Dünya

Dünyanın En Büyük 10 Alışveriş Merkezi

Büyük alışveriş merkezleri, akla gelebilecek her şey için tek noktadan alışveriş sağlar. Dünyanın en büyük alışveriş merkezleri listemiz “Brüt Kiralanabilir Alan” miktarına dayanmaktadır. Bu, mülkün perakende, yemek ve eğlence gibi gelir getirici faaliyetler için sahip olduğu metrekare sayısıdır. Arazinin ucuz ve işçilik maliyetlerinin düşük olduğu Asya’daki bina patlaması en büyük alışveriş merkezlerini üretti. Bu listedeki sadece iki alışveriş merkezi Asya dışında yer almaktadır.

1.  Yeni Güney Çin Alışveriş Merkezi (6,46 milyon ft2)

Yeni Güney Çin Alışveriş Merkezi
Yeni Güney Çin Alışveriş Merkezi

Çin’in Dongguan kentindeki New South China Mall, brüt kiralanabilir alana göre Dünyanın en büyük alışveriş merkezidir. Alışveriş merkezinde Arc de Triomphe’nin bir kopyası ve gondollu bir kanal dahil olmak üzere uluslararası şehirleri örnek alan yedi bölge bulunmaktadır. Ayrıca kapalı-açık lunapark treni vardır. Sahip olmayan şey müşterilerdir. 2005 yılında açılmasından bu yana, alışveriş merkezi ciddi bir müşteri eksikliği çekiyor. Mağazaların% 99’undan fazlası boşken, perakende satış alanının çoğu boş kaldı. Alışveriş merkezinin işgal edilen tek alanları, birkaç fast food zinciri. Dünyanın en büyük hayalet alışveriş merkezi lakabıyla anılmaktadır .

2.  Golden Resources Mall (6,0 milyon fit kare)

Golden Resources Mall
Golden Resources Mall

Mall of America’nın 1,5 katı büyüklüğünde olan Çin’deki Golden Resources Mall, 2004-2005 yılları arasında dünyanın en büyük alışveriş merkeziydi. Alışveriş merkezinin geliştiricisi başlangıçta alışveriş merkezinin günde 50.000 alışveriş yapacağını tahmin etse de, 2004 itibariyle gerçek sayı çok daha küçüktü. Sorunlardan birisi, satılan çoğu ürünün fiyatının, sıradan Çinlilerin satın alma kapasitesinin çok ötesinde olmasıydı. Bir diğer engel de Golden Resources Alışveriş Merkezi’nin Pekin’in kalbi dışındaki konumu nedeniyle yabancı tüketicilere ulaşamamasıydı.

3.  CentralWorld (4,62 milyon fit kare)

CentralWorld
CentralWorld

1990 yılında açılan Bangkok’taki sekiz katlı CentralWorld, Tayland’ın en büyük alışveriş merkezidir. Üst sınıf pazarlanan Siam Paragon’un aksine, kendisini orta sınıf bir alışveriş merkezi olarak pazarladı. Bu yılın 19 Mayıs’ında CentralWorld, hükümet karşıtı protestocular tarafından yakılan pek çok mülkten biriydi . Yangın iki gün sürdü ve Zen mağazası yangında çöktü. Aylar süren onarım çalışmalarının ardından alışveriş kompleksi 28 Eylül’de yeniden açıldı ve perakende satış alanının% 80’i işletmeye açıldı

4.  SM Mall of Asia (4,2 milyon fit kare)

SM Mall of Asia
SM Mall of Asia

Filipinler, Metro Manila’da 2006 yılında açılan SM Mall of Asia, yürüyüş yolları ile birbirine bağlanan dört binadan oluşmaktadır. Alışveriş yapanları alışveriş merkezinin çevresine götüren 20 koltuklu bir tramvaya sahiptir. Alışveriş merkezinin ana cazibe merkezlerinden biri, dünyanın en büyük 3D ekranlarından birine sahip bir IMAX tiyatrosu. Alışveriş merkezinde ayrıca olimpik boyutlu bir buz pateni pisti bulunmaktadır. Hem eğlence hem de rekabetçi artistik patinajın yanı sıra buz hokeyini de barındırabilir.

5.  Dubai Alışveriş Merkezi (3,77 milyon fit kare)

Dubai Alışveriş Merkezi
Dubai Alışveriş Merkezi

Dubai Mall, şimdiye kadar yapılmış en yüksek insan yapımı yapı olan Burç Halife kompleksinin bir parçasıdır. 12 milyon fit kare (50’den fazla futbol sahasına eşdeğer büyüklükte) ile Dubai Mall , toplam alana göre dünyanın en büyük alışveriş merkezidir, ancak kiralanabilir alana dayanıyorsa West Edmonton Mall ile yaklaşık aynı büyüklüktedir. Alışveriş merkezinde dünyanın en büyük şekerci dükkanı, buz pateni pisti, SEGA oyun merkezi (3D bowling oyunu içeren), 5 yıldızlı lüks otel, 22 sinema ekranı, 120 restoran ve kafe dahil olmak üzere 1200’den fazla mağaza bulunmaktadır. Alışveriş merkezi aynı zamanda dünyanın en büyük akvaryumlarından birini içerir .

6.  West Edmonton Mall (3,77 milyon fit kare)

West Edmonton Mall
West Edmonton Mall

Edmonton, Alberta Kanada’daki West Edmonton Mall, 1981’den 2004’e kadar en büyük alışveriş merkeziydi ve şu anda Amerika’daki en büyük alışveriş merkezidir. 800 mağaza ve hizmetin yanı sıra alışveriş merkezi, dünyanın en büyük kapalı eğlence parkını, dünyanın en büyük kapalı su parkını ve Ice Palace’ı (NHL regülasyonu boyutundaki buz pateni pistinin küçültülmüş bir versiyonu, yani dünyanın en büyüğü değil) içermektedir. Diğer ilgi çekici yerler arasında 18 delikli minyatür golf sahası, sinema ve bowling salonu bulunmaktadır.

7.  SM Megamall (3,6 milyon ft2)

SM Megamall
SM Megamall

1991 yılında Metro Manila’da açılan SM Megamall, Filipinler’in en büyük alışveriş merkezlerinden biridir. Alışveriş merkezi, maksimum 4 milyon kişi kapasitesi ile günlük 800.000 kişinin yaya trafiğini çekmektedir. Alışveriş merkezinin iki ana binası vardır. A Binası’nda sinemalar, bir bowling salonu, yemek alanları ve Toy Kingdom bulunmaktadır. Bina B’de perakende mağazaları bulunmaktadır. Alışveriş merkezinin iki ana binasını birbirine bağlayan köprü birkaç lokanta içeriyor. SM Megamall şu anda büyük yenileme ve genişletme aşamasındadır. Bittiğinde, Filipinler’deki en büyük alışveriş merkezinin nihai unvanını talep edebilecek.

8.  İstanbul Cevahir (3.47 milyon fit kare)

İstanbul Cevahir
İstanbul Cevahir

Türkiye‘de İstanbul’un Avrupa yakasında bulunan Cevahir Alışveriş ve Eğlence Merkezi, 2005 yılında kapılarını açmıştır. Avrupa’nın en büyük alışveriş merkezidir. Alışveriş merkezinde 343 mağaza, 34 fast food restoranı ve 14 seçkin restoran bulunmaktadır. Diğer tesisler arasında etkinlikler için büyük bir sahne, 12 sinema, bowling salonu, küçük bir roller coaster ve diğer birkaç eğlence tesisi bulunmaktadır.

9.  Berjaya Times Meydanı (3,44 milyon fit kare)

Berjaya Times Meydanı
Berjaya Times Meydanı

Berjaya Times Meydanı alışveriş merkezi ve iki beş yıldızlı oteller içeren bir ikiz kule kompleksidir. 7,5 milyon fit kare (700,000 m²) yerleşik taban alanı ile şu anda dünyanın beşinci en büyük binasıdır. Alışveriş merkezi 1000’den fazla perakende mağazaları, 65 yiyecek satış noktası ve bu Asya’nın en büyük kapalı tema parkı, Cosmo World ve 10 Katı’nda bulunan Malezya’nın ilk kez IMAX 2D ve 3D tiyatro gibi çeşitli eğlence yerleri kapsamaktadır.

10.  Siam Paragon (3.22 milyon fit kare)

Siam Paragon
Siam Paragon

Dünyanın en büyük alışveriş merkezleri denince akla gelen bir diğer isim, Bangkok’taki Siam Paragon, Tayland’ın en büyük alışveriş merkezlerinden biridir. Sadece yakındaki CentralWorld daha büyüktür. Çok çeşitli özel mağazalar ve restoranların yanı sıra çok katlı bir sinema salonu, Siam Ocean World akvaryumu, Thai Sanat Galerisi ve bir opera konser salonu içerir. Aynı zamanda büyük bir bowling salonu ve karaoke merkezi vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu