İç AnadoluKırıkkaleTürkiye

Kırıkkale Gezilecek Yerler

Başkente 1 saat mesafede olan Kırıkkale, tarihi güzellikleri ile Anadolu‘nun kültürel merkezlerinden birisi olarak nitelendirilebilmektedir. 1989 yılında il olan şehrin ismi, Kaletepe’nin ve Kırıkköyü’nün kısaltılması ile oluşturulmuştur. 4.365 metrekare yüzölçümüne sahip olan il, 271 bin nüfusa sahiptir. Bununla birlikte eğitim döneminde şehrin nüfusunun 300 bine kadar çıktığı bilinmektedir. Ilıman iklim kuşağında olan şehirde karasal iklim özellikleri görülmektedir. Şehirde yazları kurak, kışlarsa soğuk geçmektedir. Bu nedenle Kırıkkale gezilecek yerler planlaması yapmak için en uygun zaman bahar aylarıdır.

Şehirde düzenlenen festivaller özellikle sonbahar ayının keyfini arttırmaktadır. Eylül ayında düzenlenen Delice Üzüm ve Kavun Festivali ve Yahşihan Yoğurt Festivali, şehrin en önemli turistik faaliyetleri arasında yer almaktadır. Şehrin lezzetli yemeklerini tatmak isteyenler içinse yine eylül ayında Karakeçili Kültür Şenliği Festivali düzenlenmektedir.

Kırıkkale’de mutlaka gezilmesi gereken yerleri sizler için listeledik.

1. Sulu Mağara

Sulu Mağara
Sulu Mağara

Kırıkkale’nin Keskin ilçesinde bulunan Sulu Mağara, Kırıkkale’nin en önemli doğal yapıları arasında yer almaktadır. Sulu Mağara’nın tarihinin Bizans İmparatorluğu dönemine dayandığı bilinmektedir ve dönemin ilk yerleşim yerlerinden birisi olarak kabul edilmektedir. Mağaranın 285 metre uzunluğunda olduğu bilinmektedir. Giriş ücreti bulunmayan mağara haftanın 7 günü ziyarete açıktır. Sulu Mağara’ya oldukça yakın olan Ceritkale Kaya Mezarları da, Kırıkkale’de gezilmesi gereken bir diğer önemli mekandır.

2. Hasandede Camii

kırıkkale Hasandede Camii
Hasandede Camii

Kırıkkale Hasandede’de bulunan Hasandede Camii, 1605 yılında inşa edilen bir yapıdır. Anadolu’nun evliyaları arasında yer alan Hasandede’nin türbesi de Hasandede Camii’nin hemen yanında bulunmaktadır. Camiye komşu olan diğer türbeler ise Şeyh Halil İbrahim, Şeyh Mustafa ve Ümmühan Ana’ya aittir.

3. Ceritkale Kaya Mezarları

Ceritkale Kaya Mezarları
Ceritkale Kaya Mezarları

Ceritkale köyünde bulunan Ceritkale Kaya Mezarları, Kırıkkale’de ziyaret edilmesi gereken önemli lokasyonlardan birisidir. Ceritkale Kaya Mezarları’nın Demir Çağı’ndan kalma olduğu tahmin edilmektedir. Yapı bu özelliği ile en eski yerleşim yerleri arasında yer almaktadır.

4. Silah Müzesi

kırıkkale Silah Müzesi
Silah Müzesi

Kırıkkale’de yer alan Makine Kimya Endüstrisi Silah Fabrikası, Kırıkkale ilindeki en önemli yapılardan birisidir. MKE’nin Silah Müzesi ise 1990 yılından beri hizmet vermektedir. Müzede 15. – 20. yüzyıllar arasında Osmanlı Devleti’nin kullandığı silahlar, miğferler ve çelik yelekler bulunmaktadır. Bunun yanında Avrupa’da kullanılan silahların da müzede sergilendiği bilinmektedir. Müzede toplam 299 eser yer almaktadır. Yahşihan ilçesinde bulunan müzeye giriş için herhangi bir ücret ödenmesine gerek bulunmamaktadır. Ancak müzenin ziyaret günleri hakkında önceden bilgi almanız, mağduriyet yaşamanızı önleyecektir. Müze bazı dönemlerde kapalı olabilmektedir.

5. Haydar Paşa Külliyesi

Haydar Paşa Külliyesi
Haydar Paşa Külliyesi

Haydar Sultan Camii olarak da bilinen Haydar Paşa Külliyesi, Kırıkkale’de uğrak noktası olan mekanlar arasında yer almaktadır. Haydar Sultan köyünde bulunan külliye, Geç Roma döneminden kalma bir manastırın üzerine inşa edilmiştir. Türbe, cami, çeşme ve kuyudan oluşan külliyenin içerisinde en dikkat çekici yapılardan birisi Deliler Kuyusu’dur. İçerisinde bulunan kükürtlü su, kuyunun devamlı olarak kaynıyor gibi görünmesine neden olmaktadır.

6. Şeyh Şamil Camii

Şeyh Şamil Camii
Şeyh Şamil Camii

Şeyh Şamil Camii, Kırıkkale’nin Sulakyurt ilçesinde yer almaktadır. Caminin Şeyh Şamil tarafından 15. yüzyılda yaptırıldığı bilinmektedir.

7. Çeşnigir Köprüsü

Çeşnigir Köprüsü
Çeşnigir Köprüsü

Çeşnigir Köprüsü, Köprüköy’de bulunmaktadır. 13. yüzyılda inşa edilen köprü, Kızılırmak üzerine kuruludur. Köprünün ilgi çekici tarihi, ziyaretçilerin uğrak noktası olmasını sağlamaktadır. Ankara Savaşı’nda Timur’un askerleri tarafından kullanıldığı bilinmektedir. Köprünün dikkat çekici bir diğer yanı ise Yavuz Sultan Selim tarafından Mimar Sinan’a tekrar yaptırıldığıdır.

8. Karaahmetli Tabiat Parkı

Karaahmetli Tabiat Parkı
Karaahmetli Tabiat Parkı

Karaahmetli köyünde yer alan Karaahmetli Tabiat Parkı, Kırıkkale’nin merkezine 28 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. 2009 yılında “Tabiat Parkı” niteliği kazandırılan park, farklı kuş türlerine ev sahipliği yapması ve baraj gölünün kıyısında yer alması nedeniyle spor etkinliklerinin ve pikniklerin vazgeçilmez lokasyonları arasında yer almaktadır. Kuş gözlemciliği faaliyetlerinin yoğun olarak yürütüldüğü park, Kırıkkale’ye yolu düşenlerin uğramadan geçmemesi gereken noktalardan birisidir.

9. Ballı Camii ve Türbesi

Ballı Camii ve Türbesi
Ballı Camii ve Türbesi

Balışeyh ilçesinde bulunan Ballı Camii, Anadolu Selçuklu Dönemi’nde 1121 yılında inşa edildiği düşünülen bir tarihi yapıdır. Selçuklu Dönemi mimarisi detaylarının görülebildiği yapı, özellikle ahşap kısımları ile dikkat çekmektedir. Caminin restorasyon yapıları, orijinaline birebir uyularak 1991 yılında gerçekleştirilmiştir.

10. Konak

kırıkkale gezilecek yerler
Konak

Konak, Ballı Camii’ni ziyaret ettikten sonra uğrayabileceğiniz yapılardan birisidir. Balışeyh ilçesinde yer almaktadır. İki katlı olan konağın, dış mimarisi turistlerin yoğun ilgisiyle karşılaşmaktadır.

11. Koçubaba Camii

kırıkkale gezilecek yerler listesi
Koçubaba Camii

Koçubaba Camii, Kırıkkale’nin Koçubaba köyünde yer almaktadır. Kırıkkale tarihi yerler denildiğinde ilk akla gelen mekanlardan birisi olan Koçubaba Camii ve türbesi, 15 .yüzyılda inşa edilmiştir. Alevi Şeyhi Koçumbaba’nın mezarını yer aldığı yapının onarımlar neticesinde orijinal görünümünden uzaklaştığı tahmin edilmektedir.

12. Celal Bayar Parkı

kırıkkale gezilecek yerler
Fotoğraf/Mustafa Can Hiçyılmaz

Kızılırmak kenarında yer alan Celal Bayar Parkı, Bahşili ilçesinde bulunmaktadır. 500 dönümlük bir alana sahip olan park, özellikle şehrin yerli halkı tarafından dinlenme ve piknik alanı olarak sıklıkla tercih edilmektedir. Parkta sandal gezintisi, mesire alanı ve dinlenme alanları bulunmaktadır.


KIRIKKALE İL TANITIM FİLMİ

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu