Eskişehirİç AnadoluTürkiye

Eskişehir Gezilecek Yerler

Eskişehir gezilecek yerler dışında eğlenilecek çok mekana sahip olması ve keyifli bir tatil imkanı sunması gibi avantajlarıyla hem öğrenciler hem de turistler tarafından oldukça sık ziyaret edilmektedir. Eskişehir ziyaretinin bir diğer cezbedici tarafı şehir de yapılan geziler sırasında harcanan paranın diğer şehirler göre uygun olmasıdır.

Köklü bir tarihi geçmişe de sahip olan Eskişehir, ev sahipliği yaptığı her medeniyetin özelliğini bünyesinde barındırmaktadır. Frigyalılar tarafından yerleşim yeri olarak seçilen Eskişehir’de antik kent kalıntıları da bulunmaktadır.

Eskişehir şehir merkezinden geçen Porsuk Çayı şehrin güzelliğine güzellik katmaktadır. Hareketli bir üniversite şehri olan Eskişehir, Anadolu’nun misafirperverliğini hissettiren şehirlerden bir tanesidir.

13.925 kilometrekarelik yüzölçümüne sahip Eskişehir, 788 bin nüfusa sahip Anadolu’nun büyük şehirlerinden bir tanesidir.

Yunus Emre’den Nasreddin Hoca’ya kadar birçok tarihi kişiliğe ev sahipliği yapan Eskişehir’in en güzel yerlerini sizler için derledik.

1. Odunpazarı Bölgesi

Odunpazarı Bölgesi
Odunpazarı Bölgesi

Odunpazarı bölgesi, şehrin tarihini ve kültürünü iliklerine kadar hissetmek isteyen ziyaretçilere tavsiye edilebilecek önemli beldelerden birisidir. Anadolu’nun kültürünü gösteren en önemli yapılardan olan tarihi evlere Eskişehir’de de rastlamak mümkün. Bölgeyi ziyaret edenlerin sayısının artması bölgedeki evlerin restoran ve müze olarak kullanılmasına neden olsa da hala konaklama için kullanılan evler de bulunmaktadır. Eskişehir tarihi yerler gezilip görülmek isteniliyorsa ziyaretçilerin yine mutlaka uğraması gereken bir yerdir Odunpazarı Bölgesi. Kurşunlu Cami, Alaaddin Cami, Cumhuriyet Müzesi gibi yerler Odunpazarı bölgesinde bulunmaktadır.

2. Sazova Parkı

Sazova Parkı / Fotoğraf: Pinterest.com

Sazova Parkı, Eskişehir’in şehir sembollerinden bir tanesidir. Eskişehir’e gelen herkes mutlaka Masal Şatosu önünde fotoğraf çektirmiştir. Ancak Sazova Parkı’nda Masal Şatosu dışında da mükemmel tasarımlar bulunmaktadır. Korsan Gemisi parkın dikkat çeken bir diğer tasarımıdır.

Sazova Parkı çocuklar için eğitici bir geziye de imkan tanımaktadır. Hem yetişkinler hem de çocuklar düşünülerek tasarlanan Sazova Parkı, Türk Dünyasının 32 farklı eserini 1/25 ölçekle ziyaretçilerine sunmaktadır.

3. Porsuk Çayı ve Adalar

Porsuk Çayı ve Adalar
Porsuk Çayı ve Adalar

Porsuk Çayı ve Adalar, Eskişehir şehir merkezinde ziyaretçilerinin sakin ve rahatlatıcı bir dinlenme imkanına sahip olacağı bölgedir. Islah çalışmaları sonrasında Eskişehir’in en çok ziyaret edilen bölgelerinden bir tanesi olan ve Eskişehirliler tarafından Adalar olarak anılan bölgenin etrafında bulunan eğlence mekanları bölgenin değerini arttırmaktadır.

Porsuk Çayında yapılan tekne turu keyifli bir Eskişehir günü için olmazsa olmazlardan bir tanesidir.

4.Balmumu Heykeller Müzesi

Balmumu Heykeller Müzesi
Balmumu Heykeller Müzesi

Eskişehir müzeleri arasında hem Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Porf. Dr. Yılmaz Büyükerşen’in olması hem de müzenin geniş koleksiyonu müzeyi ziyaret edilebilir kılmaktadır. Balmumu Heykeller Müzesi hem Türk kültürünün hem de televizyon ve edebiyat dünyasının önemli şahsiyetlerinin heykellerini ziyaretçilerine sunmaktadır. Müze 10.00 ile 17.00 saatleri arasında ziyaretçilere kapılarını açmaktadır.

5. Atlıhan El Sanatları Çarşısı

Atlıhan El Sanatları Çarşısı
Atlıhan El Sanatları Çarşısı

Atlıhan El Sanatları Çarşısı, 1850’li yıllara uzanan bir tarihe sahiptir. Takattin Bey tarafından tüccarların konaklaması için tasarlanmıştır Atlıhan El Sanatları Çarşısı. Eskişehir’e gelip hatıra ya da hediye almadan dönmek istemeyen kimselerin uğrak mekanı olan çarşı, tarihi evleri için de oldukça beğenilmektedir.

6. Kurşunlu Camii ve Külliyesi

eskişehir gezilecek yerler
eskişehir gezilecek yerler

Eskişehir tarihi yerleri arasında ziyaret edilmesi gereken en önemli yer olan cami, Osmanlı Döneminde inşa edilmiştir. Kanuni Sultan Süleyman’ın veziri olan Çoban Mustafa Paşa tarafından 1525 yılında inşa edilen camiinin inşasını Acem Ali gerçekleştirmiştir. Camiden farklı olarak 7 bölgesi olan yapının müze olarak hizmet veren kısmı da ziyaret edilmesi gereken yerlerden bir tanesidir.

7. Alaaddin Cami

Alaaddin Cami
Alaaddin Cami

Odunpazarı Bölgesinde bulunan Alaaddin Cami Selçuklu mimarisin en güzel örneklerinden bir tanesidir. Sade yapısı ile dikkat çeken cami, çevresinde bulunan park ile huzurlu bir an geçirmeyi vadetmektedir.

1951 yılına kadar müze olarak kullanılan cami bu tarihten itibaren tekrar ibadete açılmıştır.

8. Eskişehir Havacılık Müzesi

Eskişehir Havacılık Müzesi
Eskişehir Havacılık Müzesi

Eskişehir Havacılık Müzesi 1997 yılından itibaren ziyaretçilerine kapılarını açmıştır. Havacılığa ilgi duyan herkes tarafından ziyaret edilmesi gereken bir müze olan Eskişehir Havacılık Müzesi sunduğu etkinlik programları sayesinde de ziyaretçilerine keyifli anlar yaşatmaktadır.

9. Barlar Sokağı

eskişehir gezilecek yerler listesi
Barlar Sokağı

Barlar Sokağı Eskişehir’de eğlenmek isteyen herkesin uğraması gereken bir sokaktır. Birbirinden farklı kafeleriyle, hareketli gece hayatı ile Eskişehir denilince akla gelen en önemli yerlerden bir tanesidir.

10. Devrim Otomobili

eskişehir gezilecek yerler
Devrim Otomobili

Türkiye’nin tarihi incelendiğinde en önemli yapıtlardan bir tanesi olan Devrim Otomobili Tülemsaş Müzesi’nde ziyaretçilerini beklemektedir. İlk olarak 29 Ekim 1961 yılında Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel tarafından Anıtkabir’e gidilmek için kullanılan araba, basının çarpıtmaları sonrasında kullanım dışı bırakılmıştır. Dönemin koşulları değiştikten sonra araba müzede sergilenmek için Eskişehir’e gönderilmiştir.

11. Eskişehir Hayvanat Bahçesi

eskişehir gezilecek yerler
Eskişehir Hayvanat Bahçesi

Eskişehir Hayvanat Bahçesi barındırdığı 243 farklı canlı türü ile bilgilendirici bir gezi yapmayı düşününler için ziyaret edilmesi gereken bir yerdir. 2017 yılında ilk ziyaretçilerine kapılarını açan Hayvanat Bahçesi saat 10.00 ile 19.00 saatleri arasında ziyaretçi kabul etmektedir. Eskişehir Hayvanat Bahçesi’nin düzenlediği etkinlikler geçirilen zamanın daha verimli ve eğlenceli olmasını sağlamaktadır.


ESKİŞEHİR İL TANITIM FİLMİ

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu