AkdenizKahramanmaraşTürkiye

Kahramanmaraş Gezilecek Yerler

Dillere destan tarihi lezzeti Maraş Dondurması ve tarihi, doğal güzellikleriyle Kahramanmaraş gezilecek yerler yeni yerler keşfetmeyi seven herkes tarafından mutlaka görülmelidir. Sıcakkanlı insanları ve köklü kültürel geçmişi ile Türkiye’nin önemli kentlerinden biri olan Kahramanmaraş ziyaretçileri için sayısız gezi noktası sunar.

İster tarihi ister doğal isterseniz de lezzetli bir gezi planı oluşturarak merkezde ve ilçelerinde unutamayacağınız bir seyahat deneyimi yaşayabilirsiniz. Şehir içinde önemli noktaları ziyaret ettikten sonra bölgeyi keşfe çıkabilirsiniz.

1. Kahramanmaraş Çokran Şelalesi

Kahramanmaraş Çokran Şelalesi
Kahramanmaraş Çokran Şelalesi

Kahramanmaraş’ın en sık ziyaretçi çeken doğal noktalarından biri olan Çokran Şelalesi büyük ilgi görmektedir. Merkez ilçeye bağlı Çokran Köyünde yer alan şelale ayrıca dağcılar tarafından da çok sık ziyaret edilmeye başlamıştır.

2. Kahramanmaraş Eshab – I Kehf Külliyesi

Kahramanmaraş Eshab – I Kehf Külliyesi
Kahramanmaraş Eshab – I Kehf Külliyesi

Kahramanmaraş’ın Afşin ilçesinde yer alan Eshab – ı Kehf Külliyesi, insanlık tarihi boyunca kutsal bir öneme sahip olmuş Eshab – ı Kehf tepesinin yamacına kuruludur. Buradaki bir mağarada yıllarca uyudukları rivayet edilen arkadaşların (Yedi Uyuyanlar) uyanmalarının ardından kısa bir sürede vefat etmelerinin ardından bölge kutsal atfedilmiştir

3. Kahramanmaraş Döngel Mağarası

 Eşsiz Yapısıyla Kahramanmaraş Döngel Mağarası
Eşsiz Yapısıyla Kahramanmaraş Döngel Mağarası

Kahramanmaraş doğal güzellikleri arasında yer alan Döngel Mağarası üç ana bölümden meydana gelen doğal bir mağaradır. Çevresindeki şaşırtıcı güzelliklerle çevrili doğası ve büyülü atmosferi ile Kahramanmaraş ve Kayseri yolunun 50’inci kilometresinde yer alır. Döngel Mağarası çevresinde doğasıyla dikkat çeker.

4. Kahramanmaraş Kapalı Çarşı

Kahramanmaraş Kapalı Çarşı
Kahramanmaraş Kapalı Çarşı

Kahramanmaraş’ın il merkezinde bulunan ve 11’inci yüzyıldan inşa edilen Kapalı Çarşı kentin önemli ziyaret noktalarından biridir. Bölgeye has ürünleri alabileceğiniz dükkanlar ve tarihi dokusu ile dikkat çeker. Bedesten ve Bakırcılar Çarşısı olarak iki ana bölümden oluşmuştur. 

5. Kahramanmaraş Ulu Cami

kahramanmaraş gezilecek yerler
Kahramanmaraş Ulu Cami / Fotoğraf: Kahramanmaras.bel.tr

Dulkadiroğulları döneminde yaptırıldığı düşünülen Kahramanmaraş Ulu Cami Selçuk mimarisinin özelliklerini taşır. Şehir merkezinde yer alan önemli ziyaret noktalarından biridir. Taş Medrese ile yakın bir konumda yer alır.

6. Kahramanmaraş Taş Medrese

Kahramanmaraş Taş Medrese
Kahramanmaraş Taş Medrese

Ulu Cami ile yakınlığı sayesinde keşif rotanıza rahatlıkla ekleyebileceğiniz Taş Medrese Kahramanmaraş’ın en merkezi noktasında yer alır. Kenti keşfetmek isteyenlerin ilk uğrak noktalarından biridir. 14’üncü yüzyıldan inşa edildiği düşünülen medrese dikdörtgen planlı bir mimariye sahiptir.

7. Tarihi Maraş Kalesi

Tarihi Maraş Kalesi
Tarihi Maraş Kalesi

Şehir merkezinde ziyaret edilebilecek bir diğer tarihi mekan ise Kahramanmaraş Kalesidir. Yığma tepenin üzerinde yer alan ve günümüze kadar sayısız onarımdan geçen kale günümüzde de ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Kahramanmaraş Kalesi MÖ 1. yüzyıl – MS 2. yüzyıl arasında inşa edildiği düşünülmektedir

8. Kahramanmaraş Arkeoloji Müzesikahramanmaraş gezilecek yerler

Kahramanmaraş gezilecek yerler
Kahramanmaraş Arkeoloji Müzesi

Envanter kayıtlarında 30 bin eser bulunan Kahramanmaraş Arkeoloji Müzesi bölgenin ve şehrin tarihini takip edecekler için önemli bir noktadır. Kahramanmaraş müzeleri arasında ayrıca; Dondurma Müzesi, Mahmut Arif Paşa Konağı Etnografya Müzesi, Tematik Mutfak Müzesi ve Minyatür Kahramanmaraş Kurtuluş Müzesi yer almaktadır. 

9. Maraş Savruk Mağarası

kahramanmaraş nereler gezilir
Maraş Savruk Mağarası

Kahramanmaraş il sınırları içinde yer alan ve Paleosen dönemde oluşmaya başlayan mağara, Karamanlı Köyü ve Hacınınoğlu Köyü arasında bir bölgede yer alır. Sarkıt ve dikitlerle süslü Savruk Mağarası ayrıca içinde birde şelaleye ev sahipliği yapar. Mağara çevresinde ayrıca piknik yapma fırsatı da elde ederek keyifli zaman geçirebilirsiniz.

10. Kahramanmaraş Başkonuş Yaylası

kahramanmaraş gezilecek yerler listesi
Kahramanmaraş Başkonuş Yaylası

Sayısız endemik bitkiye ev sahipliği yapan ve Kahramanmaraş’ın doğal güzellikleri arasında önemli bir yer alan Başkonuş Yaylası, sümbül ve salep gibi özel bitkileri barındırır. Ayrıca göçmen kuşlarında uğrak noktası olmuştur. 1987 yılında geyik üretme tesisi olarak kurulan yayla zaman içinde geyikler için özel bir yaşam alanı olmuştur. Yürüyüş sırasında birçok geyikle, endemik bitki ve renkli çiçeklerle karşılaşabilirsiniz.

Çeşitli konaklama noktalarına da ev sahipliği yapan yayla özellikle kışın karlı dokusuyla inanılmaz bir manzaraya ev sahipliği yapar. 4100 m yürüyerek yaylanın zirve noktasına ulaşabilir ve eşsiz manzarayı seyre dalabilirsiniz.

11. Maraş Kapıçam Tabiat Parkı

kahramanmaraş gezilecek yer
Maraş Kapıçam Tabiat Parkı

Türkiye’nin 30’uncu Tabiat Parkı olma özelliğini taşıyan Kahramanmaraş Kapıçam Tabiat Parkı 179 hektarlık bir alanı kapsar. Şehir merkezine yaklaşık 13 km uzaklıkta yer alan park içinde ayrıca 400’e yakın nadir görülen ve yetişen endemik bitkiler yer almaktadır. 59.5 hektarlık bölümü mesire alanı olarak açılan parkın geri kalan büyük bölümü koruma altına alınmıştır.

11 hektar botanik bahçesi, 7,2 hektarlık keklik üretme tesisi ve sayısız kızılçam ağaçları parkın temel dokusunu oluşturmaktadır. Kahramanmaraş’ı ziyaret eden herkesin mutlaka gezip görmesi gereken doğal mekanlarından biri olan Kapıçam Tabiat Parkı ziyaretçilerini ahşap köprüler, dinlenme amaçlı seyşr terasları ve doğal taşlardan yürüyüş yolu ile karşılar.

12. Kahramanmaraş Yedikuyular Kayak Merkezi

kahramanmaraş gezilecek yerler
Kahramanmaraş Yedikuyular Kayak Merkezi

Dulkadiroğlu ilçesi Yedi Kuyular mevkiinde yer alan kayak merkezi Kahramanmaraş’ın yeni yeni popülerlik kazanan merkezlerinden biridir. Yedikuyular Kayak Merkezi kent merkezine sadece 20 km mesafe uzaklıkta yer almaktadır. 1.000.000 m² alanda projelendirilen merkez kış tatillerinde özel bir yere sahiptir. Kış sporlarına ilgisi olan ve Kahramanmaraş’ta unutulmaz bir tatil yapmak isteyenler için Yedikuyular Kayak Merkezi mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunur.


Kahramanmaraş Gezilecek Yerler / VİDEO

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu