dünya Fuarı için inşa edildi. Dünyanın en çok fotoğrafı çekilen turistik yerlerinden biri olan Eyfel Kulesi, hem gündüz hem de gece için mükemmel bir fotoğrafçılık fırsatı sunuyor. Ziyaretçiler, şehrin inanılmaz manzaralarını görmek için asansöre binebilir veya kulede bulunan iki güzel restorandan birinde yemek yiyebilirler.

2. Louvre Müzesi

Louvre Müzesi / jooinn.com

Dünyanın en çok ziyaret edilen müzeleri listesinin başında yer alan Louvre Müzesi, girişini işaret eden imza cam Piramidi ile Louvre Sarayı’nda yer almaktadır. 1 milyondan fazla nesneden oluşan bir koleksiyona ev sahipliği yapan Louvre, Leonardo da Vinci’nin “Mona Lisa”, Michelangelo’nun “Ölen Köle” ve Yunan heykeli “Milo Venüsü” gibi dünyanın en ünlü sanat eserlerinden bazılarına sahiptir. Diğer popüler sergiler arasında III.Napolyon’un abartılı apartmanları, eski Hammurabi Kanunu, Mısır antikaları ve Rembrandt ve Rubens gibi ustaların tabloları yer alıyor.

3. Zafer Takı paris gezilecek yerler

Zafer Takı

Paris’teki en popüler turistik yerlerden biri olan Zafer Takı, 1806’da Napolyon Bonapart’ın zafer savaşlarını anmak için inşa edildi. 164 fit yüksekliğinde ve 148 fit (50 x 45 metre) genişliğinde duran kemer, zaferle sonuçlanan savaşları ve imparator için savaşırken ölen birçok kişinin isimlerini kazınmış olan karmaşık kabartmalara sahiptir. Kemerin altında, birinci dünya savaşından kalma Meçhul Askerin Mezarı var.

4. Notre Dame Katedrali

Notre Dame Katedrali

Paris’e hiçbir gezi, dünyaca ünlü Notre Dame Katedrali’ni ziyaret etmeden tamamlanamazdı. İki yüksek kule ile 400 fitten (120 metreden) yüksek duran bu muhteşem kilise, Fransız Gotik mimarisinin en büyük örneği olarak kabul edilir. Bu 13. yüzyıl başyapıtının bir turu, ziyaretçilerin hayranlık uyandıran gül pencerelerine, Gotik oymalara, güzel heykellere ve eser koleksiyonuna hayran kalmalarını sağlar.

5. Sacre Coeur Bazilikası

Sacre Coeur Bazilikası / Fotoğraf: Parisyolcusukalmasın

Paris’teki en dikkat çekici yerlerden biri, Sacre-Coeur‘un çarpıcı beyaz kubbeli bazilikasıdır. Montmartre tepesinde şehrin en yüksek noktasında yer alan bu çarpıcı bazilika, mermer mimarisini ve muhteşem iç mekanını görmek için her yıl birçok turisti kendine çekiyor. Tur, ziyaretçileri altın mozaikler, vitray pencereler ve dünyanın en büyük saatlerinden biri ile ödüllendiriyor.

6. Lüksemburg Bahçesi

Lüksemburg Bahçesi

Lüksemburg Bahçeleri olarak bilinen bu halka açık park, Paris’in en büyük ikinci parkıdır. Buradaki ziyaretçiler, pek çok sanatsal heykel ve çeşme içeren güzel çimler, resmi bahçeler ve meyve bahçeleri arasında piknik yapabilir veya yürüyüş yapabilirler. Eğlence ve spor için koşu yolları, tenis kortları ve fitness ekipmanları bulunmaktadır. Çocuklar büyük oyun parkında oynayabilir, midillilere binebilir, kukla gösterisi izleyebilir ve gölette teknelere yelken açabilirler.

6. Orsay Müzesi

Orsay Müzesi

Sanatseverlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken Orsay Müzesi, Dünyanın önde gelen empresyonist tablo koleksiyonunu barındırmasıyla bilinir. Eski bir tren istasyonunda bulunan bu büyük müze, 1800’lerin ortaları ile 1900’lerin başları arasındaki bir dönemi kapsayan binlerce sanat eserini ve nesneyi sergiliyor. Ziyaretçiler, Monet, Van Gogh, Cezanne, Degas, Pissarro, Renoir ve Jean-Francois Millet gibi birçok ünlü sanatçının muhteşem sanat eserlerini görmek için birkaç odadan geçebilirler.

6. Pompidou Merkezi

Pompidou Merkezi

Yüksek teknoloji mimarisi tarzında tasarlanan Centre Pompidou, 4.bölgenin Beaubourg bölgesinde yer alan bir kültür kurumudur. Geniş bir Halk Kütüphanesi, Avrupa’nın en büyük modern sanat müzesi olan Musée National d’Art Moderne, bir kitapçı, bir sinema salonu ve panoramik bir terasa ev sahipliği yapmaktadır. Kütüphane binanın ilk üç katını işgal ederken, müzenin kalıcı koleksiyonu 4. ve 5. katlarda yer almaktadır. Birinci ve üst katlar büyük sergiler için kullanılır.

9. Sainte Şapeli

Sainte Şapeli

1239’dan kısa bir süre sonra yapımına başlanan Sainte Şapeli, Paris gezilecek yerlerin başında gelmektedir. Gotik mimarinin en yüksek başarıları arasında kabul edilir. Fransız Devrimi sırasında hasar görmesine ve 19. yüzyılda restore edilmesine rağmen, Dünyanın herhangi bir yerinde 13.yüzyıldan kalma vitray pencerelerin en kapsamlı yerinde koleksiyonlarından birini koruyor.

10. Concorde Meydanı

Concorde Meydanı

Şanzelize Caddesinin doğu ucunda bulunan Concorde Meydanı, her yönden muhteşem manzaralara sahip Paris’in en büyük meydanıdır. Bu meydanda Fransız Kralı Louis XVI, Marie Antoinette ve diğerleri Fransız Devrimi sırasında idam edildi. Concorde Meydanın merkezindeki büyük 3200 yıllık dikilitaş, 19. yüzyılda Mısırda bulunan Luksor Tapınağı’ndan getirildi.

11. Versay Sarayı

paris de gezilecek yerler
Versay Sarayı

Versay Sarayı, Kraliyet Köşkü olarak hayata başladı, ancak daha sonra Kraliyet mahkemesine ev sahipliği yapan bir saray oldu. Muhteşem bahçelerini ve 17 kemeri süsleyen 357 aynasıyla Aynalı Salon’u görmeye gelen ziyaretçilerle, Paris’in en çok ziyaret edilen simge yapılarından biridir. Versay Sarayı, Fransız Devrimi sırasında Kraliyet ikametgahı olmaktan çıktı ve bugün bir Fransız tarihi müzesine ev sahipliği yapıyor.

12. III. Alexandre Köprüsü

paris de gezilecek yerler
III. Alexandre Köprüsü

Romantizmin hüküm sürdüğü bir şehirde, Paris’teki en abartılı ve süslü olarak kabul edilen bir köprü olan III. Alexandre Köprüsünden daha romantik ne olabilir ? Rus çarının adını taşıyan bu çelik tek kemerli köprü, Şanzelize, Les Invalides ve Eyfel Kulesi semtlerini birbirine bağlayan Seine nehrini kapsıyor. Köprüyü görmek, neredeyse bir sanat galerisine gitmek gibidir, çünkü çok sayıda Fransız heykeltıraş, tepeyi süsleyen kanatlı atlar, periler ve melekler de dahil olmak üzere heykellerini yaptı.

13. Şanzelize Caddesi

paris gezilecek yerler blog
Şanzelize Caddesi

Ağaçlarla çevrili Şanzelize Caddesi, Paris’in en ünlü caddesidir ve hatta dünyanın en güzel caddesi olarak tanımlanmıştır. Bir milden biraz daha uzun olan bulvar, Arc de Triomphe ve Place de la Concorde’u birbirine bağlar. Paris’te yaşam, Şanzelize Caddesi çevresinde merkezlenir. Restoranlar, lüks butikler, müzeler ve gece kulüpleriyle kaplı bir caddedir.

14. Paris Yer altı Mezarları

paris gezilecek yerler blog
Paris Yer altı Mezarları

Işıklar Şehri’nin aksine, Paris Yer Altı Mezarları Paris’in karanlık yüzünü temsil ediyor. Paris sokaklarının hemen altında bir mil uzunluğundaki bu turistik cazibe, korkunç bir tarafı temsil ediyor: yıllar önce eski mezarlıklar kapanmaya başladığında oraya taşınan milyonlarca Parislinin kalıntıları. Kemikler sanatsal olarak düzenlenmiştir. Fransız Devrimi’nde öldürülenler gibi bazı cesetler mezarlıkları atlayarak doğrudan buraya geldi.

15. Rodin Müzesi

paris gezilecek yerler haritası
Rodin Müzesi

Ünlü Düşünen Adam heykelinin kopyalarını gören gezginler Paris’teyken gerçek olanı ziyaret edebilirler. Heykel, 20. yüzyılın başlarında ünlü bir Fransız sanatçı olan Auguste Rodin tarafından yapıldı. Düşünen Adam heykeli ve 6.600 başka heykel, 1919’da Paris’in merkezindeki eski stüdyosu Hotel Biron’da kurulan Rodin Müzesi’nde bulunabilir. Ünlü heykellerinin çoğu, müzeyi çevreleyen bahçelerde sergilenmektedir.

15. Sen Nehri

paris gezilecek yerler haritası
Sen Nehri

Seine Nehri, Manş Denizi’ne doğru Fransa üzerinden yaklaşık 800 km (500 mil) geçer. Paris’ten geçerken nehirde gezinmek ziyaretçilerin yapabileceği en romantik şeylerden biridir. Seine Nehri yolculukları, Paris’te Louvre, Notre Dame Katedrali ve Eyfel Kulesi gibi turistik yerlerin önünden geçen çok sayıda köprünün altından geçer. Bir Seine yolculuğu yaklaşık bir saat sürer, ama bu ne kadar sihirli bir saattir! Bir Seine gezisi, Paris’i geceleri deneyimlemenin iyi bir yoludur.

16. Les Invalides

pariste nereler gezilir
Les Invalides

Les Invalides, Fransız ordusunu onurlandıran bir yapı kompleksidir. 1670 yılında veterinerler için bir hastane ve huzurevi olarak inşa edilmiştir. Les Invalides askeri müzelere ve Napolyon Bonapart dahil savaş kahramanlarının mezar yeri olan bir kiliseye ev sahipliği yapmaktadır. Les Invalides, isyancıların o gün daha sonra Bastille’e saldırmak için kullandıkları top ve tüfekleri elde ettiği ve böylece Fransız Devrimi’ni başlattığı yerdir.

17. Palais Garnier

pariste nereler gezilir
Palais Garnier

Mimar Charles Garnier, 19. yüzyılda Palais Garnier‘i tasarlarken hiçbir süslü ayrıntıdan kaçınmadı. Belki de bu yüzden bina, döneminin en pahalısıydı. Yaklaşık 2.000 kişinin oturduğu Palais Garnier, Paris Ulusal Operası’na ev sahipliği yapmaktadır. Romanın ve sonraki filmlerin yıldızı Operadaki Hayalet. Palais Garnier bugün hala kullanılıyor, ancak esas bale ağırlıklı olarak ve aynı zamanda opera kütüphanesi müzesine de ev sahipliği yapmaktadır.

19. Orangerie Müzesi

paris gezilecek yerler
Orangerie Müzesi

Empresyonist ve post empresyonist sanatı takdir eden gezginlerin Orangerie Müzesine göz atması gerekir. Tuileries Bahçesi’nin bir köşesinde bulunan müze, Claude Monet’in sekiz Nilüfer duvar resmine ev sahipliği yapıyor; bu duvar resimleri müzenin merkezi olarak kabul edilir. Ayrıca Picasso, Renoir, Cezanne, Matisse ve Modigliani gibi diğer izlenimci sanatçıların eserlerini de barındırır. Orangerie aslen 1852 yılında Tuileries Sarayı’nın portakal ağaçlarını korumak için inşa edilmiştir.

20. Disneyland Paris

paris gezilecek yerler
Disneyland Paris

Avrupalılar orijinal Disneyland’ı görmek için Los Angeles’a gidemediklerinde Avrupa’nın en çok ziyaret edilen eğlence parkı Disneyland Paris‘e giderler. Tıpkı adaşı gibi, Disneyland Paris de muhteşem gezintilere sahip bir tema parkından daha fazlasıdır. Çeşitli aktiviteleri arasında otelleri, alışveriş ve golfü olan bir tatil beldesidir. 1992’de Amerika Birleşik Devletleri dışında açılan ikinci Disney parkı oldu. Paris’in merkezine yaklaşık 30 km (20 mil) uzaklıktadır. Bir refakatçi parkı olan Walt Disney Studios Park, 2002’de açıldı.

21. Père Lachaise Mezarlığı

paris gezilecek yerler
Père Lachaise Mezarlığı

Dünyanın en çok ziyaret edilen mezarlığı olan Pere Lachaise, 1804’te Napolyon döneminde belediye mezarlığı oldu. Doors ’Jim Morrison, yazar Oscar Wilde ve chanteuse Edith Piaf da dahil olmak üzere birçok ünlü kişi için son dinlenme yeridir.

22. Panthéon

paris gezilecek yerler
Panthéon

Pantheon, ünlü Fransız vatandaşlarının gömüldüğü yerdir. Roma’daki Panteondan sonra modellenen, başlangıçta Paris’in koruyucu azizi olan St. Genevieve’ye ve kalıntılarına adanmış bir kiliseydi. Kilise, ciddi bir hastalıktan kurtulduğu için Tanrı’ya şükretmek için Kral Louis XV tarafından neoklasik tarzda yeniden inşa edildi. Fransız Devrimi sırasında devrimci Şehitleri onurlandırmak için bir türbe olarak değiştirildi. Burada gömülü ünlü insanlar arasında Voltaire, Victor Hugo ve Marie Curie bulunmaktadır.

23. Conciergerie

paris gezilecek yerler
Conciergerie

Conciergerie, 10. yüzyılda, onu yüzyıllar boyunca büyüten Fransız krallarının ana sarayı olarak inşa edildi. Büyük Salonu, Avrupa’nın en büyük salonlarından biriydi; başka bir salon, sarayın 2.000 işçisinin yemek yediği yerdi. 14. yüzyılda bazı binalar hapishaneye dönüştürüldü. Saray daha sonra Terör Hükümdarlığı döneminde Marie Antoinette ve Madame du Barry gibi ünlü mahkumlarla birlikte devrimci bir mahkeme ve hapishane haline geldi. Bugün Conciergerie, Paris’te popüler bir turistik cazibe merkezidir, ancak aynı zamanda mahkeme olarak da hizmet vermektedir.

24. Moulin Rouge

paris gezilecek yerler
Moulin Rouge

1889 yılı, Fransa’nın en ünlü simgesi Eyfel Kulesi’nin inşa edildiği yıl olarak biliniyor. Aynı zamanda Moulin Rouge‘un eğlence mekanı olarak kapılarını açtığı yıldır. Moulin Rouge, hâlâ Paris’in önde gelen eğlence mekanı olarak kabul edilmektedir ve çok sayıda filme konu olmuştur.

25. Place des Vosges

paris gezilecek yerler
Place des Vosges

Eskiden Place Royale olarak adlandırılan Place des Vosges, Avrupa’daki tüm konut meydanlarının prototipiydi. Tüm evler aynı tasarım kullanılarak inşa edildi: dik eğimli mavi kayrak çatılı kırmızı tuğla. Sadece gerçek bir meydan gibi değil, aynı zamanda hükümdar tarafından planlanan ilk şehir meydanıdır (17.yüzyılın başlarında Henry IV). Üçüncüsü, Fransız Devrimi’nden önceki yıllarda Marais’i Fransız asaleti için şık bir noktaya dönüştürdü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu