AkdenizOsmaniyeTürkiye

Osmaniye Gezilecek Yerler

Türkiye’nin mütevazı şehirlerinden Osmaniye ve çevresi geçmişten günümüzde doğal ve tarihi noktalarıyla ihmal edilen şehirleri arasında yer alır. Osmaniye gezilecek yerler arasında özellikle yayaları ve tabiat parkları ziyaretçilere eşsiz bir doğal güzellik sunar. Öte yandan antik kalıntılar ve kent müzesiyle de Osmaniye adeta unutulmuş bir şehirdir.

Türkiye’nin her yerini keşfe çıkmaya hazır olanlar için bulunmaz fırsatlar sunan Osmaniye, doğal güzellikleri, lezzetli mutfağı ve sürekli karşınıza çıkacak tarihi güzellikleriyle yeni yerler keşfetmeyi sevenler için önemli bir merkezdir. İlçeleri ve merkezi birçok farklı zenginliği bir arada barındırmaktadır.

1. Osmaniye Karatepe Aslantaş Açık Hava Müzesi

Osmaniye Karatepe Aslantaş Açık Hava Müzesi
Osmaniye Karatepe Aslantaş Açık Hava Müzesi

Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde yer alan Karatepe Aslantaş Açık Hava Müzesi Osmaniye’de ziyaret edebileceğiniz ilk duraklardan biridir. Batısında güneyden Orta Anadolu yaylasına geçit veren kervan yolu ve doğusunda Ceyhan Nehri ile Aslantaş Baraj Gölü’nü barındıran müze uluslararası alanda da ilgi görmektedir. Bazalt bloklara işlenmiş arslanlar, sfenks ve yazıtlar ile son derece önemli bir merkezdir. Öte yandan Fenike ve Hiyeroglif yazı sisteminde en uzun çift dilli metinin kutsal heykel üzerinde yer alması buranın önemini bir hayli artırmıştır.

2. Osmaniye Maksutoğlu Yaylası osmaniye gezilecek yerler

Osmaniye gezilecek yerler
Osmaniye Maksutoğlu Yaylası

Akdeniz Bölgesinin doğal güzellikleriyle ön plana çıkan en güzel noktalarından biri olan Maksutoğlu Yaylası, Osmaniye Kadirli ilçesinde yer almaktadır. Yerel halk tarafından mesire ve piknik alanı olarak sıklıkla kullanılan bölge yayla evleriyle de eşsiz bir manzara sunmaktadır. Edebiyatımız açısında bu bölgenin önemi ise usta yazar Yaşar Kemal’in İnce Memed romanında bu yayladan da söz edilmesidir. Maksutoğlu Yaylası temiz havası ve manzarası ile Osmaniye’nin gezilecek önemli noktalarından biridir.

3. Osmaniye Karatepe Aslantaş Milli Parkı

Osmaniye Karatepe Aslantaş Milli Parkı
Osmaniye Karatepe Aslantaş Milli Parkı

Osmaniye’nin Kadirli ilçesine sadece 22 km uzaklıkta olan Milli Park, Akdeniz’in eşsiz manzarasını ziyaretçilerine sunar. 7891,5 hektarlık bir alanda kurulu olan mark, zengin bitki örtüsü ile doğaseverlerin uğrak noktasıdır. Trekking, piknik ve kamp için elverişli bir alan olan Karatepe Aslantaş Milli Parkı aynı zamanda kamp yapmak isteyenler için Asltantaş Baraj Gölü manzarası sayesinde unutulmaz bir doğa kampı geçirmenizi sağlayacaktır.

4. Osmaniye Kırmıtlı Kuş Cenneti

Osmaniye Kırmıtlı Kuş Cenneti
Osmaniye Kırmıtlı Kuş Cenneti

Türkiye’nin önemli doğal yaşam alanlarından biri olan Kırmıtlı Kuş Cennetti 250’den fazla kuş türüne ev sahipliği yapmaktadır. Bölgede gözlemlenmiş en önemli türler arasında; Gece Balıkçılı, Yalıçapkını, Alaca Yalıçapkını vb. yer almaktadır.

Osmaniye Kadirli yolu üzerinde yer alan bölge, Osmaniye’ye sadece 15 km uzaklıktadır. Osmaniye doğal güzellikleri arasında Kırmıtlı Kuş Cenneti mutlaka görülmesi gereken yerler arasında ilk sırada anılır.  

5. Kamp Tutkunlarının Uğrak Noktası Dumanlı Yaylası

Dumanlı Yaylası / Fotoğraf:media4democracy.org

Yaylaları ile meşhur Osmaniye doğaseverlerin yeni uğrak notaları arasında yer almaya başlamıştır. Karadeniz’i aratmayan yayları arasında yer alan Dumanlı Yaylası, Osmaniye’nin Düziçi ilçesinde yer almaktadır. Kamp tutkunları ve fotoğrafçılar için adete bulunmaz bir cennettir. Dumanlı Yaylası Düziçi ilçesinden rahatlıkla ulaşılabilmektedir. Osmaniye’ye yolu düşenlerin mutlaka gezip görmesi gereken yaylalar arasında yer almaktadır.

6. Osmaniye Karaçay Şelalesi  

Osmaniye Karaçay Şelalesi
Osmaniye Karaçay Şelalesi  

Şehir merkezine 4 km mesafede bulunan mesire alanından sonra 3,5 km ileride yer alan Karaçay Şelalesi 25 metre yüksekliği ile dik bir yamaçtan dökülür. Benzersiz bir manzara sunan şelaleye patika içinden yürüyerek ulaşılabilmektedir. Bu yönüyle keşfe açık bir yerde bulunur. Günü birlik ziyaretçiler için ayrıca mesire alanları ve tesisler de yer alır. Trekkin alanı olarak yıl içinde sayısız ziyaretçiyi ağırlayan bölge günümüzde yeni yeni popülerlik kazanmaya başlamıştır.  

7. Osmaniye Toprakkale Kalesi

Osmaniye Toprakkale Kalesi
Osmaniye Toprakkale

Osmaniye Toprakkale ilçe sınırları içinde yer alan ve Osmaniye, Adana, İskenderun yollarının ortak noktasında yer alan kale, ilk çağlardan günümüze kadar ulaşmıştır. Osmaniye tarihi yerler arasında ilk sırada gösterilen Toprakkale Kalesi, tüm ovaya hakim bir kayalık üzerine kuruludur. M.Ö. 2000’li yıllarda inşa edildiği düşünülmektedir. 12 burcu bulunan kale siyah taşları ile farklı bir görünüm sunar.

8. Tarihi Dokusuyla Kastabala Antik Kenti

osmaniyenin gezilecek yerleri
Kastabala Antik Kenti

Osmaniye şehir merkezine 12 km uzaklıkta yer alan Kastabala Antik Kenti Ceyhan Nehrinin kuzeybatıya dönen kıvrımı içinde, ovaya hakim bir kaya çıkıntısı üzerinde yer almaktadır. Geçmişi Pers İmparatorluğuna kadar dayanan kent tarih içinde Hieropolis olarak adlandırılmıştır. Kent çevresinde yer alan sur izi yer alır. Öte yandan kentin kuzey bölümünde Bodrumkale adı verilen bir tepe üstünde konumlu kale yer almaktadır.

9. Osmaniye Kent Müzesi

osmaniye gezilecek yerler listesi
Osmaniye Kent Müzesi

Osmaniye şehir merkezini ziyaret edenlerin mutlaka görmesi gereken Osmaniye Kent Müzesi bölgenin 3 bin yıllık tarihini gözler önüne sermektedir. Sayısız eserin yer aldığı müzeyi ziyaret ederek bölgenin tarihi yapısı ve kent belleğine ilişkin her ayrıntıyı keşfedebilirsiniz. Osmaniye müzeleri ve antik kentleri ile Türkiye’nin önemli tarihi alanlarından biridir.

10. Osmaniye Sabun Suyu Şelalesi

osmaniye gezilecek yerler
Osmaniye Sabun Suyu Şelalesi

Karaçay Şelalesinden sonra mutlaka görülmesi gereken bir diğer doğal şelale ise sabun Suyu Şelalesi olacaktır. James Bond filminin çekimleri içinde kullanılan şelale zaman içinde büyük bir üne kavuşmuştur.


Osmaniye Gezilecek Yerler / VİDEO

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu