Türkiye

Müzekart Nerelerde Geçerli ?

Müzekart geçen alanlar, Topkapı Sarayı, Efes Antik Kenti, St. Nicholas Kilisesi, Perge Arkeolojik Alanı, Aspendos Tiyatrosu, Olimpos Antik Kenti, Göbeklitepe, Zeugma Arkeolojik Alanı, Afrodisias Antik Kenti, Priene Antik Şehri şeklinde sıralanırlar. Müzekart geçen yerler hakkında tüm bilgileri alt başlıklardan öğrenebilirsiniz.

Topkapı Sarayı

Topkapı Sarayı, İstanbul’un en ikonik tarihi yapı müzeleri arasında olan ve müze kart ile giriş sağlanan, ihtişamlı bir mimaridir. 15 yüzyıla kadar uzanan tarihi geçmişe sahiptir. Topkapı Sarayı, 15. Yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu sultanlarının idari merkezi ve ikamet ettikleri alan olarak bilinir. Topkapı Sarayı,Fatih Sultan Mehmet tarafından inşa ettirilmiştir. İstanbul’un fethinden 6 yıl sonra inşa edilmeye başlanmıştır. Saray müzesi, harem bölümü, Ayrı İrini Müzesi gibi bölümleri içerir. Bu bölümlerin tümüne müze kart ile Salı ila Pazar günleri arasında saat 09:00 ila 16:30 saatleri arasında giriş yapmak mümkündür.

Efes Antik Kenti

Efes Antik şehri, Akdeniz’in en büyük antik yerleşim alanları arasında yer alan ve müze kart ile giriş yapılabilen bir tarihi bölgedir. Eski Dünyanın yedi harikası arasında bulunan Artemis Tapınağı, ve diğer kalıntılar Efes Antik Kenti içinde yer alır. Muhteşem manzaranın, tarihi yolların, harabelerin, 9000 yıllık Helenistik mimarinin buluştuğu bu alan, 08:00 ila 19:00 saatleri arasında hafta içi ve sonu müze kart ile ziyaret edilir.

St. Nicholas Kilisesi

St. Nicholas Kilisesi, M.S 520 senesinde St. Nicholas’ın psikoposluk yaptığı kilisenin üzerine inşa edilen bu günkü kilisedir. 1862’de Rus çarı Nicholas, eski kiliseyi restore ederek, ek bir kule inşa ettirmiştir. 1862 senesinde Bizans mimari üzerinde değişiklikler yapılması ardından günümüze ulaşan yapı, Anadolu coğrafyasında bulunana en önemli üçüncü mimari eserdir. Antalya’da bulunan tarihi St. Nicholas Kilisesi, 08:30 ila 19:00 saatleri arasında hafta içi her gün müze kart ile ziyaret edilir.

Perge Arkeolojik Alanı

Perge Arkeolojik bilgesi, M.Ö 13.yüzyılda Kalhas tarafından kurulduğuna inanılan ve müze kartlı giriş ile ziyaret edilen tarihi bölgedir. Yunan mitolojisinde yer alan ünlü kahinlerden biri olan Kalhas’ın bu alanı inşa ettiğine inanılır. Tarihte Büyük İskender tarafından işgal edilen bu alan, mimari açıdan Helenistik dönemin ihtişamını yansıtır. İlk olarak Romalıların ardından Selçuklunun yönetimine giren Perge Arkeolojik Alanı, üç farklı imparatorluk döneminin izlerini taşır. Antalya’nın 18 km doğusunda bulunur.

Aspendos Tiyatrosu

Aspendos Tiyatro, Türkiye’nin en çok ziyaret edilen ve müze kart ile giriş imkanı bulunan tarihi alanlarından biridir. Geniş tarihi sahne alanı ,ile dikkat çeker. Aspendos Tiyatrosu, Roma döneminde imparator Marcus Aurelius tarafından inşa ettirilmiştir. Kökleri 2. Yüzyıla dayanır. Antalya’nın Serik ilçesindeki Belkıs Köyünde müzekart geçen yerler arasında bulunan Aspendos, muhteşem doğa manzarasını ve Roma mimarisini birleştirir. Alan 08:30 ila 19:00 saatleri arasında müze kart ile ziyaret edilir.

Olimpos Antik Kenti

Olimpos Antik Şehri, Roma döneminde önemli bir yerleşim yeri olarak kullanılan ve günümüzde müze kart ile ziyarete açık olan alandır. M.S 15. Yüzyılda tamamen yerleşime kapanan ve terk edilen alan, yapılan kazı çalışmaları ve restorasyonlar ardından ziyarete açılmıştır. Likya Birliği sikkelerinde adı geçen ve yönetimde oy hakkına sahip olan 6 yerleşim yerinden biri olarak bilinir. Tam kuruluş tarihi bilinmemekle birlikte, kazılar ardından İ.Ö 167-168 yıllarında aynı yerde bulunduğu ifade edilir. Olimpos Antik Kenti, Helenistik döneme ait çokgen şekilli ve örtülü duvarları ile dikkat çeker.

Göbeklitepe

Göbeklitepe, Dünya’nın bilinen en eski yerleşim yeridir. Müze kart ile ziyaret edilebilen tarihi bir alandır. M.Ö 10000 senesine kadar uzanan tarihe sahiptir. Neolitik dönemde inşa edildiği kanıtına kazılar çerçevesinde ulaşılmıştır. 2018 senesinde UNESCO Dünya Miras Listesi’ne giren tarihi sit alanı, gezginlerin en çok ziyaret ettikleri tarihi eserdir. Göbeklitepe,haftanın her günü saat 08:00 ila 19:00 arasında ziyaret edilir.

Zeugma Arkeolojik Alanı

Zeugma Arkeolojik Bölgesi, yıllardır yer altında saklı olan Yunana ve Roma sanatının ortaya çıkmasını sağlayan tarihi alandır. Muhteşem mozaiklerin ortaya çıkarıldığı bu alan, müze kart ile ziyaret edilir. Alanda renk bakımından zengin ve son derece iyi şekilde korummuş cam mozaikler ve çeşitli materyallerden yapılmış heykeller yer alır. Gaziantep’te bulunana Zeugma Arkeolojik Alanı ve müzesi her gün saat 09:00 ila 17:00 arasında ziyaret edilir.

Afrodisias Antik Kenti

Afrodisias Antik Şehri, Aydının Karacasu ilçesinde yer alan, M.Ö 6, yüzyılda şehir devleti içinde inşa edilen ve müze kart ile ziyaret edilebilen tarihi alandır. Menderes Nehrinin Daldanaz Koyu yakınlarına kurulmuştur. Roma ve Bizans dönemine ait mimari esintileri taşır. Tarihi mimari kaynaklarda medeniyetlerin geçiş noktası olarak adlandırılır. Afrodisias Antik Kenti, Haftanın her günü saat 08:30 ila 17:30 saatleri arasında ziyaret edilir.

Priene Antik Şehri

Priene Antik Kenti, Aydın Söke’ye 15 km uzaklıkta bulunan, M.Ö 4. Yüzyıla kadar geçmişi uzanan ve müze kart ile ziyaret edilebilen tarihi alandır. Tarihi kalıntıları, heykelleri ve beyaz taş sütunları barındıran alan, muhteşem doğa manzarası ile birleşir. 12 İon kentinden biri olan Priene Antik Şehri, M.Ö 4. Yüzyılda kurulmuştur. Müzekart geçen yerler arasında olan tarihi yer, planlı şehircilik sisteminin tarihte öncüsü olan yapılardandır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu