Aksarayİç AnadoluTürkiye

Aksaray Gezilecek Yerler

Köklü bir tarihe sahip olan Aksaray, Anadolu’nun en güzel şehirlerinden bir tanesidir. Aksaray tarihi boyunca İpek Yolu’ndaki en önemli ticaret merkezlerinden biri olmuştur. Aksaray gezilecek yerler şehrin köklü tarihi sayesinde çeşitlenmiştir.

İç Anadolu Bölgesinde bulunan Aksaray, Ankara’nın güneydoğusunda ve Konya’nın doğusunda yer almaktadır. 7.626 km yüzölçümüne sahip şehir, 412 bin 172 nüfusa sahiptir.

Aksaray şehri tarihi incelendiğinde ilk olarak Hitit döneminde yerleşim olarak seçildiği öğrenilebilmektedir. Hitit döneminde “Kurşura” olarak bilinen Aksaray ilk çağda “Garsaura” olarak anılmaya başlanmıştır. Aksaray’ın Kapadokya kralı Archleos tarafından tekrar inşa edilmesinden sonra ise “Archelais” adı ile anılmıştır. Anadolu’nun Türkleşmesi ile beraber şehir Aksaray olarak anılmaya başlanmıştır.

Aksaray şehri 12.yy’da Arap akımlarından dolayı yerle bir olsa da 2.Kılıçarslan tarafından tekrar dizayn edilerek önemli merkezlerden biri haline getirilmiştir.

1. Ihlara Vadisi

Ihlara Vadisi
Ihlara Vadisi

Ihlara Vadisi sadece Türkiye’nin değil dünyanın en önemli vadilerinden bir tanesidir. Kapadokya’nın giriş kapısı olan Ihlara Vadisi, bulunduğu kırsal bölgenin aksine Akdeniz iklimini gösteren ve Aksaray doğal güzellikleri denilince akla ilk gelen yemyeşil bir bölgedir. Vadiden geçen Melendiz Çayı vadinin güzelliğine güzellik katmaktadır.

Ihlara Vadisi Hasan Dağından akan lavların etkisi ile oluşmuştur. Lavların aktığı bölge çökmüş ve Ihlara Vadisi oluşmuştur. Ihlara Vadisinin dillere destan güzelliği ilk başlarda Hristiyanlara ev sahipliği yapmıştır. Hristiyanlardan sonra Müslümanların bölgeyi ele geçirmeleri ile beraber bölgede İslam Mimarisinin de örneklerini görmek mümkün hale gelmiştir. Ihlara Vadisinin bu özelliği sayesinde sadece doğal güzellikleri değil, tarihi güzellikleri görme imkanı da sunduğu söylenebilmektedir.

2. Karagedik Kilisesi

Karagedik Kilisesi
Karagedik Kilisesi

Yabancı turistlerin Saint Ermolaos olarak bildiği Karagedik Kilisesi XI.yy’da inşa edildiği düşünülmektedir. Bizans döneminden kalma fresklerle ilgi çeken kilisenin dik bir yamaca inşa edilmesi de kilisenin güzelliğine güzellik katmıştır.

3. Acem Höyük

Acem Höyük
Acem Höyük

Aksaray şehir merkezinin 18 km uzağında bulunan Acem Höyük, Anadolu’nun en köklü tarihe sahip höyüklerinden bir tanesidir. 4 bin yıllık bir tarihe sahip olan Acem Höyük, Tunç Çağından itibaren önemli yerleşim yerlerinden birisi olmuştur.

4. Sümbürlü Kilise

Sümbürlü Kilise
Sümbürlü Kilise

Vadinin en güzel kiliseleri arasında sayılabilecek kiliselerden bir diğeri olan Sümbürlü Kilisesi, Hz.Meryem ile Mikail ve Cebrail melekleri tasvir eden freskleri ile ziyaretçisine mükemmel bir tarihi gezi deneyimi sunmaktadır. XI. ile XII. yüzyıllar arasında inşa edilen kilise, kayalara oyulan freskleri ile dikkat çekmektedir.

5. Güzelyurt Evleri

Güzelyurt EvleriFotoğraf: adwhit.org

Türkler ile Rumların nüfus mübadelesine kadar beraber yaşadıkları Güzelyurt Evleri, 19 ve 20.yy mimarisinden eşsiz örnekler sunmaktadır. Restore edilen Güzelyurt evlerinin girişinde evin yapılma tarihi ile birlikte sahibinin ismi de yer almaktadır. Yapılarda kullanılan kemer sistemi sayesinde 200 yıldır ayakta duran bu evler ziyaretçisine nostaljik bir havayı soluma imkanı sunmaktadır.

6. Aksaray Zinciriye Medresesi

Aksaray Zinciriye Medresesi
Aksaray Zinciriye Medresesi / Fotoğraf: adwhit.org

Selçuklu mimarisini yansıtan en önemli eserlerden bir tanesi olan Zinciriye Medresesi 15.yy’dan günümüze ulaşan bir tarihe sahiptir. Kesme taşlar kullanılarak inşa edilen medrese Anadolu’da yaşamış farklı medeniyetlerden kalan eserlerin sergilendiği bir müze olarak ziyaretçilerine hizmet vermektedir. Aksaray müzeleri arasında önemli bir yere sahip olan medresenin dışında ziyaret edilebilecek bir diğer müze de Aksaray Müzesidir.

7. Nora Antik Kenti

Nora Antik Kenti
Nora Antik Kenti

Nora Antik Kenti, Aksaray şehir merkezinin 30 km uzağında yer alan ve Helenistik dönemin tüm özelliklerini gösteren Hasan Dağının tepesinde bulunan bir antik kenttir. Roma ile Bizans kültürünün ortak eserlerinden bir tanesi olan antik şehir, ilk dönemlerde askeri üs olarak kullanılmıştır.

8. Hasan Dağı

aksaray gezilecek görülecek yerler
Hasan Dağı

Kapadokya bölgesinin oluşmasında en önemli etkiye sahip olan Hasan Dağı sönmüş bir yanardağdır. Bölge halkı arasında dolaşan rivayete göre ismini dağda yaşayan Hasan’dan almıştır. 3.2688 rakımlı, dağ tırmanış ve yürüyüş gibi sporlar için de mükemmel bir seçenek olmaktadır.

9. Güvercin Kayası

aksaray gezilecek görülecek yerler
Güvercin Kayası

Kalkolitik devire kadar uzanan tarihi ile dikkat çeken Güvercin Kayası yanında bulunan Mamasın Baraj Gölü sayesinde güzelliğine de güzellik katmaktadır. Anadolu’daki ilk yerleşim yerlerinden bir tanesi olan Güvercin Kayası kalekent mimarisinin tüm özelliklerini mükemmel bir şekilde sunmaktadır.

10. Çatalhöyük

aksaray gezilecek yerler
Çatalhöyük

Mezopotamya bölgesi dışında en kalabalık yerleşim yeri olan Çatalhöyük Neolotik dönemden başlayarak 2000 yıllık bir yaşamı ziyaretçilerinin gözleri önüne sermektedir. Kadın heykelciklerine sık rastlanan Çatalhöyük’te yapılan kazılar sonucunda 13 katlı bir yapı ortaya çıkarılmıştır. Aksaray tarihi yerler arasında en önemli yerlerden bir tanesi olan Çatalhöyük, tarihi geziler yapan kimselerin gezip görmesi gereken en önemli mekanlardan bir tanesidir.

11. Eğri Minare

aksaray gezilecek yerler
Eğri Minare

Yapımında kullanılan kızıl taşlardan dolayı Kızıl Minare olarak da bilinen Eğri Minare, Aksaray şehir merkezinde yer almaktadır. 13.yy’da Selçuklular tarafından inşa edilen minarenin yanında bulunan cami ise minareden yüzyıllar sonra inşa edilmiştir. İtalya’da bulunan Pisa Kulesine benzerliği ile dikkat çeken Eğri Minare’nin Alaaddin Keykubat’ın babası Sultan I. Keyhüsrev tarafından yapıldığı bilinmektedir. Yer çekimi kanununa meydan okuyan minare, Aksaray’ın gezilebilecek yerleri arasındaki en önemli yerlerinden bir tanesidir.


Aksaray Gezilecek Yerler / VİDEO

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu