Dünya

Motorla Avrupa Turu Gezi Rehberi

Motor ile Avrupa turu gezi rehberi, Yunanistan- Parthenon Tapınağı, İtalya-Amalfi, Arnavutluk- Tiran, Hırvatistan- Zagreb Kathedrali, Dubrovnik- Antik Kent Surları, İtalya-Bari, Roma-Aşk Çeşmesi rotasını kapsar. Motorla Avrupa turu gezi rehberi kapsamında bu rotalar motor yolculuğu ile ana otoban ulaşımından ve feribot ulaşım yollarından izlenerek muhteşem bir yolculuğa çıkılır. Gidilen her bir durakta tarihi ve doğal yerleri ziyaret etmek ve müzelere giriş yapmak mümkündür. Özelikle tarihe damga vuran tarihi surlar, kiliseler ve mitolojik hikayelere konu olan plajlar gezi sırasında ziyaret edilirler.

Yunanistan- Parthenon Tapınağı

Yunanistan Parthenon Tapınağı
Yunanistan- Parthenon Tapınağı

Yunanistan’ın Parthenon tapınağı, Türkiye İpsala sınır kapısından motorsiklet ile geçiş yaparak gezi rehberinin ilk durağında ziyaret edilen yerdir. Atina’da yer alan Parthenon Tapınağı, 2.500 yıllık tarihi geçmişe sahiptir. Özellikle ilkbahar mevsiminde ziyaret edildiğinde, Atina’nın muhteşem doğa manzarası ve masalsı havası deneyimlenir. Parthenon’a varış ardından yakın konumda yer alan British Museum’da ziyaret edilebilmektedir. Aynı zamanda tapınak yakınında yer alan Acropolis’i giriş ücreti ödeyerek gezme imkanı bulunur. Osmanlı döneminde camii olarak kullanılan, 2.500 yıl önce tanrı Artemis adına yapılan, bir dönem cephanelik olarak da kullanılan Yunanistan Parthenon Tapınağı, motor ile ziyaret edilecek ilk durak olarak ifade edilir.

İtalya-Amalfi

İtalya Amalfi
İtalya-Amalfi

İtalya’nın Amalfisi, Yunanistan ardından otoban bağlantısı ile motor turunda ikinci geçiş yapılacak alandır. İtalya ziyaretinde mutlaka gidilmesi gereken Amalfi,  ışıl ışıl sahilleri ile rüyaları gerçeğe dönüştüren bir alandır. Uçurumlarda asılı duran limon bahçeleri, geniş sahil şeridi, masmavi deniz, balıkçı köyleri ve mitolojik yapısı ile merak uyandırır. Bu alanda İtalya’ya özgü lezzetleri tadabilecek birden fazla restoranda akşam yemeği yemek mümkündür. Diğer yandan gün içinde geniş sahil şeridinde denize girilir. Napoli, Positano, Ravelvo, Minori adalarına İtalya Amalfi yerleşkesinde yer alan tekneleri kullanarak ziyaret gerçekleştirmek mümkündür. Tarihi çeşmeler ve Andrea Kathedrali, Amalfi’de ziyaret edilirken, muhteşem gün batımı manzarasına şahitlik edilir. Renkli el işçiliğin,n bulunduğu ve yüksek merdivenleri ile kişiyi karşılayan Andrea Kathedralinde, İtalya’nın tarihi mimarisi ile buluşulur.

Arnavutluk- Tiran

Motor ile Avrupa turu gezi rehberi
Arnavutluk- Tiran

Arnavutluk’ta Tiran, Bari limanının motor taşıyan feribotları ile geçiş yapılıp, ziyaret edilebilecek üçüncü durak olarak bilinir. Arnavutluk Tiran’a ulaşım ardından, 1617 metre yükseklikteki Dajti Dağlarının eteğine varış sağlanır. Bu alanda, İskender Bey Heykeli, Ethem Bey Camii, Saat Kulesi gibi tarihi yapılar ziyaret edilir. 1793’te inşa edilen tarihi saat kulesine çıkarak şehri kuş bakışı izleme imkanı bulunur. Tiranda yer alan Lana Nehrinin kıyılarında ise Osmanlı döneminden kalan tarihi kalıntılar ziyaret edilir. Nehir kıyısında ise tarihi doku ile birleşen doğal alanda uzun yürüyüşler yapmak mümkündür. Arnavutluk Tiran içindeki Vatan Şehitleri Caddesi üzerinde ise Parlemento, Başbakanlık Binası, Tiran Üniversitesi bulunur. Bu yolda yer alan Milşi Tarih Müzesi ise görülmesi gereken bir başka duraktır.

Hırvatistan- Zagreb Katedrali

Motorla Avrupa Turu Gezi Rehberi
Hırvatistan- Zagreb Kathedrali

Hırvatistan’ın Zagreb Katedrali, Arnavutluğa alternatif olarak motor’u alan Bari feribotları ile geçiş yapılabilecek ikinci rotadır. 1880 ve 1906 senelerinde şehre kazandırılmış olan bu şahaser, Gotik ve Neo-Gotik mimariyi yansıtır. Hırvatistan Zagreb Katedrali,Herman Bolle tarafından tasarlanmıştır. 105 metre yükseklikte olan yapı şehrin sembolüdür. Meryem Ana2ya ithaf edilmiştir. Hırvatistan gezisinin ilk rotalarından biri olması gereken mekandır.

Dubrovnik- Antik Kent Surları

Dubrovnik Antik Kent Surları
Dubrovnik- Antik Kent Surları

Dubrovnik’in antik kent surları, Hırvatistan’a geçiş sırasında ziyaret edilmesi gereken kinci tarihi noktadır. Taş ve kaya materyalden inşa edilen surlar, Ortaçağın en büyük tahkimat sistemleridir. Asla geçilemeyecek şekilde ve muhteşem bir mimari ile tasarlanmışlardır. Motorla Avrupa turu gezi rehberi içinde görülmesi gereken surlar, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesinde yer alırlar. Bu surlar, tüm şehrin etrafını sarar. , Dubrovnik Antik Kent Surları, görünüşleri ile büyüleyici bir etki yaratırken yeşil bitki örtüsüne sahip dağ manzarası ile arka planda buluşurlar.

İtalya-Bari

İtalya Bari
İtalya-Bari

İtalya’da Bari, Amalfi ardından motor ile ulaşım sağlanabilecek ve mutlaka görülmesi gereken ikinci rotadır. Bari genç nüfusu ve hareketli turizmi ile dikkat çeker. İtalya harita şeklinin topuk kısmı olarak bilinir. M.Ö 3. Yüzyılda Roma hakimiyetine giren İtalya Bari tarihte stratejik bir nokta olarak anılmıştır. Geçmişte Slav esirlerinin tutulduğu saklı bir köşe olan şehir, günümüzde Adriyatik Deniz ile dikkat çeker. Bu alanda muhteşem bir denize girme şansı bulunurken, sokaklarda sergilenen geleneksel Pizzica dansına katılarak eğlenmek mümkündür. Bari’de, Mercadant Ormanında yürüyüş yapma ve muhteşem doğal manzarayı gözlemleme, Pinacoteca Sanat Müzesi’ni ziyaret etme, Fizarotti Sarayında tarihi dokuyu keşfetme şansı bulunur.

Roma-Aşk Çeşmesi

Roma Aşk Çeşmesi
Roma-Aşk Çeşmesi

Roma’nın aşk çeşmesi motorla seyahat turunda Bari ardından geçiş yapılabilecek en ideal noktadır. Çeşme, M.Ö 19. Yüzyılda İmparator Agustus tarafından yaptırılan Aqua Virgo su kemerinin başlangış noktasından inşa edilmiştir. 1629 senesinde Papa VII. Urban Gian Lorenzo çeşme projesini tamamlamak adına belirli çalışmalar gerçekleştirmiştir. 1732 senesinde ise ünlü heykeltraş Nicola Salvi çeşme üzerinde çalışmalara başlamıştır. Roma Aşk Çeşmesi 30 yıl sonunda tamamlanmıştır.  Motorla Avrupa turu gezi rehberi kapsamında görülmesi gereken Aşk Çeşmesi, muhteşem dokusu ve görülmeye değer ayrıntıları ile merkez alanında Yunan deniz tanrısı Neptün’ün 26 metre uzunluğundaki heykelini barındırır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu