İç AnadoluKonyaTürkiye

Konya Gezilecek Yerler

Ülkemizin kültürel mirasının önemli taşıyıcılarından birisi olan Konya gezilecek yerler açısından oldukça geniş bir çeşitliliğe sahiptir. Şehrin manevi havası, doğal güzellikleri ve kültür mekanları, tatil için rotasını Anadolu‘ya çevirenleri kendine çekmektedir. Turistik illerimiz arasında ilk sıralarda yer alan Konya‘nın mutlaka gezilmesi gereken 13 yerini sizler için derledik.

1. Mevlana Celaleddin-i Rumi Türbesi

Mevlana Celaleddin-i Rumi Türbesi
Mevlana Celaleddin-i Rumi Türbesi

Mevlana Celaleddin-i Rumi Türbesi, Konya’ya yolu düşenlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken mekanlardan birisidir. Konya tarihi yerler denildiğinde ilk akla gelen yer olan Mevlana Türbesi, 1926 yılında açılmıştır. Hz. Mevlana’nın kıyafetlerini, eşyalarını ve birçok değerli el yazmasını görebileceğiniz türbe, bu özelliği ile aynı zamanda bir müze niteliği taşımaktadır. Haftanın her günü ziyarete açık olan türbe, Karatay’da bulunmaktadır. Girişler ise ücretsizdir.

2. Karatay Medresesi

Karatay Medresesi
Karatay Medresesi

Karatay Medresesi, Konya’nın sembolleşmiş yapılarından bir diğeridir. Selçuklu Dönemi’nde inşa edilen medresenin Emir Celaleddin Karatay tarafından yapıldığı bilinmektedir. 1251 yılında inşası tamamlanan medrese, Sille taşından yapılmıştır. Kendi döneminde hadis ve tefsir okumaları için kullanılan medrese günümüzde ise müze olarak hizmet vermektedir.

3. Alaeddin Tepesi

Konya’nın merkezi olan Karatay’da yer alan Alaeddin Tepesi, tarih öncesi yerleşim yerlerinden birisidir. Alaeddin Tepesi’nde yaşamın Erken Tunç Çağı’nda yani M.Ö. 3000’li yıllarda başladığı bilinmektedir. Hititler, Frigler ve Lidyalılara ev sahipliği yapan mekan, Konya’nın turistik yerleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır.  

4. Tuz Gölü

Tuz Gölü
Tuz Gölü

Tuz Gölü, Türkiye’nin ikinci büyük gölüdür. Dünyanın en tuzlu ikinci gölü olma niteliğine sahiptir. Ülkemizin tuz ihtiyacının ise %70’inin Tuz Gölü’nden karşılandığı bilinmektedir. UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alan göl, 84 farklı kuş türüne ev sahipliği yapmaktadır.

5. Çatalhöyük

Çatalhöyük Neolitik Kenti, Konya’da görülmesi gereken en önemli yerler arasında yer almaktadır. Çumra ilçesinde bulunan Çatalhöyük, 2012 yılında beri UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almaktadır. Çatalhöyük yerleşim yerinin 8000’den fazla insana ev sahipliği yaptığı ve kentleşmenin başladığı bilinmektedir. Antik kentte ilk yaşamın 9.4000 yıl önce başladığı tahmin edilmektedir. Bu özelliği ile dünyanın en eski yerleşim yerlerinden birisi olarak kabul edilmektedir. Giriş ücreti bulunmayan antik kent, 09.00 – 18.00 saatleri arasında ziyaret edilebilmektedir.

6. İnce Minareli Medrese

İnce Minareli Medrese
İnce Minareli Medrese

1264 yılında inşa edilen İnce Minareli Medrese, Konya Selçuklu’da bulunmaktadır. Medresenin Sahip Ata Fahrettin tarafından yapıldığı bilinmektedir. Medresenin yapım emri ise II. İzzeddin Kaykavus tarafından verilmiştir. Günümüzde Taş ve Ahşap Eserler Müzesi olarak hizmet vermektedir.

7. Atatürk Evi Müzesi

Atatürk Evi Müzesi
Atatürk Evi Müzesi

Konya Atatürk Caddesi’nde bulunan Atatürk Evi Müzesi, 1912 yılında inşa edilmiştir. Mustafa Kemal Atatürk’ün ziyaretleri sırasında konakladığı yer olması sebebiyle Atatürk Evi olarak anılmaktadır. Bu özelliğinin dışında ise 1923 yılında Vali Konağı olarak tahsis edildiği bilinmektedir. 1927 yılında Konya Belediyesi’nin satın aldığı konak, 1928 yılında Atatürk adına tescillenmiş ve Atatürk’e hediye edilmiştir. Konya müzeleri arasında yer alması ise 1964 yılına denk gelmektedir.  

8. Sille Köyü

konya Sille Köyü
Sille Köyü

Sille Köyü, Konya ilimizde bulunan ve eşsiz tarihi ile dikkat çeken noktalardan birisidir. Köyün 6000 yıllık geçmişe sahip olduğu tahmin edilmektedir. Bu özelliği, tarih meraklılarının uğrak noktalarından birisi olmasını sağlamaktadır. Baharat Yolu ve İpek Yolu, Ak Manastırı gibi pek çok tarihi unsur köy içerisinde yer almaktadır.

9. Kilistra Antik Kenti

Kilistra Antik Kenti
Kilistra Antik Kenti  / Fotoğraf: Twitter.com

Konya Meram’da bulunan Kilistra Antik Kenti, Kilistra Katır İni olarak da anılmaktadır. Konya’nın Kapadokyası olarak bilinen antik kent, Hristiyanlığın ilk merkezleri arasında yer almaktadır. Frigya dönemi mezarlar ve yaşam noktaları, antik kentin ilgi çekiciliğini arttırmaktadır.

10. Selçuklu Köşkü

konya gezilecek yerler listesi
Selçuklu Köşkü

Konya’nın Akşehir ilçesinde bulunan Selçuklu Köşkü, Konya’nın tarihi güzelliklerinden bir diğeridir. Selçuklu Devleti’ne başkentlik yapan Konya, pek çok Selçuklu mirasını bünyesinde barındırmaktadır. Sultan II. Kılıçarslan tarafından yapılan Selçuklu Köşkü, bu miras içerisinde en dikkat çekici yapılardan birisidir. Deprem sonrası hasar gören köşkün Alaeddin Keykubat döneminde onarılması nedeniyle, Alaeddin Köşkü olarak da anıldığı bilinmektedir.  

11. Karapınar Çölü

konya gezilecek en iyi yerler
Karapınar Çölü / Fotoğraf: pinterest.cl

Tarihi güzellikleri ile olduğu kadar doğal güzellikleri ile de dikkat çeken Konya, Türkiye’nin tek gerçek çölünü de ev sahipliği yapmaktadır. Karapınar Çölü, Konya Karapınar’da bulunmaktadır ve şehir merkezine uzaklığı 94 kilometredir. Konya doğal yerler arasında oldukça önemli bir yere sahip olan çölün ziyaret saati ise bulunmamaktadır. Günün her saati ziyaret edilebilecek mekanlardan birisidir.

12. Aziziye Cami

konya gezecek yerler
Aziziye Cami

Aziziye Cami, Damat Mustafa Paşa tarafından yaptırılmış ve inşası 1676 senesinde tamamlanmıştır. Ancak 1867 Konya yangınında yanmıştır.  Caminin yeniden inşası ise 1867 yılında Pertevniyal Sultan’ın emriyle gerçekleştirilmiştir. Devasa pencereleri ile dikkat çeken cami, Konya’nın maneviyat merkezlerinden birisidir.

13. Kelebekler Vadisi

konya gezilecek yerler
Kelebekler Vadisi

Kelebekler Vadisi, 15 tür kelebeğe ve 20 bin bitki çeşidine ev sahipliği yapmaktadır. Tropikal Kelebek Bahçesi olarak da bilinen vadi, Konya Selçuklu’da yer almaktadır. Konya’da gezilmesi gereken yerler arasında yer alan vadinin giriş ücreti 5 TL’dir. Öğrenciler ise 2.5 TL ücret ödeyerek giriş yapabilmektedir. 


KONYA İL TANITIM FİLMİ

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu