İç AnadoluKaramanTürkiye

Karaman Gezilecek Yerler

Karaman, 10 bin yıllık tarihi ile Anadolu’nun her dönem en önemli ticaret, sanat ve kültür merkezlerinden bir tanesi olmuştur. Karaman gezilecek yerler açısından hem doğal güzelliği hem de tarihi güzelliği ile oldukça ilgi çekici bir şehirdir. Bölgede bulunan yer altı şehirleri, mağaralar, inanç merkezleri Karaman’ın mutlaka gezilmesi gereken bir yer olduğunu göstermektedir.

Karaman Hitit, Frigya, Roma, Bizans ve Osmanlı gibi medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Şehir, ev sahipliği bu medeniyetlerin eserlerini günümüze kadar koruyabilmiştir.

Karamanoğulları’nın başkenti olan ve ismini bu medeniyetten alan Karaman, 3 günlük gezi planı ile gezilebilecek bir şehirdir.

Karaman yemek kültürü ile de oldukça dikkat çeken bir şehirdir. Bıldırcın dolması, calla, çullama, töğmeken, piliç dolması ve fırın kebabı Karaman’ın en çok sevilen ve bilinen yemekleri arasındadır.

Karaman 1033 rakımlı bir şehir olup 9590 kilometrekarelik bir yüzölçümüne sahiptir.

1. Emenek Kalesi

karaman gezilecek yerler,Emenek Kalesi
Emenek Kalesi

Bölge halkı tarafından Firan Kalesi olarak da bilinen Emenek Kalesi ,Karaman’ın kuzeyinde yer alan kayalıklar üzerinde inşa edilmiş bir kaledir. Gezilip görülmesi gereken Karaman tarihi yerler arasında ilk başlarda gelen kalenin kimin tarafından yapıldığı ve tarihi hakkında net bir bilgi bulunmamaktadır. Osmanlı Devleti için önemli bir kale olan Ermenek Kalesi Osmanlı’nın son döneminde hapishane olarak kullanılmıştır.

2. Taşkale

Karaman Taşkale
Karaman Taşkale

Taşkale Karamanlılar tarafından Kızıllar olarak da bilinmektedir. Büyük bir kaya parçasına oyuklar yapılarak inşa edilen kalenin çok eski bir yerleşim yeri olarak bilinmesine rağmen tarihi hakkında net bir bilgi bulunmamaktadır. Bölgede bulunan Manazan ve İncesu Mağaraları ile taştan oyma tahıl ambarları mutlaka gezilip görülmesi gereken yerlerdendir.

3. Başdağ Kalesi

karaman Başdağ Kalesi
Başdağ Kalesi

Bizans ve Roma medeniyetleri tarafından kullanılan Başdağ Kalesi, Başdağ Dağı’nın Kılbasan tarafına inşa edilmiştir. İki tepe arasındaki çukura inşa edilen kalenin sekizgen yapısı kaleye olan ilginin artmasına neden olmuştur. Kesme taşlar kullanılarak inşa edilen kale, Karaman’a bırakılmış en önemli kültür miraslarından bir tanesidir.

4. Binbir Kilisesi

Karaman Binbir Kilisesi
Binbir Kilisesi

Bizans döneminde yapıldığı düşünülen Binbir Kilisesi, İstanbul’daki Bizans yapılarından farklı mimarisi ile dikkat çekmektedir. Karaman’da bir tepe üzerine inşa edilen kilisede tercih edilen mimari proje, kiliseyi mutlaka gezilip görülmesi gereken yerler arasına sokmaktadır.

5. Gödet Saklı Cennet ve Kaya Kilisesi Mağarası

karaman gezilecek yerler
Gödet Saklı Cennet ve Kaya Kilisesi Mağarası

Karaman doğal güzellikleri denilince akla ilk gelen bölgelerden bir tanesi Güldere köyüdür. Güldere köyünün doğal güzelliklerle anılmasındaki en büyük etken ise Gödet Saklı Cennet ve Kaya Kilisesi Mağarası olarak gösterilebilmektedir. Bölgede bulunan vadiden akan serin su ve tarihi kalıntılar, bölgenin değerine değer katmaktadır.

6. Yunus Emre Camii ve Tekkesi

Yunus Emre Camii ve Tekkesi
Yunus Emre Camii ve Tekkesi

Anadolu’nun Yunus’u olarak anılan Yunus Emre’nin defnedildiği yer olarak bilinen Yunus Emre Camii ve Tekkesi, 14.yy’da inşa edilmiştir. Her ne kadar yapılan tadilatlar nedeniyle asıl görüntüsünü kaybetse de kesme taştan yapılan mimarisi ve sunduğu huzur ortamı ile ziyaret edilebilecek yerler arasındadır. 

7. Hartapus Anıtı

karaman gezilecek yerler
Hartapus Anıtı / Fotoğraf: pinterest.es

Karaman Süleyman Hacı ve Çumra Adakale köyleri arasında bulunan Hartapus Anıtı, Hitit kralı Harpatus’u tasvir etmektedir. Bölgede anıt dışında Hitit döneminden kalma kitabeler, ayak izleri motifleri ve o dönemde kullanılmış çanak çömlekler de bulunmaktadır. Tarihi bir gezinti için mutlaka ziyaret edilmesi gereken mekan, bölgeye hakim yüksekliği ile de dikkat çekmektedir.

8. Çelebi Mescidi

Çelebi Mescidi
Çelebi Mescidi

Karamanoğulları döneminde inşa edildiği düşünülen Çelebi Mescidi, zambak kabartmalar ile süslenmiş mihrabı ile dikkat çekmektedir. Gazi Dükkan Mahallesi’nde bulunan mescidin kitabesi bulunmamaktadır.

9. İncesu Mağarası

karaman gezilecek yer
İncesu Mağarası

Karaman’ın Taşkale bölgesinden 9 kilometre uzaklıkta bulunan İncesu Mağarası, 1356 metre uzunluğunda doğal oluşma sahip bir mağaradır. İncesu Deresi’nin doğu yamacında bulunan mağara, doğal güzellikleri görmek isteyen gezginler tarafından sıklıkla ziyaret edilmektedir. Sarkıt, dikit gibi oluşumların en güzel örneklerinin bulunduğu mağarada Roma döneminden kalma olduğu düşünülen bir yerleşim yeri de bulunmaktadır.

10. Zeyve Pazarı

karaman gezilecek yerler
Zeyve Pazarı

Açık bir pazar yeri özelliği ile Anadolu’nun ilk pazarları arasında bulunan Zeyve Pazarı, 600 yıllık bir tarihe sahiptir. 300 tane tarihi çınar ağacına sahip olan Zeyve Pazarı otantik havasını ve yerel halkın önemli ticaret merkezlerinden biri olma özelliğini de korumaktadır.

11. Alahan Manastırı

karaman gezilecek yerler
karaman gezilecek yerler

1200 rakıma sahip olan ve Toros Dağları’nın eteklerine kurulan Alahan Manastırı hakkında İsa’nın havarilerinden biri olan Sen Paul’a ev sahipliği yaptığı yönünde rivayetler bulunmaktadır. Alahan Manastırı’nın şu anki görüntüsüne kavuşması ise Bizans’ın resmi olarak Hristiyanlığı kabul etmesi ile başlamıştır. M.S 440 ile 442 yılları arasında inşa edildiği düşünülen manastırının tarihi incelendiğinde Bizans’ın farklı imparatorları tarafından inşa edildiği düşünülmektedir. Karaman müzeleri tarihi eser tutkunlarının ziyaret edebileceği ve en güzel eserleri bulabileceği müzeler arasındadır.


KARAMAN İL TANITIM FİLMİ

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu