İç AnadoluKırşehirTürkiye

Kırşehir Gezilecek Yerler

Kırşehir, tarih boyunca farklı uygarlıkları ağırlamış, kültürel ve doğal mirasıyla dikkat çeken Anadolu illerimizden birisidir. İlk yerleşimlerin İlk Çağ döneminde başladığı tahmin edilen Kırşehir gezilecek yerler açısından da oldukça zengin bir çeşitlilik sunmaktadır. Özellikle başkentlilerin hafta sonu kaçamakları için vazgeçilmez rotalardan birisi olan Kırşehir’de gezilebilecek en iyi 12 yeri sizin için derledik.  

1. Üç Ayak Kilisesi

Üç Ayak Kilisesi
Üç Ayak Kilisesi /  Fotoğraf: Wikipedia.org

Üç Ayak Kilisesi, Kırşehir – Yozgat yolu üzerinde yer alan tarihi bir kilisedir. Kilisenin 10. yüzyılda inşa edildiği bilinmektedir. Kilisenin en dikkat çekici özelliği ise iki farklı mezhebin birlikte ibadet etmesi için inşa edilmiş olmasıdır. Kilise bu özelliği ile ilk anıtsal kiliselerden birisi olmaktadır. Üç Ayak Kilisesi’ne yolu düşenler için tavsiyemiz, Hacıfakılı Antik Kenti’ni de ziyaret ederek kültürel seyahatlerini zenginleştirmeleri olacaktır.

2. Cacabey Camii

Cacabey Camii
Cacabey Camii

Cacabey Camii, Kırşehir’in merkezinde bulunan önemli bir tarihi yapıdır. Kırşehir tarihi yerler araştırması yapanlar için mutlaka gezilmesi gereken yerler arasında sayılabilecek Cacabey Camii’nin Selçuklu döneminde Kırşehir emiri Nurettin Cibril Bin Cacabey tarafından yaptırıldığı bilinmektedir. 1271 – 1272 yıllarında inşa edilen caminin ilk olarak gözlem evi olması için yaptırıldığı bilinmektedir. Bu nedenle kendi döneminde Astronomi Yüksekokulu olarak kullanılmıştır.

3. Çağırkan Kalehöyük

Çağırkan Kalehöyük
Çağırkan Kalehöyük

Farklı medeniyetlere doğru esrarengiz bir yolculuğa çıkmak isteyenler için Çağırkan Kalehöyük, mutlaka gezilmesi gereken yerler arasında yer almaktadır. Çağırkan kasabasında bulunan höyükte ilk çalışmalar 1986 yılında başlatılmıştır ve halen devam etmektedir. Hitit ve Firik medeniyetlerine ait birçok ev aleti ve takı bulunmuştur. Bunun yanında milattan sonraki döneme ait ticari eşyalar da tarih açısından oldukça önemlidir.

4. Seyfe Gölü

Seyfe Gölü
Seyfe Gölü

Kırşehir doğal güzellikleri ile de dikkat çeken bir ilimizdir. Seyfe Gölü ise Kırşehir denildiğinde ilk akla gelen doğal güzelliklerden birisidir. 320 bin adet flamingoya ev sahipliği yapan göl, flamingolar dışında da birçok farklı kuş türünü ağırlamaktadır. Gölün sonbaharda leyleklerin ve ördeklerin konaklama alanı olduğu bilinmektedir. 480 bin kuşun bir arada konakladığı bölge doğal sit alanıdır.

5. Mucur Yeraltı Şehri

Mucur Yeraltı Şehri
Mucur Yeraltı Şehri

Mucur Yeraltı Şehri, kültür seyahati yapanların mutlaka gezmesi gereken yerlerden bir diğeridir. MS. 3. – 4. yüzyıllarda kurulan şehir içerisinde odalar, ahırlar, geçitler ve ibadethaneler gibi farklı unsurlar bulunmaktadır. Mucur ilçe merkezinde yer alan geçit, “Birinci Derecede Korunması Gerekli Kültür Varlığı” kabul edilmektedir.

6. Kırşehir Kaplıcaları

Kırşehir Kaplıcaları
Kırşehir Kaplıcaları

Rahatlamak ve şifa bulmak isteyenlerin uğrak noktası olan Kırşehir Kaplıcaları, şehirde ziyaret edilebilecek lokasyonlar arasında öne çıkmaktadır. Özellikle Terme, Karakut ve Bulamaçlı Kaplıcaları’nın eklem rahatsızlıklarından diyabete kadar pek çok hastalığa şifa olduğu kabul edilmektedir.

7. Terme Termal

Terme Termal, Kırşehir Kaplıcaları arasında popülerliği ile öne çıkmaktadır. Özellikle romatizma, kalp ve sinir rahatsızlıkları için tercih edilen kaplıcada, su ısının 56 dereceyi bulduğu bilinmektedir. Şehir merkezindeki kaplıcanın Ahi Evran’ın yere asasını üç defa vurmasıyla ortaya çıktığı yönünde de ilginç bir efsanesi bulunmaktadır. Terme Termal Kaplıca içerisinde konaklama için tercih edebilecek farklı seçenekler bulunmaktadır.

8. Ahi Evran Camii ve Türbesi

Ahi Evran Camii ve Türbesi

Ahi Evran Camii ve türbesi, 1482 yılında inşa edilmiştir. Yapının Ahilik Teşkilatı tarafından Ahi Evran anısına yaptırıldığı bilinmektedir.  Mekan içerisinde mescidin yanı sıra Ahi Evran’ın mezarı da bulunmaktadır. Yapının ilk olarak zaviye olarak kullanıldığı, sonraki dönemlerde ise camiye çevrildiği bilinmektedir.

9. Kırşehir Müzesi

Kırşehir Müzesi
Kırşehir Müzesi

Kırşehir Müzesi, farklı çağlara şahit olmak için mutlaka gitmeniz gereken yerlerden birisidir. Kırşehir Müzesi için çalışmalar 1936 yılında başlamıştır. Müzenin açılış tarihi ise 1996 senesinde gerçekleştirilmiştir.

Kırşehir Müzesi iki katlı olarak inşa edilmiştir. İlk katında arkeolojik eserler yer almaktadır. İkinci kat ise etnografik eserler için ayrılmıştır. Müze içerisinde 3 bin esere ait kalıntı bulunmaktadır. Kırşehir Müzesi içerisinde Asur, Osmanlı, Selçuklu ve Roma Dönemi gibi pek çok farklı döneme ait eserler yer almaktadır. Bunun yanında müzenin ikinci katına çıktığınızda etnografik eserlerin yanı sıra Ahilik ile ilgili de birçok farklı esere ulaşabilmeniz mümkündür.

10. Neşet Ertaş Müzesi 

kırşehir merkez gezilecek yerler
Neşet Ertaş Müzesi 

Neşet Ertaş Müzesi, Kırşehir’de ziyaret edebileceğiniz bir diğer kültürel mekandır. Anadolu ozanlarına ait görsellerin bulunduğu ve Neşet Ertaş için bir anı odasının hazırlandığı müze, Kırşehir’in merkezinde yer almaktadır.

11. Japon Bahçesi

kırşehir gezilecek yerler
Japon Bahçesi

Japon Bahçesi, 1993 senesinde inşa edilmiştir. Bahçenin Japonya Ortadoğu Kültür Merkezi tarafından inşa edildiği bilinmektedir. Japon Bahçesi, Kırşehir’in Kaman ilçesinde yer almaktadır. Sumeru Dağı minyatürü, Kalehöyük kazı hatıraları gibi farklı yapıların yer aldığı bahçe içerisinde göletler ve bir de botanik bahçesi yer almaktadır.

12. Çoğun Barajı

kırşehir gezilecek yerler
Çoğun Barajı

Çoğun Barajı, Kırşehir Merkez’de bulunan gezilebilecek mekanlardan bir diğeridir. İnşası 1975 yılında tamamlanan baraj, özellikle piknik ve spor etkinlikleri için uğrak yeridir. Çoğun Barajı’nın en sevilen özelliklerinden birisi ise aynalı sazan ve tatlı su kefali gibi birçok farklı balık türüne ev sahipliği yapmasıdır.


KIRŞEHİR İL TANITIM FİLMİ

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu