İç AnadoluKayseriTürkiye

Kayseri Gezilecek Yerler

Kayseri İç Anadolu Bölgesinin olduğu kadar Türkiye’nin de en önemli ticaret ve kültür merkezlerinden bir tanesidir. Erciyes Dağı’nın yamaçlarında kurulan Kayseri, ticaret ve kültür merkezi olma özelliğini her medeniyetin döneminde koruyabilmiş ender şehirlerden bir tanesidir. Kayseri gezilecek yerler arasında en eski yerleşim yerlerinden bir tanesi olmasından dolayı oldukça üst sıralarda yerini almaktadır.

Tuz Gölü’nden Fırat Nehri’ne kadar uzanan bir bölgeye sahip olan Kayseri, tarih turizminin yanında kış sporları açısından da turizm potansiyeli yüksek bir şehirdir.

Kayseri tarihi yerleri ve doğal güzelliklerinin rahat bir şekilde görülebilmesi için ziyaretçinin 3 ya da 4 gününü şehre ayırması gerekmektedir. İlkbahar aylarında ziyaret edildiğinde ayrı bir tat veren Kayseri, kolay ulaşımı ile de ziyaretçilerin İç Anadolu’daki cazibe merkezlerinden bir tanesi olmuştur.

Kayseri doğal güzellikleri yanında yemek kültürü ile de cazibesini arttırmaktadır. Kayseri Mantısı, örgülü pilav, Develi cıvıklısı, sucuklu köfte, pastırma, Kayseri tiridi, çiriş yemeği, yağlama ve tahinli katmer Kayseri’nin en çok bilinen yemeklerinden bazılarıdır.

Köklü tarihi ile müze gibi bir kent olan Kayseri müzeleri ile de şehre oldukça çok ziyaretçi çekmektedir.

1. Kayseri Kalesi

Kayseri Kalesi
Kayseri Kalesi

M.S 3. yüzyılda inşa edildiği düşünülen Kayseri Kalesi, Selçuklu hükümdarı I. Alaaddin Keykubat tarafından yeniden inşa edilerek eski görüntüsünden biraz farklılaşarak kullanılmaya devam edilmiştir. Kayseri Kalesi Karamanoğulları ve Osmanlı dönemlerinde de yeniden dizayn edilerek günümüzdeki görüntüsüne kavuşmuştur. Her medeniyet için stratejik açıdan büyük bir öneme sahip olan Kayseri Kalesi günümüzde de her medeniyetten kalıntıları ziyaretçilerine sunmaktadır.

2. Eski Kayseri Evleri

Eski Kayseri Evleri
Eski Kayseri Evleri / Fotoğraf: Twitter.com

Eski Kayseri Evleri, Türk kültürünün yaşayan taşıyıcılarındandır. Türk kültürünün misafirperverliğini yansıtan Eski Kayseri Evleri’nin yapımında kullanılan yumuşak taşlar, evlerin mimari yapısının da incelenmesi gerektiğini göstermektedir.

Birbirlerine yakın aralıklarla dikilen Eski Kayseri Evleri genellikle 2 katlıdır ve Türk aile kültürünü birebir yansıtmaktadır. Eski Kayseri Evleri arasında bulunan Güpgüpoğlu Konağı, Zennecioğlu Konağı ve Mollaoğlu Konağı Osmanlı döneminin mimari yapısını gözler önüne sermektedir.

3. Atatürk Evi ve Müzesi

kayseri gezilecek yerler listesi
Atatürk Evi ve Müzesi

İmamizade Raşit Ağa Konağı olarak da bilinen Atatürk Evi ve Müzesi Atatürk’ün Kurtuluş Savaşı döneminde ziyaret ettiği ve konakladığı bir evdir. 1976 yılında kamulaştırılan ev, 1983 yılında müzeye çevrilmiş ve 2.katındaki restorasyonun tamamlanması ile bir bütün halinde ziyaretçilerine kapılarını açmıştır.

4. Amerikan Koleji ve Hastanesi Binası

kayseri gezilecek yerler merkezi
Amerikan Koleji ve Hastanesi Binası

Kayseri’nin Talas ilçesinde bulunan Amerikan Koleji ve Hastane Binası, 1871 yılında Amerikan Kız Okulu ve 1882 yılında Amerikan Erkek Okulu’nun açılması ile beraber inşa edilmiştir. I. Dünya Savaşı’nda hastane olarak kullanılan binalar, mimarisi nedeniyle ziyaret edilmesi gereken yerler arasındadır. Sosyal tesis olarak da kullanılan binalar keyifli bir gün için misafirlerini beklemektedir.

5. Kayseri Bilim Merkezi

kayseri gezilecek yerler
Kayseri Bilim Merkezi

Kayseri Bilim Merkezi, 2300 metrekarelik alanı ile bilgiyi görsel olarak görmek isteyen kimseler için mükemmel bir deneyim sunmaktadır. Her yaştan insana hitap edebilecek sergilere sahip Kayseri Bilim Merkezi, saat 09.00 ile 17.00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

6. Erciyes Dağı

kayseri gezilecek yerler

Kayseri denilince akla ilk gelen simgelerden bir tanesi olan Erciyes Dağı, kış turizmi açısından da oldukça önemli bir merkezdir. Her mevsim ayrı bir güzelliğe sahip Erciyes Dağı, İç Anadolu’nun en yüksek dağıdır. Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin büyük yatırımları sayesinde Türkiye’nin en önemli kayak merkezlerinden biri olan Erciyes Dağı, kış sporları ile uğraşan kimselerin uğrak mekanları arasında yer almaktadır.

7. Hacer Vadisi

kayseri gezilecek yerler
Hacer Vadisi

Hacer Vadisi sahip olduğu buzul kayalıkları nedeniyle doğal güzellik açısından ziyaretçisini memnun etmektedir. Anadolu’nun saklı cennetlerinden bir tanesi olan Hacer Vadisi, bölgeyi yakından tanıyan sporcular tarafından ziyaret edilmektedir. Helikopter iniş pistine sahip olan Hacer Ovası 2750 hektarlık alanı ile ideal bir kamp imkanı sunmaktadır.

8. Kuş Cenneti

kayseri Kuş Cenneti
Kuş Cenneti

Her sene 300 kuş türünün ziyaret ettiği Kuş Cenneti, 24 bin 357 hektarlık bir alana sahiptir. Manyas Kuş Cenneti’nden sonra Anadolu’nun en önemli milli parklarından biri olan Sultan Sazlığı, 2006 yılında milli park olarak ilan edilmiştir. Kayseri’den 70 kilometre uzaklıkta bulunan Sultan Sazlığı 500’e yakın bitki türüne de ev sahipliği yapmaktadır.

Sultan Sazlığı’nda yapılacak kayık gezintileri ile kuş türlerinin neredeyse hepsi gözlemlenebilmektedir.

9. Kapuzbaşı Şelaleleri

Kapuzbaşı Şelaleleri
Kapuzbaşı Şelaleleri

Dünya’nın en yüksek 2. şelalesi olan Kapuzbaşı Şelaleleri 40 ile 60 metre arasında değişen 7 tane şelaleden oluşmaktadır. Görenleri kendine hayran bırakan şelaleler 700 metre rakımda bulunmaktadır.

Kapuzbaşı Şelaleleri çevresinde bulunan piknik alanları nedeniyle de oldukça sık ziyaret edilmektedir.

Elle çizilmiş bir resim karesi hissi uyandıran Kapuzbaşı Şelaleleri kafa dinlemek ya da trekking yapmak için ideal bir ortam sunmaktadır.

10. Yedigöller

kayseri Yedigöller
Yedigöller

3500 rakıma sahip Yedigöller bölgesi, Aladağların güzelliğini sunan bölgelerden bir tanesidir. Yedigöller bölgesinin bu isimle anılmasındaki en önemli etken bölgede bulunan 7 gölün bölgedeki diğer göllerden farklı olarak kurumamasıdır.

Toros Aladağlar Milli Parkı’nın en önemli bölümü olan Yedigöller bölgesi, doğa yürüyüşlerinin en sık gerçekleştirildiği bölgelerden bir tanesidir.


KAYSERİ İL TANITIM FİLMİ

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu