AkdenizMersinTürkiye

Mersin Gezilecek Yerler

Akdeniz’in en özel kentlerinden biri olan Mersin, tarih ve doğal güzelliklerin iç içe geçtiği bir alandır. Mersin gezilecek yerler bakımından zengin olması ve Akdeniz’in tertemiz suları sayesinde turizm açısından Türkiye’nin önemli merkezlerinden biri olmayı başarmıştır. İster tarih dokulu bir gezi yapabilir isterseniz de deniz ve doğa ile iç içe geçebilirsiniz.

Şehir merkezinde yer alan gezilecek noktaları ve ilçelerinde yer alan özel alanlar Mersin’i ziyaret edecek kişilerin adeta büyülemektedir. Tatil rotanızı Mersin’e çevirmeniz halinde asla pişman olmayacağınız ve unutamayacağınız bir tatil deneyimi kazanmanız mümkündür.

1. Mersin Kleopatra Kapısı

mersin gezilecek yerler
Fotoğraf Pixabay

Mersin’in Tarsus ilçesinde yer alan ve zaman içinde şehirle bütünleşen Kleopatra Kapısı diğer bir adıyla Deniz Kapısı, Mısır’ın efsanevi kraliçesi VII. Kleopatra’dan almıştır. Bizans Döneminde inşa edilen kapı Tarsus’un girişinde yer alır. Tarihi kapının Kleopatra’nın sevgilisi olduğu düşünülen Romalı General Antonius ile Tarsus’ta buluşmak için geldiklerinde Deniz Kapısında şehre geldikleri rivayet edilmektedir.

2. Mersin Kızkalesi

Mersin Kızkalesi
Mersin Kızkalesi

Mersin’in turizm açısından en yoğun merkezlerinden biri olan Erdemli’de yer alan Kızkalesi, Mersin’den 60 km uzaklıkta yer alır. Aynı adı alan mahallenin sahilinde yer alan küçük bir adacık üzerine inşa edilen kalenin 1119 yılında I. Leon tarafından yaptırılmıştır. Hakkında pek çok farklı efsane bulunan Kızkalesi mersin ile özdeşleşmiş ve sembolleşmiş bir tarihi yapı olarak değerlendirilir. Mersin tarihi yerler arasında Kızkalesi ilk sırada anılır.

3. Mersin Deniz Müzesi

Mersin Deniz Müzesi
Mersin Deniz Müzesi

Dünyanın sayılı deniz müzelerinden biri olan Mersin Deniz Müzesi sahip olduğu koleksiyonu ile dikkat çeker. Mersin Yenişehir ilçesinde yer alan müze, 2011 yılında resmi açılı töreni ile ziyaretçilerini ağırlamaya başlamıştır. İstanbul, Çanakkale ve İskenderun’daki deniz müzelerinin ardından Türkiye’deki dördüncü deniz müzesi konumunda yer almaktadır. Mersin’i ziyaret edenlerin mutlaka Mersin müzeleri arasında yer alan Deniz Müzesini ziyaret etmeleri tavsiye edilir.

4. Mersin Atatürk Evi Müzesi

mersin gezilecek yerler
Mersin Atatürk Evi Müzesi

Mersin’in kent merkezinde yer alan önemli tarihi yapılardan biri olan Atatürk Evi Müzesi iki katlı bir binadır. Merkez ilçesi Akdeniz’de yer alan çarşı içinde Atatürk caddesi üzerinde yer alan bina ilk olarak 1887 yılında Almanya Konsolosu H. Christman tarafından inşa ettirilmiştir. 1925 yılında ise Uluönder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve eşi Latife Hanım’ın Mersin ziyareti sırasında kullanması için tahsis edilmiştir. Günümüzde ise müze olarak kullanılmaktadır.

5. Mersin Tisan Yarım Adası

Mersin Tisan Yarım Adası
Mersin Tisan Yarım Adası

Mersin Silifke’de yer alan Tisan Yarım Adası ilk kez Kıbrıs Barış Harekatı sırasında helikopter ile bölgeden geçen bir albay tarafından keşfedilmiştir. Gizli kalmış bir cennet olan Tisan Yarım Adası, Mersin doğal güzellikleri arasında özel bir yere sahiptir. Silifke ilçesine bağlı Yeşilovacık Mahallesi’ne 17 km uzaklıkta yer alan bölge, turkuaz denizi, yeşili ve kendine has coğrafyasıyla Mersin’in ve Türkiye’nin özel turizm bölgelerinden biri haline gelmiştir.

6. Mersin Anamur Sahili mersin gezilecek yerler

Mersin Anamur Sahili
Mersin Anamur Sahili

Mersin şehir merkezine uzak olmasına rağmen önemli bir turizm merkezi olan Anamur ilçesi, 17 kilometre uzunluğa sahip sahil ve plajı ile Türkiye’nin en uzun sahillerinden birine sahiptir. Mersin plajları arasında Anamur Sahili her yerden denize girilebilir oluşuyla çok özel bir konumdadır.

7. Mersin Çamlıyayla Çocakdere Milli Parkı

Mersin Çamlıyayla Çocakdere Milli Parkı
Çamlıyayla Çocakdere Milli Parkı

Mersin Çamlıyayla ilçesinde bulunan Çocakdere Milli Parkı doğa tutkunları için popüler alanlardan birdir. Özellikle kamp deneyimini yemyeşil orman içinde yaşamak ve yaban hayatı ile tanışmak için Çocakdere Milli Parkını tercih edebilirsiniz. Bol oksijeni ve yeşilliği ile Türkiye’nin sayılı doğal yaşam alanlarından biri haline gelmiştir.

8. Mersin Cennet – Cehennem Mağarası

Cennet Cehennem Mağaraları
Cennet Cehennem Mağaraları

Mersin ile özdeşleşene Cennet ve Cehennem Mağaraları, Silifke ve Narlıkuyu yakınlarında yer alır. Tamamen doğal yollarla oluşan obruklar tarihi ve doğayı bir arada sunar. Türkiye’nin en çok bilinen ve ziyaret edilen mağaraları arasında yer alan Cennet ve Cehennem Mağaraları, oldukça derin iki mağaradan oluşur. Cennet Çöktüğü ve Cehennem Çukuru olarak tanımlanan her iki obruk arasında 80 metre kadar bir mesafe vardır. Mağaralar Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından müze kapsamına alınmıştır.

9. Mersin Adam Kayalar Kabartmaları mersin gezilecek yerler

mersin gezilecek yerler listesi
Mersin Adam Kayalar Kabartmaları

Silifke ve Erdemli ilçeleri arasında yer alan Kızkalesi’ne de yakın bir bölgede Uzuncaburç’a dönüş yaparak 5 – 6 km sonrasında Adam Kayalar’a ulaşabilirsiniz. Adam Kayalar Mersin’in en önemli tarihi gezi noktalarından biridir. Ulaşımı zorlu bir yerde olmasına rağmen yıl içinde sayısız ziyaretçiyi ağırlayan Adam Kayalar, taş kabartmaları ile ünlü bir kanyon konumundadır.

Toros Dağlarının güney yamaçlarında ve Olba Territorium olarak isimlendirilen arkeolojik bölgede yer alır. Kızkalesi’en 7 km uzaklıkta yer alan bölgede yer alan kabartmaların Olba Tapınak Devleti kral ve kraliçesini temsil ettiği düşünülmektedir. Bu yönüyle tarihi açıdan da son derece önemlidir.

10. Mersin Silifke Yapraklı Koyu mersin gezilecek yerler

mersin gezilecek yerler
Mersin Silifke Yapraklı Koyu

Mersin’in Atakent Susanoğlu bölgesinde yer alan Yapraklı Koyu denizin ve doğanın adeta büyülü bir şekilde buluştuğu bölgelerden biridir. Tatilcilerin en gözde mekanlarından biri olmayı başaran Yapraklı Koyu, turkuaz renkli berrak denizi, sıcak kumsalı ve doğal kayalıklarla çevrili yapısıyla unutulmaz bir tatil deneyimi yaşatmaya hazır. Koy çevresindeki tesislerden de yararlanarak tüm ihtiyaçlarınızı kısa sürede karşılayabilir ve Akdeniz’in sıcak sularına kendinizi atabilirsiniz. Mersin plajları arasında Yapraklı Koyu’nu ziyaret etmeniz tavsiye edilir.

11. Mersin Silifke Olba Antik Kenti

mersin gezilecek yerler
Mersin Silifke Olba Antik Kenti

Mersin’in en önemli seyahat rotalarından biri olan Silifke ilçesinin sınırları içinde yer alan bir diğer tarihi mekan Olba Antik Kenti’dir. Antik çağlardan günümüze ulaşan nadir bölgelerden biri olan Olba Antik Kenti bir diğer önemli nokta olan Uzuncaburç Kalıntılarının 4 km uzağında yer alır. Olba Krallığının ticaret merkezi olarak anılır. Su kemeri, çeşme, nekropol, antik tiyatro ve evleriyle günümüze ulaşan önemli kentler arasında yer alır. M.S. 193 – 211 döneminden günümüze kadar gelmiştir.

12. Mersin Silifke Astım Mağarası

mersin gezilecek yerler
Mersin Silifke Astım Mağarası

Narlıkuyu Kasabası, Hasanaliler Mahallesi’nde bulunan Astım Mağarası bir diğer önemli turizm merkezi olan Cennet ve Cehennem Mağarası’na 600 metre uzaklıktadır. Bölge coğrafyasını en iyi gösteren doğal yapılardan biri olan Astım Mağarası 15 metre derinliği ile üçüncü jeolojik dönemde oluştuğu tahmin edilmektedir. Özellikle fotoğraf meraklıları için mağara mutlaka keşfedilmesi gereken alanlardan biridir. Mersin müzeleri arasında yer alan mağara ziyaretçilerini ağırlamaktadır.

13. Mersin Gilindire Mağarası

Mersin Gilindire Mağarası
Mersin Gilindire Mağarası

Aynalıgöl Mağarası olarak da bilinen Gilindire Mağarası doğal biçimde oluşan sarkıt, sütün ve duvarlar ile akma taşlar ziyaretçilerini farklı bir dünyanın kapılarını aralamaktadır. Buzul sonrası dönemde oluştuğu düşünülmektedir.

14. Mersin Köşekbükü Mağarası

Mersin Köşekbükü Mağarası
Mersin Köşekbükü Mağarası

Mersin’in turizm cennetlerinden Anamur ilçesinde yer alan Köşekbükü Mağarası 20 bin yıllık geçmişi ile görenleri büyülemektedir.

15. Mersin Sunturas Şelalesi

mersin gezilecek yerler
Mersin Sunturas Şelalesi

Doğa tutkunları için bulunmaz bir fırsat sunan Mersin Sunturas Şelalesi Santa İras adıyla da anılır. Mersin’e 35 km uzakta olan şelale çevresindeki yeşili ve eşsiz görünümüyle adeta bir cenneti andırıyor.

16. Mersin Kanlı Divane Ören Yeri

mersin gezilecek yerler
Mersin Kanlı Divane

Mersin’in 50 km batısında yer alan Kanlı Divane Ören Yeri Erdemli ilçesine bağlıdır. Doğal bir çökük olan obruk içine kurulan kentin içinde Armaronxas ailesine ait bir kabartma yer almaktadır. Mersin tarihi yerler arasında Kanlı Divane Ören Yeri mutlaka görülmelidir.


Mersin Gezilecek Yerler / VİDEO

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu