Kuzey Kıbrıs Gezi Rehberi

Lefkoşa Gezilecek Yerler: En İyi 14 Yer

Kıbrıs‘ın başkenti Lefkoşa, adanın büyüleyici tarihini yansıtan birçok güzel simgesel yapıya ev sahipliği yapmaktadır. Eski anıtlardan enfes galerilere, Lefkoşa’dayken kaçırılmaması gerekenler burada.

Planlamanıza yardımcı olmak için, işte Lefkoşa gezilecek yerler listesi.

1. Kıbrıs Müzesi

Kıbrıs Müzesi

Bu son derece iyi düşünülmüş müze, adanın eski tarihi ile ilgilenmekle ilgileniyorsanız, yapılacaklar listenizin başında olmalıdır.

Geniş eser koleksiyonu Neolitik dönemden Bizans dönemine kadar uzanır.

Oda Bir , çok sayıda Steatite idolü de dahil olmak üzere Neolitik çağdan kazılmış buluntular içerir. Oda İki , oldukça sevimli hayvanlarla süslenmiş birçok vazo ve testi ile Bronz Çağı’nı kapsar. Antik Kourion’dan Miken eserleri Üçüncü Oda’da sergileniyor .

Müzenin öne çıkan noktasını görmek için Oda Dört’e gidin : Güzelyurt yakınlarındaki Ayia Irini’de bulunan M.Ö. 7-6’dan kalma adak figürleri (Minotorlar, savaşçılar ve savaş arabaları dahil) koleksiyonu.

Beş ve Altıncı Odalar , çok çeşitli dönemlerden eserler içeren heykel galerileridir; Yedi Oda , Soli’den bir kireçtaşı kadın heykeli ve İmparator Septimus Severus’un dev bir bronz heykelini içerir.

Bronz aletler ve çeşitli silahların yanı sıra bazı tanrı heykelleri sergileri için Oda Sekiz’e devam edin . Küçük taş mühürler, Mısır muskaları ve Engomi’nin yeşil boynuzlu tanrısı kadar ilginç.

Dokuz ve 10 numaralı odalardaki kaya mezarlarının (MÖ 2500 – MÖ 400) temsillerini, bunlarda bulunan nesneler, adak yazıtları ve mezarlardan diğer eserleri bulacaksınız .

Daha sonra çıkışa gitmeden önce 13 numaralı odadaki Salamis’ten mermer heykelleri ve 14 numaralı odadaki pişmiş toprak figürinleri inceleyin .

Adres: 1 Leoforos Mouseiou

2. Venedik Surları

Venedik Surları

Lefkoşa’nın en belirgin özelliği, eski şehri çevreleyen etkileyici Venedik surlarıdır. Önemli ölçüde parçalanmasına rağmen, orijinal üç kilometrelik uzunluklarının çoğu hala yerinde.

Gazimağusa Kapısı en iyi korunmuş olanıdır ve çok sayıda arma ile dekore edilmiştir. Buradaki geçit eski şehirden eski şehrin boş hendek alanına uzanıyor.

Baf Kapısı ve yanındaki Roccas Burcu , modern tarihteki rolleriyle daha ilgi çekicidir. Burada, Güney Kıbrıs ile Kuzey Kıbrıs arasındaki BM Tampon Bölgesi 200 metrenin altına iniyor ve 2003 yılına kadar adada Kıbrıslı Rumlar ve Kıbrıslı Türklerin yakınlaşabileceği tek yer burasıydı.

Bugün, çözülmemiş anlaşmazlıktaki dört ülkenin (Yunanistan, Güney Kıbrıs, Türkiye ve Kuzey Kıbrıs) bayraklar, bu adanın dertlerini hatırlatmak için esintiyle dalgalanıyor.

3. Büyük Han

Büyük Han
Büyük Han

Bu han (bir kervansaray) 1572 yılında yapılmıştır ve o dönemin mimarisinin mükemmel korunmuş bir örneğidir.

Hans, genellikle atları (veya develeri) için ahırlar ve bazen restoranlar ve hamamlar gibi dinlenme tesisleri de dahil olmak üzere, kasabadan geçerken tüccarlar için konaklama ve depolama yerleri olarak kullanılmıştır.

Büyük Han, eski ihtişamıyla özenle restore edildi ve eski uyku alanları artık eski şehir gezilerinizi kırmak için alışveriş yapmak için mükemmel olan çeşitli dükkanlara, kafelere ve yerel zanaat atölyelerine ev sahipliği yapıyor.

Kuzey Lefkoşa’da, Ledra Caddesi yaya yeşil hat geçidine sadece kısa bir yürüyüş mesafesinde yer almaktadır.

4. Bizans Müzesi

Bizans Müzesi
Bizans Müzesi

Kıbrıs dini sanat eserleri ile ilgilenenler için, Makarios Kültür Vakfı’nın bir parçası olan Bizans Müzesi şehrin önemli bir durağıdır.

Burada, Bizans döneminin başlangıcından 19.yüzyıla kadar uzanan şaşırtıcı bir Hıristiyan ikon koleksiyonu (220 adet) bulacaksınız.

Bununla birlikte, bu sanat eserine özel ilgi duyan birçok insan için, müzenin en önemli özelliği sergilenen Kanakaria Mozaiğidir.

Bu önemli sanat eserleri, 1974’ten sonra Karpaz Yarımadası’ndaki bir kiliseden çalındı. Tehlikeli sanat tacirleri ve bir Interpol operasyonunu içeren bir sanat dünyası gerilim romanından koparılabilecek bir hikayede, 1991’de Kıbrıs Cumhuriyeti’ne geri döndüler.

Adres: Plateia Archiepiskopou Kyprianou

5. Selimiye Camii

Selimiye Camii
Selimiye Camii

Lefkoşa’nın en tanınmış simgesi olan Selimiye Camii, Agia Sofia Kilisesi olarak hayata başladı ve 1326’da 78 yıllık bir inşaat sürecinin ardından tamamlandı.

Osmanlıların adanın kontrolünü ele geçirdiği 16. yüzyıldan beri cami olmuştur.

Karmaşık Ortaçağ kilise mimarisinin ve cami tasarımının sadeliğinin bu birleşimi, bu tipik Gotik yapının yükselen iç kısmı beyaz badanalı ve simgelerin herhangi bir detayının uzun süre alınmasıyla büyüleyici bir alan yarattı.

Cami, Ledra Caddesi yeşil hat geçişine 5 dakikalık yürüme mesafesindedir.

Adres: Selimiye Meydani, Kuzey Lefkoşa

6. Nicosia Leventis Belediye Müzesi

lefkoşa gezilecek yerler
Nicosia Leventis Belediye Müzesi

Yakın zamanda yenilenmiş olan Lefkoşa Leventis Müzesi, güzel bir Eski Şehir konağında yer almaktadır ve özenle seçilmiş etnografik sergiler ve eserler koleksiyonuyla Lefkoşa tarihini sunmaktadır.

Tarih severler için bu kaçırılmaması gereken bir şeydir ve müze, şehrin uzun ve hareketli geçmişini izleyen parlak küratörlü sergileriyle Avrupa Yılın Müzesi’ni kazandı.

Gösteriler arasında, MÖ 2300’lere kadar uzanan ve büyüleyici sergilerden bazılarının harika geleneksel kostümler olduğu eşyalar bulacaksınız.

Müze ayrıca, adanın 1974’teki bölünmesiyle İngiliz yönetiminin Kıbrıs ve şehrin modern tarihi üzerindeki etkisini anlamanıza yardımcı oluyor.

Adres: 17 Ippokratous Caddesi, Lefkoşa

7. Surlariçi

Surlariçi
Surlariçi

Ledra Caddesi , eski şehrin ana yoludur ve Kuzey Lefkoşa’ya giden Ledra Caddesi yeşil hat geçiş noktasına kadar uzanan kafeler, restoranlar ve dükkanlarla kaplı . 

18.yüzyılın sonlarında adanın dragomanı olan Hatzigeorgakis Kornesios’un (20 Patriachou Grigoriou Caddesi) evinin Osmanlı konak mimarisini ve 14. yüzyıldan kalma bir Lusignan girişine sahip olan Omeriye Camisini (Trikoupi Caddesi) kontrol etmek için Ledra Caddesi’nden sokaklara çıkın.

Eski şehrin birçok küçük kilisesi, içeriye bir göz atmayı hak eden cömert iç mekanlara sahiptir. En iyilerinden ikisi Lefkoşa’nın en eski kilisesi olarak kabul edilen ve 1450’de inşa edildiğine inanılan Panagia Chrysaliniotissa (Archiepiskopou Filotheou Caddesi) ve renkli 18. yüzyıl fresklerine sahip olan Agios Ionnis (Plateia Archiepiskopou Kyprianou).

Eski şehrin aramaya değer birçok özel müzesi arasında, adanın İngiliz sömürge yönetimi altındaki dönemine odaklanan CVAR’daki (Ermou Caddesi) fotoğraf ve belge koleksiyonunu kaçırmayın .

Daha sonra eski şehir turunuza devam etmek için Kuzey Lefkoşa’ya geçin. Selimiye Camii ve Büyük Han’ın iki ana cazibe merkezinin yanı sıra , önce İngilizlerin Aziz Nikolaos Kilisesi olarak hizmet veren ve daha sonra Osmanlı döneminde pazar haline gelen Bedesten’i (Arasta Sokak) mutlaka ziyaret edin ; Mevlevi Müzesi sema Tasavvuf sipariş üzerine iyi düşünülmüş sergiler bir dizi sunuyor (Girne Caddesi); ve Arabahmet mahallesi .

Arabahmet’in Osmanlı döneminden kalma konaklarla çevrili ara sokaklarında dolaşırken , 13. yüzyıldan kalma , incelikle restore edilmiş Ermeni kilisesi Surp Asdvadzadzinare’yi (Şehit Mehmet Hüseyin Sokak) ziyaret edin .

8. Mesarya Ovası

lefkoşa gezilecek yerler
Mesarya Ovası

Lefkoşa’nın hemen batısında, küçük köyler ve antik manastırlarla dağılmış Mesarya bölgesi yer alır. Kendi ulaşım aracınız varsa, şehirden dışarıda harika bir gün.

Buradaki köylerden Peristerona (Lefkoşa’nın 30 kilometre batısında), çevredeki geleneksel taş evlerin üzerinde yükselen 10. yüzyıldan kalma beş kubbeli Aziz Barnabas ve Hilarion Kilisesi için görülmeyi hak eden ilginç bir yer . İçeride, kilise, Mesih’in sunumunu tasvir eden önemli ve iyi korunmuş 16. yüzyıl ikon resimlerini içerir.

Kayalık bir tepede muhteşem bir izolasyon içinde oturan Maheras Manastırı’nı ziyaret etmek için buradan güneye gidin . Ardından , her ikisi de Pera köyü yakınlarında bulunan Agios Irakleidios Manastırı’na ve MÖ 6. yüzyıldan kalma eski bir bakır işçiliği kasabası olan Antik Tamassos arkeolojik alanına bir gezi için kuzeydoğuya gidin .

9. Bellapais Manastırı

Bellapais Manastırı
Bellapais Manastırı

Adanın en ünlü turistik yerlerinden biri – yazar Lawrence Durrell sayesinde – Bellapais, aşağıda Bellapais Manastırı’nın anımsatıcı kalıntılarında biten yamaçtan aşağı yayılan mütevazı beyaz badanalı kır evlerinden oluşan harika bir eski moda köyüdür .

İngiliz yazar Lawrence Durrell, Kıbrıs’ın acı limonları kitabını burada yaşarken kaleme alarak İngiliz sömürge döneminin sonunda Kıbrıs köy yaşamını ölümsüzleştirdi.

Köyün kendisi inanılmaz derecede pitoresk olmasına rağmen, ana manzara, manastırını çevreleyen karmaşık bir şekilde oyulmuş kemerler ve selvi ağaçlarıyla dolu eski bir Augustinian manastırı olan Bellapais Manastırı’dır. Yemekhane çatısından Kuzey Kıbrıs sahil şeridinin panoramik manzarası görülmektedir.

Bellapais’e toplu taşıma yoktur, ancak Kuzey Lefkoşa’dan Girne’ye giden sık minibüslerden birine atlayabilir ve oradan köye kısa bir taksi yolculuğu yapabilirsiniz.

10. Girne

Girne
Girne

Lefkoşa’nın 30 kilometre kuzeyindeki atmosferik liman kenti Girne, Kuzey Kıbrıs’ın hareketli sahil merkezidir. Lefkoşa’dan günübirlik gezi seçenekleri arıyorsanız, ziyaret edilecek en iyi yerlerden biri.

Küçük liman, Bizans döneminden kalma büyük bir kale tarafından gözden kaçırılır ve eski bir şehir bölgesi, karmaşık ara sokaklar ve keşfedilmesi eğlenceli olan Osmanlı dönemi evleriyle desteklenir.

Önce Gemi Enkazı Müzesi ile kaleyi ziyaret edin ve ardından restore edilmiş bir keçiboynuzu deposunda Halk Sanatları Müzesi’ni görmek için liman tarafında dolaşın .

Daha sonra dar şeritlerden geçerek Kuzey Kıbrıs’taki kiliselerden gelen dini ikonlardan oluşan koleksiyonuyla Başmelek Mikail Kilisesi’ne (Cambulat Caddesi) gidin.

Sık sık minibüsler Kuzey Lefkoşa’dan Girne’ye gitmektedir.

11. Aziz Hilarion Kalesi

lefkoşa gezilecek yerler
Aziz Hilarion Kalesi

Aziz Hilarion Kalesi bir hikaye kitabının sayfalarından düşmüş gibi görünüyor. Pürüzlü tepeye tırmanan surlarıyla, bu bir peri masalı kalesinin özüdür (ve Disney’in Pamuk Prenses’teki kalenin Aziz Hilarion’a dayandığı söylenir).

10. yüzyılda Bizanslılar tarafından inşa edilen kale, modern çağa kadar stratejik bir varlık olan yüksek bir konumda bulunuyor.

Garnizonun bulunduğu alt enceinte’den, kilise ve kışla odalarının bulunduğu orta enceinte’ye kadar yolu takip edin (iyi yürüyüş ayakkabısı giyin) ve ardından bir kule ve kraliyet daireleri ile üst enceinte’ye kadar yükselin. Buradan, bir dizi merdiven sizi kırsalın muhteşem manzarasına sahip Prens John’s Tower’a götürür .

Lefkoşa’nın 36 kilometre kuzeybatısında bulunan Aziz Hilarion Kalesi, siteye toplu taşıma olmadığı için kendi ulaşımınızla en iyi şekilde ziyaret edilir.

12. Gazimağusa

Gazimağusa
Gazimağusa

Yıkılan Gotik binalarla dolu Gazimağusa, adadaki en güzel çağrışımcı şehirdir, kanlı kuşatma ve yakalama tarihi, eski şehrin bugünkü uzun geçmiş ihtişam atmosferine katkıda bulunur.

Venedik surlarının güçlü bir sınırı ile çevrili olan eski şehir, harap olmuş evlerin sıraları arasında uyumsuz bir şekilde oturan bazilika ve saray kalıntılarının altın taş kalıntılarıyla doludur.

Tam merkezde, bir zamanlar Agios Nikolaos Katedrali olan ve Gotik mimarinin güzel korunmuş bir örneği olan görkemli Lala Mustafa Paşa Camii (Ana Meydan) var.

Yakınlarda, apsiste hala soluk fresk izlerinin kaldığı Rum Kilisesi Aziz George’un (İstiklal Caddesi) çatısız kalıntıları bulunmaktadır .

Surların hemen içindeki çimenli bir banka üzerinde, St. Mary Kilisesi ve Karmelit Kilisesi’nin (Server Sokak) unutulmaz kalıntıları var . Buradan şehrin manzaralarına hakim olmak için duvarların Pulacazara Tabyası’na tırmanın .

Lefkoşa’dan Gazimağusa’ya düzenli minibüsler var.

13. Antik Salamis

lefkoşada gezilecek yerler
Antik Salamis

Antik Kourion ile birlikte Antik Salamis, keşfedilecek çok sayıda kalıntıyla Kıbrıs’ın en önemli antik krallık arkeolojik alanıdır.

Neredeyse tüm kalıntılar şehrin Greko-Roma ve Bizans dönemlerinden kalmadır, ancak Salamis’in tarihi çok daha eskilere uzanmaktadır. Truva Savaşı’ndan hemen sonra kurulduğu ve adanın kendi klasik tarihini yansıtan çeşitli şekillerde Asur, Pers, Yunan-Ptolemaik, Roma, Bizans ve Arap komutanlığı altında olduğu söyleniyor.

Siteye toplu taşıma yok, bu yüzden Lefkoşa’dan Gazimağusa’ya bir minibüse binebilir ve siteye kısa bir yolculuk için bir taksi kiralayabilirsiniz. Lefkoşa’nın yaklaşık 73 kilometre doğusunda yer almaktadır.

14. Buffavento Kalesi

lefkoşada gezilecek yerler
Buffavento Kalesi

Aziz Hilarion Kalesi’nden daha az ziyaret edilen ve daha harap olan Buffavento Kalesi, Girne’nin doğusundaki sarp bir dağ zirvesinin üzerindeki bir harabenin rüzgarlı, sağlam bir karakoludur.

Buradaki kalıntılar geniş değil, ancak aşağıdaki ormanlık yamaçların üzerinde yükselen pitoresk bir konumda yer alıyorlar. Kıyı boyunca en iyi manzaralar için alt enceinte’den üst enceinte’ye yürüyün.

Buffavento’nun Bizans döneminde inşa edildiği düşünülüyor ve Aslan Yürekli Haçlı Richard bir zamanlar onun mülkiyetini almıştı. Stratejik olarak batıda St. Hilarion ile birlikte sahil şeridinin korunmasında önemli bir rol oynadı .

Lefkoşa’nın 52 kilometre kuzeydoğusunda bulunan kale, St. Hilarion dahil günübirlik gezinin bir parçası olarak en iyi kendi ulaşımınızla ziyaret edilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu