AkdenizIspartaTürkiye

Isparta Gezilecek Yerler

Doğası, tarihi ve kültürel yapısıyla Isparta Türkiye’nin en özel şehirlerinden biridir. Isparta gezilecek yerler için seyahat planlarınızı birkaç güne yaymanız gerekebilir. Sayısız noktada birbirinden farklı güzelliklerle karşılaşabileceğiniz Isparta doğal, tarihi ve kültürel bir yolculuğa çıkmanızı sağlar.

1. Isparta Lavanta Bahçeleri

Isparta Lavanta Bahçeleri

Son yıllarda en popüler destinasyonlardan biri olan Lavanta Vadisi Isparta Keçiborlu ilçesinde yer alır. Gülüyle uluslararası bir üne kavuşan Isparta lavanta üretim alanıyla da doğal güzellikleri arasına bir yenisi eklemiştir.

2. Isparta Eğirdir Gölü

Türkiye’nin 4’üncü büyük gölü olma özelliğini taşıyan Eğirdir Gölü 482 km² yüzölçümüne sahiptir. Can ve Yeşil ada olmak üzere iki adaya ev sahipliği yapan göl turizm açısında önemlidir. Ayrıca Aya Stefanos Kilisesi Yeşil Ada’da yer alır.

3. Isparta Karacaören Gölü

Karacaören Baraj Gölü, Isparta – Burdur sınırları içinde yer alır. Aksu Çayı üzerine kurulu baraj kızılçam ve anıt ağaçlarıyla da eşsiz bir doğal güzelliğe sahiptir. Karacaören Baraj Gölü yerli ve yabancı pek çok turisti yıl içinde ağırlar. Gölde su sporları yapılabildiği gibi göl çevresinde balık restoranlarda yer alır.

4. Isparta Davraz Kayak Merkezi

Isparta Davraz Kayak Merkezi
Fotoğraf WorldOfRoads

Kış sporları açısından da son dönemde popülerlik kazanmasında etkili olan Davraz Kayak Merkezi şehir merkezine yaklaşık 26 km uzaklıkta yer alır. Isparta Süleyman Demirel Havalimanından ise 50 km’lik mesafe ile ulaşımı mümkündür. Ayrıca Eğirdir Gölü’nün eşsiz manzarası da rahatlıkla bu merkezden görülebilir.

5. Isparta Yazılı Kanyon

Isparta Yazılı Kanyon
Isparta Yazılı Kanyon

Adım attığınız anda Isparta doğal güzellikleri arasında sizi büyüleyecek bir özelliğe sahip Yazılı Kanyon 1989 yılında tabiat parkı olarak tescillenmiştir. Tarihi Kral Yolu geçen kanyonda zakkum ağaçları bulunur. Temiz havası, yamaç paraşütü yapma fırsatı ve sayısız aktivite ile Isparta gezi rehberinizde mutlaka olması gereken bir alandır.  

6. Isparta Aya Payana Kilisesi ısparta gezilecek yerler

Isparta Aya Payana Kilisesi
Isparta Aya Payana Kilisesi

Isparta’nın en eski yerleşim birimlerinden biri olarak kabul edilen Aya Payana (Aya Baniya) Kilisesi, Turan Mahallesi sınırları içinde yer alır. Dikdörtgen planlı ve üç nefli apsisli bir yapı olan kilise tavanı ahşaptan yapılmıştır. Özel mimarisi ile dikkat çeken kilise Isparta’nın mutlaka görülmesi gereken mekanlarındandır.

7. Isparta Adada Antik Kenti

Isparta Adada Antik Kenti
Isparta Adada Antik Kenti

Isparta Sütçüler ilçesinde yer alan Adada Antik Kenti, Pisidia bölgesi antik kentleri arasında yer alır. Toros Dağlarının 1200 metre yüksekliğinde bulunan Adada Antik Kenti tarihi kalıntıları ve eşsiz doğasıyla keşfe açık bir bölgedir.

8. Isparta Yenişarbadem Pınarözü Mağarası

Isparta Yenişarbadem Pınarözü Mağarası

Kendine has büyüleyici bir atmosfere sahip Pınarözü Mağarası Türkiye’nin en büyük mağarası olduğu gibi dünyanın da en derin ve büyük mağaraları arasında yer almaktadır. Yenişarbadem ilçesine 11 km uzaklıkta yer alan mağaranın çevresi ise zengin bitki örtüsü ile piknik için kullanılabilir durumdadır.

9. Isparta Hızır Bey Cami

Isparta Hızır Bey Cami
Isparta Hızır Bey Cami

Halk arasında Ulu Cami olarak da anılan Isparta Hızır Bey Cami yapılış tarihi tam olarak bilinmemektedir. Dündar Bey Medreresi ile yakın bir konumda olan cami, 3 bin kişinin aynı anda ibadet edebilmesine olanak tanır. Isparta’nın Eğirdir ilçesinde mutlaka görülmesi gereken tarihi bir yapıdır.

10. Isparta Dündar Bey Medresesi

Hızır Bey Cami ile birbirini tamamlayan Dündar Bey Medresesi, Hamidoğulları Dündar Bey tarafından 1301 – 1302 yılları arasında inşa edilmiştir. Eğirdir ilçesinde yer alan Dündar Bey Medresesi’nin özellikle giriş kapısının özel bir işlemeye sahip olması ve heybetli duruşu Isparta tarihi yerler arasında mutlaka görülmesi gereken yer olarak listeye eklenmelidir.

11. Isparta Aksu Zindan Mağarası

Isparta Aksu Zindan Mağarası
Isparta Aksu Zindan Mağarası

Isparta Aksu ilçesinde bulunan bir diğer önemli gezi noktası Zindan Mağarası olacaktır. İlçe merkezine sadece 1 km uzaklıkta yer alan mağara 765 metrelik uzunluğa sahip olmasına rağmen 300 metresi gezilebilir durumdadır. Aydınlatılan bölümleri mağara atmosferini etkileyici kılmıştır.

12. Isparta Yalvaç Antiocheia Antik Kenti

ıspartada nereler gezilir
Isparta Yalvaç Antiocheia Antik Kenti

Tarihte Pisidia bölgesinin başkenti olmuş Antiocheia Antik Kenti muazzam tiyatrosu ve Men kutsal alanı ile su kemerleriyle özel bir yolcuğa çıkmanızı sağlayacaktır. Yalvaç ilçesine 1 km uzaklıkta bulunan antik kent Isparta’da mutlaka görülmesi gereken tarihi mekanlar arasında yer alır.

13. Süleyman Demirel Külliyesi

ısparta gezi yerleri
Isparta Süleyman Demirel Demokrasi ve Kalkınma Müzesi

Isparta şehir merkezine 24 km uzaklıkta yer alan Süleyman Demirel Demokrasi ve Kalkınma Müzesi, Süleyman Demirel’in memleketi İslamköy’de yer almaktadır. Külliye şeklinde tasarlanan müze 16 bin m² alana sahiptir. Türk siyasi tarihine damga vuran ve Türkiye Cumhuriyeti’nin 9. Cumhurbaşkanı olarak görev alan Demirel’in hayatına ilişkin eserler sergilenmektedir.

14. Isparta Gölcük Tabiat Parkı

ısparta gezilecek yerler
Isparta Gölcük Tabiat Parkı

Isparta Merkez ilçenin güney batısında yer alan Isparta Gölcük Tabiat Parkı Isparta’ya 5 – 15 km ve Burdur’a ise 25 km uzaklıkta yer alır. Korunan alan statüsü verilen alan payzaj güzellikleri ve rekreasyon olanağı ile 58880 dekar alana sahiptir.

15. Isparta Firdevs Bey Bedesteni

ısparta gezilecek yerler
Isparta Firdevs Bey Bedesteni

Isparta şehir merkezinde yer alan Firdevs Bey Bedesteni, Mimar Sinan Camisi için gelir sağlamak amacıyla 1561 yılında dönemin Isparta Valisi Firdevs Bey tarafından yaptırılmıştır. Kent merkezine özel bir doku katan bedesteni ziyaret edebilirsiniz.


Isparta Gezilecek Yerler / VİDEO

2 Yorum

  1. ısparta gezilecek yerler dendiğinde Benim aklıma Zindan mağarası geliyor Zindan mağarasına geçmişte gittim çok oldu ama hala aklımda bazı anlar yaz aylarında gitmiştim içeri çok serin gittikçe serinlik daha da artıyor sonuna doğru bir su kaynağı ile karşılaştım büyüleyici bir su kaynağı yukarıdan aşağıya doğru dökülüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu