AkdenizHatayTürkiye

Hatay Gezilecek Yerler

Köklü tarihi, mistik geçmişi, lezzetli mutfağı ve zengin kültürel yapısıyla Hatay gezilecek yerler arasında Türkiye gezisine başlayan kişiler için ilk ziyaret noktalarından biri olmalıdır. Şehrin geçmişten günümüzde kadar gelen kozmopolit yapısı ayrıca farklı bir dokunun oluşmasını sağlamıştır. Hatay hem doğal hem tarihi hem de zengin kültürel farklılıklarıyla mutlaka ölmeden önce görülmesi gereken yerler arasında bulunur. 

1. Hatay Antakya Mozaik Müzesi

Hatay Antakya Mozaik Müzesi

Türkiye’nin önemli mozaik müzelerinden biri olan Antakya Mozaik Müzesi antik çağlardan günümüze ulaşmayı başaran ve mitolojik izler taşıyan eserleriyle mutlaka keşfedilmesi gereken bir müzedir. Hatay Antakya’da bulunan müze, sergilenen mozaikleri ve kaliteleri yönünden en zengin ikinci mozaik müzesi olarak tanıtılır. Hatay müzeleri arasında ilk sırada Antakya Mozaik Müzesinin gezilmesi gerekir.

2. Hatay Uzun Çarşı

Hatay Uzun Çarşı / Fotoğraf: Hatayvakfi.org.tr

İstanbul’un meşhur Kapalı Çarşısı ile boy ölçüşen Hatay Uzun Çarşı, Hatay’a ait lezzetli yemeklerin tadını veren eşsiz özel baharatların ve Hatay’a özgü diğer pek çok ürünün her aldığı tarihi bir çarşısıdır. Hem yerel halk hem de ziyaretçiler aktif olarak bu çarşıdan alışverişlerini yapmaya devam etmektedir. Baharat kokularıyla adeta büyülü bir çarşı gezisi yapabilirsiniz.

3. Hatay St. Simon Manastırı

Hatay St. Simon Manastırı

Hatay’ın gizli hazinelerinden St. Simon Manastırı, Aknehir belde sınırları içinde yer almaktadır. 479 metre yükseklikte bir tepede kurulu olan manastır, Antakya – Samandağı yolu üzerinde ve Asi Nehri arasında kalan bir dağda kuruludur. Antakyalı Aziz Simon’un sütun üzerinde 40 yıl yaşadığı yer olarak tasvir edilmektedir. Üç kilise, misafirhane, mutfak ve kiler odaları ile sarnıçların yer aldığı alan gizli kalmış tarihi mekanlarından biridir.

4. Hatay Batıayaz Yaylası

Hatay Batıayaz Yaylası

Hatay’ın bir başka güzel ilçesi Samandağı’nda yer alan Batıyaz Yaylası yöre halkının da çok sık ziyaret ettiği piknik alanlarından biridir. Özellikle son yıllarda büyük ilgi gören yayla doğal güzellikleri ve dokusuyla şehirden kaçmak isteyenler için cazip bir merkezdir. Antakya merkezine 15 km uzaklıkta yer alan yayla, temiz havası ve doğası ile Hatay doğal güzellikleri içinde özel bir yere sahiptir.güzellikleri içinde özel bir yere sahiptir.

5. Hatay Payas Kalesi

hatay gezilecek yerler
Hatay Payas Kalesi / Fotoğraf: Raillife.com.tr

Hatay’ın Payas ilçesi sınırları içinde yer alan Payas Kalesi, en az insanlık tarihi kadar eski bir yerleşim yeri olarak tanımlanır. İskenderun Körfezi kıyılarında yer alan ve Dörtyol – İskenderun ilçeleri arasında bulunan Kale, Osmanlı Devleti için de büyük bir öneme sahiptir. Özellikle hac yolu üzerinde bulunması bölgenin stratejik önemini de artırmıştır. Hatay tarihi yerler arasında Payas Kalesi ihmal edilmemesi gereken noktalardan biridir. 

6. Hatay St. Pierre Kilisesi

Hatay St. Pierre Kilisesi

İnşa edildiği tarih tam olarak bilinmemekle birlikte, Hatay’ın batı dünyası tarafından da önemli bir yere sahip olmasında etkisi bulunan St. Pierre Kilisesi, Hatay – Antakya’da Asi Nehri’nin batı bölümünde yer alır. Yıl içinde yerli ve yabancı çok sayıda turist ağırlayan kilise bir mağaradan oluşmaktadır. 13 metre derinliği ve 7 metre yükseklikteki kilise, taban mozaikleri ile dikkat çeker. Özellikle ilk Hıristiyanlar tarafından toplantı yeri olarak kullanılması buranın önemini artırmıştır.

7. Hatay Vespasianus – Titus Tüneli

Hatay Vespasianus – Titus Tüneli

Samandağ ilçesine yaklaşık 5 km mesafede yer alan Vespasianus ve Titus Tüneli gören herkesi büyüleyen sıra dışı bir tarihi mekandır. Tamamen el emeği ile yapılan tarihi eser M.Ö. 300 yıllarında Titus adıyla bilinen Titus Flavius Vespasianus tarafından yapılmıştır. Tünelin yapının ise yüzyıllar boyu sürdüğü düşünülmektedir.  Titus Tüneli ayrıca 2014 yılında UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesine eklenmiştir.

8. Hatay Antakya Beşikli Mağara

Hatay Antakya Beşikli Mağara

Tarihi kalıntılara ev sahipliği yapan Beşlikli Mağara Hatay’ı ziyaret edenlerin mutlaka görmesi gereken yerler arasında bulunur. Samandağ’ı ilçesinde yer alan Beşlikli Mağara, Vespasianus Tüneli ile yakındır.

9. Hatay Erzin Başlamış Kaplıcaları

Hatay Erzin Başlamış Kaplıcaları

Hatay Erzin’e bağlı Başlamış Köyünde yer alan Erzin Başlamış Kaplıcaları doğal bir şifa merkezidir. Yaz aylarında bölge özellikle kaplıca sayesinde turizmi hareketlendirmektedir.

10. Hatay Koz Kalesi

Hatay Koz Kalesi

Hatay Altınözü ilçe merkezinde yer alan Koz Kalesi Hatay’ın önemli tarihi yerlerinden biridir. Antakya Prensliği döneminde yapıldığı tahmin edilen kale, Bizans ve Haçlılar tarafından aktif olarak tarihte kullanılmıştır.

11. Hatay Habib – i Neccar Camisi

Hatay Habib – i Neccar Camisi

Hatay Antakya’nın tarihine ışık tutan dini – mistik yapılarından biri olan Habib – i Neccar Cami aslında Roma döneminden kalma bir pagan tapınağının üzerine kurulmuştur. 7’inci yüzyılda inşa edilen cami Türkiye Cumhuriyeti sınırları içindeki en eski camilerden biridir.

12. Hatay İskenderun Deniz Müzesi

Hatay İskenderun Deniz Müzesi

Türkiye’nin 3’üncü Deniz Müzesi olma unvanını taşıyan İskenderun Deniz Müzesi, ilçenin en önemli müzesidir. Denizcilik alanında merakı olanlar için önemli bir mekan olan Deniz Müzesi zengin eserleri ve koleksiyonları ile dikkat çeker.

13. Uçsuz Bucaksız Hatay İskenderun Sahili

hatay gezilecek yerler
Hatay İskenderun Sahili

Hatay İskenderun’un mutlaka görülmesi gereken bölgelerinden İskenderun Sahili 29.6 km uzunluğunda kıyı şeride sahiptir. Doğu bölümünde 2262 metreyi bulan Amanos Dağları yer alır. Körfezin gerdanlığı olarak bilinen alan özel bir statüdedir.


HATAY İL TANITIM FİLMİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu