AvrupaDünyaMacaristan

Budapeşte Gezilecek Yerler

Budapeşte Gezilecek Yerler, Avrupa’nın en güzel şehirlerinden biri olarak kabul edilen Budapeşte, ziyaret etmek büyük bir zevktir ve uzun zamandır popüler bir turistik yer olmuştur. Macaristan‘ın başkenti ve en büyük şehri, Romalılar ve Osmanlılardan Avusturya-Macaristan’a kadar herkes tarafından yönetildiğini gören uzun ve şanlı bir tarihe sahiptir. Bu nedenle, şehir etkileyici tarihi yerler, büyüleyici müzeler ve şaşırtıcı mimari stillerle doludur.

Şehirde bulunan kaplıcalar nedeniyle ‘Kaplıcalar Şehri’ olarak anılan Budapeşte, Tuna Nehri’nin üzerinde yer alır ve bir zamanlar batı yakasında Buda’nın iki farklı kentinden ve doğuda sadece birleşen Pest’ten oluşur.

Pek çok cazibesine ve turistik cazibesine ek olarak Budapeşte, Yahudi Mahallesi’nde bulunan harabe barların etrafında yoğunlaşan canlı gece hayatı ortamıyla da ünlüdür. Kaçırılmaması gereken, Budapeşte kesinlikle Orta Avrupa’ya yapılacak herhangi bir ziyaretin en önemli noktalarından biridir.

1. Macaristan Parlamento Binası

Macaristan Parlamento Binası

Ülkenin en büyük binası, Macaristan Parlamento Binası‘nın büyüklüğü i şaşırtıcıdır – etrafındaki her şeyi gölgede bırakır. Tuna Nehri kıyısında yer alan devasa bina, şehrin en tanınmış simge yapılarından biridir. Gotik Uyanış mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan iki simetrik cephesi, kritik Macar figürlerinin heykelleriyle görkemli bir şekilde dekore edilmiştir; bunlar büyük, heybetli bir kubbenin her iki yanında yer alır.

1904’te tamamlanan, iç mekanı da aynı derecede büyüleyici ve turlar sizi Altın Merdiven, Kubbe Salonu ve Kongre Salonu’nu görmeye götürüyor. Sonuç olarak, parlamentoda her biri bir öncekinden daha zarif bir şekilde dekore edilmiş 691 oda var. Hala ülke hükümeti tarafından kullanılan Macar Parlamento Binası, şehrin en popüler turistik yerlerinden biridir ve Budapeşte’nin birçok harikasını keşfederken kaçırılmaması gereken bir yerdir.

2. Castle Hill

Budapest Castle

Şehrin Buda tarafında yer alan Castle Hill, Tuna Nehri’ne ve Budapeşte’nin geri kalanına buyurgan bir şekilde bakmaktadır. Tepe o kadar büyük olmasa da, başkentin en önemli ve etkileyici turistik yerlerinin çoğuna ev sahipliği yapıyor; Buda Kalesi ve Matthias Kilisesi, Balıkçılar Burcu ve Buda Kulesi’nin yanında bulunan muhteşem müzeleri.

Eski Kent’in küçük ve dar Arnavut kaldırımlı sokaklarında ve Kraliyet Sarayı kompleksinin zarif binalarında dolaşmak, gerçekten de güzel Barok, Gotik ve Neoklasik mimari her tarafınızda yatıyormuş gibi bir zevktir. Tepenin zirvesine ulaşmanın harika bir yolu, yamaca tırmanan harika eski Castle Hill Fünikülerine binmektir.

3. Szechenyi Hamamı

Szechenyi Hamamı

Budapeşte’de göz atabileceğiniz çok sayıda harika termal banyo varken, bunların hiçbiri Avrupa’nın en büyük spa kompleksi olan Szechenyi kadar ünlü veya popüler değildir. 1913 yılında inşa edilmiş hoş, parlak sarı bir Neo-Barok binada yer alan geniş tesisler arasında saunalar, buhar odaları ve tabii ki keyfini çıkarabileceğiniz termal havuzlar bulunmaktadır.

Mozaikler, heykeller ve avizeler gibi birçok güzel süslemeyle dinlenmek ve gevşemek için keyifli bir yerdir. Oldukça kalabalık olsa da, her zaman sakin bir his vardır – Cumartesi gecesi havuz partilerinden birinde ziyaret etmediğiniz sürece! ‘Kaplıcalar Şehri’nde, Szechenyi Hamamı’nın termal havuzlarında dolaşmak bir zorunluluktur.

4. Aziz Stephen Bazilikası

Aziz Stephen Bazilikası

Görkemli ve anıtsal cephesiyle neredeyse gökyüzünü kapatan Aziz Stephen Bazilikası, muhteşem bir manzara yaratıyor. Macaristan’ın ilk kralının adını taşıyan muazzam Roma Katolik bazilikası, aynı zamanda iki güçlü çan kulesine sahiptir ve büyük bir kubbe ile tepesinde. Geniş iç mekanı cömertçe dekore edilmiştir ve sağlam mermer sütunlarının arasında harika mozaikler, heykeller ve resimler bulabilirsiniz.

1905’te tamamlanan Aziz Stephen, ülkedeki en önemli kilisedir ve günümüzde hala hayatla doludur: günlük dini hizmetlerin yanında koro performansları ve klasik konserler düzenlenir.

5. Buda Kalesi

budapeşte gezilecek yerler

Keşfedilmesi büyüleyici olan büyük Buda Kalesi ve saray kompleksi, bir zamanlar Macar krallarının ve kraliçelerinin eviydi. Castle Hill’in bir ucunda 1265 yılında inşa edilen muhteşem Barok saray, şimdi her ikisi de görülmeye değer olan Budapeşte Tarih Müzesi ve Macar Ulusal Galerisi’ne ev sahipliği yapıyor.

Eski, sizi Budapeşte’nin çalkantılı geçmişine götüren çok sayıda ilginç eseri spor ederken, ikincisi çok çeşitli inanılmaz resimler, heykeller ve baskılar sergiliyor. Sanata, tarihe ve mimariye ilgi duyanlar için mükemmel olan Buda Kalesi, şehrin en önemli turistik yerlerinin çoğuna sadece bir taş atımı uzaklıktadır.

6. Balıkçı Tabyası

Balıkçı Tabyası macaristan

Buda Kalesi‘nin içinde yer alan büyülü Balıkçı Tabyası, Budapeşte’nin en popüler turistik yerlerinden biridir ve haklı olarak öyle. Tepenin kenarında yer alan göz kamaştırıcı parlak beyaz duvarları, 895’te ülkeyi kuran Macar şeflerin her biri için yedi zarif ve ayrıntılı kule ile noktalanmıştır.

1902 yılında inşa edilen Balıkçı Tabyası, adını şehrin savunmasının bu bölümünü korumak için kullanılan balıkçı loncasından almıştır. Muhteşem Neo-Romanesk mimarisini görmenin yanı sıra, ziyaretçiler Tuna ve Macaristan Parlamento Binası’nın nefes kesen manzarasının tadını çıkarabilirsiniz.

7. Margaret Adası

budapeşte gezilecek yerler listesi

Biraz zaman geçirmek için çok hoş ve pitoresk bir yer olan Margaret Adası, Tuna Nehri’nin tam ortasında yer alır ve çoğunlukla güzel yapraklı parklarla kaplıdır. Kuzeyde Arpad Köprüsü ve güneyde Margaret Köprüsü ile Budapeşte’nin her iki yakasına bağlanan adada ayrıca bir su parkı, atletizm merkezi ve birçok doğal yol ve parkur bulunuyor.

Bu nedenle, hem yerel halk hem de turistler arasında çok popüler bir rekreasyon noktasıdır, bazı ilginç ortaçağ kalıntıları ve ayrıca sergilenen eğlenceli bir Müzik Çeşmesi bulunmaktadır.

8. Szechenyi Zincir Köprüsü

budapeşte gezilecek yerler

1849’da açıldığında, Szechenyi Zincir Köprüsü bir mühendislik harikası ve Macaristan’ın yeniden ortaya çıkmasının ve yeniden uyanışının bir sembolü olarak müjdelendi. Buda’yı Pest’e bağlayan dökme demir yapı, ülkedeki Tuna Nehri’ni geçen ilk kalıcı köprü oldu ve Doğu’nun Batı’ya yaklaşmasına yardımcı oldu.

Sergilenen güzel mimarinin yanı sıra, köprü aynı zamanda, her iki ucunu da koruyan dört seçkin görünümlü aslan heykeliyle bazı mükemmel dekoratif unsurlara sahiptir. Geceleri güzel bir şekilde aydınlatılan Szechenyi Zincir Köprüsü, şehrin en çok fotoğrafı çekilen yerlerinden biridir.

9. Citadella

citadella budapeşte

Gellert Tepesinde yer alan Citadella, Budapeşte’nin ve aşağıdaki Tuna Nehri’nin hakim manzarasına sahiptir. 1851’de Hapsburglar tarafından inşa edilen sağlam görünümlü kale, daha sonra Naziler ve ardından Komünistler tarafından yönetildi. Tarihi boyunca yerel halkı hem korumuş hem de ezmiştir.

Günümüzde ziyaretçiler, üzerinde çarpıcı bir Kurtuluş Anıtı bulabilirler. Kalenin içi yakın zamanda halka kapatılmış olsa da, göz kamaştırıcı manzaranın tadını yine de gözetleme noktasından çıkarabilirsiniz.

10. Tuna Kıyısındaki Ayakkabılar

Tuna Kıyısındaki Ayakkabılar

2005’te dikilen bu küçük ve basit anıt, 2. Dünya Savaşı’nda Macaristan’ı kısaca yöneten faşist bir parti olan Arrow Cross Partisi tarafından vahşice öldürülen 3.500 muhalif ve Yahudinin üzücü hikayesini anlatıyor.

Milisler tarafından toplandıktan sonra talihsiz kurbanlara ayakkabılarını çıkarmaları emredildi, ardından vuruldu ve vücutları nehir tarafından süpürüldü. Nehir kıyısına, Macaristan Parlamento Binası’na sadece kısa bir mesafeye dağılmış, trajik ölümlerini anan bronz ayakkabılar hareketli bir manzara oluşturuyor.

11. Matthias Kilisesi

Matthias Kilisesi

Balıkçı Tabyası‘nın hemen yanında çarpıcı bir noktada yer alan Matthias Kilisesi, şehrin en güzel yapılarından biridir. Sivri ucu ve muhteşem cephesi bazı inanılmaz Gotik özellikler sergiliyor ve güneşte açık renkli tuğlaları gözünüzün önünde gerçekten parıldıyor. Bir öncekinin Moğollar tarafından yıkılmasının ardından 14. yüzyılın ikinci yarısında yeniden inşa edilen kilise, uzun ve büyüleyici bir tarihe sahip.

Osmanlı döneminde cami olarak kullanılmasının yanı sıra, I. Franz Joseph’in imparator olarak taçlandırıldığı surları arasında; cömertçe dekore edilmiş iç mekanı kesinlikle böyle bir duruma uygun. Budapeşte’deyken görülmeye değer olan Matthias Kilisesi, harika fotoğraflar çekebileceğiniz yerlerden birisidir.

12. Kahramanlar Meydanı

kahramanlar meydanı budapeşte

Şehir Parkı’nın hemen yanında Andrassy Caddesi’nin bir ucunda yer alan Kahramanlar Meydanı, kalbinde yer alan devasa anıtın hakimiyetindedir. Meydanın üzerinde yükselen büyük sütun, cennete doğru uzanan iki zarif sütun dizisiyle çevrilidir. Her biri ünlü ve önemli Macar ulusal liderlerinin heykellerini gururla sergiliyor.

Sütunun dibinde daha muhteşem ve destansı görünümlü heykeller var; bunlar Macar halkının ilk liderleri olan ‘Magyarların Yedi Şefi’ni tasvir ediyor. Hem Güzel Sanatlar Müzesi hem de Sanat Sarayı ile çevrili olan Kahramanlar Meydanı, Budapeşte’nin en büyük ve en önemli meydanıdır.

13. Büyük Sinagog

budapeşte gezilecek yerler

Dohany Sokağı Sinagogu olarak da bilinen Büyük Sinagog, şehrin en önemli ve etkileyici yapılarından biridir. 1859’da inşa edilmiş, bazı zarif Mağribi Revival mimarisini sergiliyor ve süslü bir şekilde dekore edilmiş iç mekanı bulunmaktadır.

Dikkat çekici bir şekilde, Kudüs’teki Büyük Belz Sinagogu’ndan sonra dünyanın en büyük ikinci sinagogudur; bu, bir zamanlar Budapeşte’nin Yahudi nüfusunun ne kadar etkili ve büyük olduğunu gösteriyor. Hem arkasındaki büyük Yahudi mezarlığına hem de bir Yahudi müzesine ve Holokost’u anan birkaç anıtla bağlantılı olduğundan, şehrin Yahudi geçmişi hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız Büyük Sinagog gitmeye değer.

14. Vajdahunyad Kalesi

budapeşte gezilecek yerler biz evde yokuz

Bir peri masalından çıkmış gibi görünen Vajdahunyad Kalesi‘nin yaratıcı tasarımı, nefes kesici bir Barok, Gotik, Rönesans ve Romanesk özellikler dizisi sergiliyor. Transilvanya’daki benzer bir kalede modellenmiş, aslen Millennium Dünya Sergisi için karton ve ahşaptan inşa edildi.

Fantastik özellikleri yerel halk arasında o kadar popüler oldu ki, mimar Ignac Alpar’ın vizyonu daha sonra 1896’da uygun malzemelerden yaratıldı. Şehir Parkı’nda bulunan eşsiz ve sıradışı kalede kesinlikle harika fotoğraflar çekebilirsiniz. Kahramanlar Meydanı’na ve Szechenyi Hamamı’na sadece kısa bir yürüme mesafesindedir.

15. Hospital in the Rock

budapeşte gezilecek yerler blog

1930’larda kurulan Rock Nuclear Bunker Müzesi’ndeki hastane, Buda Kalesi’nin altında yer alan muhteşem mağara ağında bulunabilir. İkinci Dünya Savaşı’nda acil hastane ve bomba sığınağı olarak kullanılan, daha sonra güçlendirildi ve Soğuk Savaş sırasında gizli bir nükleer sığınak haline geldi.

Günümüzde popüler bir turistik cazibe merkezidir. Balmumu figürlerini, hastane yataklarını ve Sovyet casusluk ekipmanlarını geçerken müzenin yeraltı dünyasını keşfetmek harika bir deneyim. Size bir zamanlar neye benzediğini göstermenin yanı sıra, bilgilendirici sergiler ve sergiler size tesisin tarihi hakkında her şeyi anlatıyor.

16. Budapeşte Merkez Hali

budapeşte gezilecek yerler

Şehrin en eski ve en büyük kapalı pazarı olan Budapeşte Merkez Hali, incelemek için çok eğlencelidir. Kavernöz iç mekanı, çok çeşitli dükkanlara, tezgahlara ve yemek mekanlarına ev sahipliği yapmaktadır. 1897’de inşa edilmiş muhteşem bir binada yer alan pazar, üç kattan oluşuyor ve hayat dolu: Satıcılar mallarını satıyor, turistler ve yerliler ortalıkta koşuşturuyo

Fovam meydanında, diğer birçok dikkat çekici turistik mekana sadece kısa bir yürüme mesafesinde yer alan Budapeşte Merkez Hali, bazı yerel lezzetleri tatmak veya bazı hediyelik eşyalar almak için harika bir yerdir.

17. Özgürlük Köprüsü

budapeşte gezilecek yerler listesi

1896’da açılan Özgürlük Köprüsü, Tuna Nehri’nin genişliğini kaplar ve Buda’daki Gellert meydanını Pest’teki Fovam meydanına bağlar. Merkez Pazar Salonundan Gellert Tepesi’ne veya Gellert Spa’ya gitmek için harika bir yoldur, ferforje köprü ayrıca bazı hoş Art Nouveau mimarisinin yanı sıra nehrin bazı güzel manzaralarını da sergiliyor.

Başlangıçta açılışında olan İmparator I. Franz Joseph’in adını taşıyan köprü, Milenyum Dünya Sergisi için inşa edildi ve her iki ucunda da bazı harika mitolojik bronz heykeller bulunabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu