Çankırıİç AnadoluTürkiye

Çankırı Gezilecek Yerler

İç Anadolu’nun en önemli kaya tuzu ticaret merkezlerinden biri olan Çankırı, Kırıkkale, Ankara, Bolu ve Karabük illerinin ortasında bulunmaktadır. Kırsal iklim özelliklerinin görüldüğü Çankırı gezilecek yerler açısından oldukça dikkat çekmektedir. Doğal güzellikleri ve tarihi güzellikleri açısından dikkat çeken şehir kış turizmi açısından da oldukça önemli bir lokasyondur. 180 bin kişilik nüfusa sahip şehir, tarihte birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır.

Çankırı’nın güzelliklerinin görülebilmesi için ziyaretçinin en az 3 gününü şehre ayırması gerekmektedir. Şehre ayrılan bu süre şehrin gezilecek yerlerinin ne kadar fazla olduğunu göstermektedir.

Çankırı doğal ve tarihi güzelliklerinin yanında yemek kültürü açısından da oldukça iddialıdır. Tatar hamuru çorbası, sarımsaklı et, yaren güveci, yazma güveci ve mıkla gibi lezzetler, mutlaka tadılması gereken yemekler arasında sayılabilmektedir.  

Gelin hep beraber Çankırı’nın gezilebilecek yerlerini teker teker incelemeye başlayalım.

1. Çankırı Kalesi

Çankırı Kalesi
Çankırı Kalesi / Fotoğraf: Neredengezilir

Hititler tarafından yapılan Çankırı Kalesi, 730 metre yüksekliğe sahip bir bölgede inşa edilmiştir. Kalenin yapımında tuğla ve moloz taş kullanılan kale Roma, Bizans, Danişmentliler, Selçuklu ve Osmanlı gibi medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Ev sahipliği yaptığı her medeniyet tarafından restore edilen tarihi kale birkaç suru ile beraber zamana meydan okumaktadır.

2. Koca Meşe

Koca Meşe
Koca Meşe / Fotoğraf: KültürPortalı

Karacaözü Köyü’nün güneyinde yer alan bir meşe ağacı olan Koca Meşe, 15 metre uzunluğu ile görenleri şaşkına çevirmektedir. Çankırı’ya yolu düşenlerin mutlaka görmesi gereken en önemli şehir sembollerinden bir olan Koca Meşe, zamana meydan okuyarak varlığını sürdürmektedir.

3. Çankırı Geleneksel Evleri

Çankırı Geleneksel Evleri
Çankırı Geleneksel Evleri

İç Anadolu’daki evlerin klasik özelliklerini gösteren Çankırı geleneksel evleri, Türk aile kültürünü en önemli eserlerinden bir tanesidir. 2 katlı yapıya sahip olan evler Türk kültürünün en çok değer verilen geleneklerinden bir tanesi olan misafir alma geleneğinin yapılara nasıl yansıdığını da göstermektedir.

4. Çankırı Yaran Evleri

çankırı gezilecek yerler
Çankırı Yaran Evleri

Yaren Evleri, İç Anadolu’daki mani söyleme kültürünün en önemli meyvelerinden bir tanesidir. Akşamdan buluşan bölge halkının sabah namazına kadar yarenlik edip birbirlerine mani söyleyerek zaman geçirdiği bilinmektedir. Çankırı Yaran Evleri günümüzde bile etkisini sürdüren yaren geleneğinin canlı eserleridir.

5. Cam Seyir Tepesi

çankırı gezilecek yerler
Cam Seyir Tepesi

Türkiye’nin en geniş seyir açısına sahip olan Cam Seyir Tepesi, Çankırı’nın merkezinde bulunmaktadır. Çankırı’yı ziyaret eden ve şehri ayakları altında hissetmek isteyen ziyaretçilerin mutlaka görmesi tavsiye edilmektedir. Ziyaretçilerin teras hakkında dikkat etmesi gereken en önemli nokta ise seyir tepesinin 09.00 ile 20.00 saatleri arasında hizmet sunduğudur.

6. Çavundur Kaplıcaları

Çavundur Kaplıcaları
Çavundur Kaplıcaları

Çankırı doğal güzellikleri arasında en önemlilerden bir tanesi olan kaplıcalar şehir merkezine 1 saatlik uzaklıktadır. Çavundur Kaplıcaları sadece doğal güzellik açısından değil sağlık turizmi açısından da bölge halkı tarafından sıklıkla ziyaret edilen bir bölgedir. Bölgede sunulan hizmetler kaplıcadan alınabilecek keyfi 2 katına çıkarmaktadır.

7. Tarihi Çamaşırhane Müzesi

Tarihi Çamaşırhane Müzesi
Tarihi Çamaşırhane Müzesi

Çankırı müzeleri arasında ziyaret edilmesinde ısrar ettiğimiz, sadece Çankırı’nın değil Türkiye’nin en ilgi çeken müzelerinden bir tanesidir. Tarihi Çamaşırhane Müzesi evlerde su olmayan dönemlerin çamaşır kültürünü birebir yaşatan bir müzedir. Tarihi Çamaşırhane Müzesi ilk olarak 2004 yılında Çankırı Belediyesi’nin girişimleri ile kapılarını ziyaretçilere açmıştır.

8. Ilgaz Dağı ve Ilgaz Milli Parkı

çankırı gezilecek yerler
Ilgaz Dağı ve Ilgaz Milli Parkı

Anadolu’nun doğal güzelliklerini yansıtan Ilgaz Dağı ve Ilgaz Milli Parkı yaz aylarında olduğu kadar kış aylarında da ziyaret edilebilecek bir bölgedir. Kış sporları açısından inanılmaz bir deneyim sunan bölge, yoğun yeşillik alanları ile de ilgi çekmektedir. Bölgede aralık ayında başlayan kayak sezonu nisan ayına kadar devam etmektedir.

9. Yıldıztepe Kayak Merkezi

Yıldıztepe Kayak Merkezi
Yıldıztepe Kayak Merkezi

Yıldıztepe Kayak Merkezi diğer kayak bölgelerine göre daha sakin bir tatil imkanı sunmaktadır. Bölgede siyah, yeşil ve kırmızı isimleri ile anılan 3 tane kayak pisti bulunmaktadır. Pist tercihini ise kayakçıların tecrübeleri belirlemektedir.

10. Kentbağ Tabiat Parkı

çankırı gezilecek yerler
Kentbağ Tabiat Parkı

Çankırı şehir merkezine 7 kilometre mesafede bulunan Kentbağ Tabiat Parkı, 36 kilometrekarelik alana sahiptir. Piknik alanına sahip olan park, Çankırı’nın halkı tarafından sıklıkla ziyaret edilmektedir. Çankırı ziyaretinde kısa bir mangal keyfi için tercih edilebilecek önemli yerlerden bir tanesidir.

11. Hazım Dağlı Tabiat Parkı

Hazım Dağlı Tabiat Parkı
Hazım Dağlı Tabiat Parkı

Çankırı’nın Yapraklı ilçesindeki parkta bulunan göletin kalbe benzer görüntüsü görülmeye değer görüntülerden bir tanesidir. Şehir merkezine 40 dakikalık uzaklıkta bulunan Hazım Dağlı Tabiat Parkı elle çizilmiş hissi uyandırmaktadır. Temiz havası ve yürüyüş alanları parkın ziyaret edilmesi için diğer nedenlerdir.

12. Karaören Göleti

Karaören Göleti
Karaören Göleti

Karaören Göleti Çankırı’nın sembollerinden bir tanesidir. Çankırı şehir merkezine 46 kilometre uzaklıkta bulunan gölet, ziyaretçisine eşsiz bir doğa yürüyüşü imkanı sunmaktadır. Çankırı’nın Şabanözü ilçesine 6 kilometre uzaklıkta olan gölette yüzmek tehlikeli ve yasaktır. Mesire alanı olarak tercih edilen bölge keyifli bir gün geçirme imkanı sunmaktadır.

13. Tuz Mağarası

Tuz Mağarası
Tuz Mağarası

Tuz Mağarası Çankırı’nın en çok ziyaret edilen bölgesidir. Mağarada bulunan salkıt ve dikitlerin tuzdan oluşması mağaraya olan ilginin artmasına neden olmaktadır.


ÇANKIRI İL TANITIM FİLMİ

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu