Türkiye

Ağrı Dağı

Ağrı Dağı Nerededir ?

Ağrı Dağı, Doğu Anadolu yaylasının Türk-İran-Rus sınırlarındadır. Eski adı Ararat Dağı’dır. Kuzeydoğudan kuzeybatıya doğru bir yay çizerek uzanır.

Ağrı Dağı’nın Özellikleri ?

Kapladığı alan 1.188 km karedir. Ağrı’nın belli başlı özelliği, küçük tepeler meydana getirmeden, birden bire dikine yükselmesidir. Dağın iki tepesi vardır: Kuzeybatıda Büyük Ağrı doruğu (5165 m.); güneydoğuda Küçük Ağrı doruğu (5165 m.); güneydoğuda Küçük Ağrı doruğu (3925 m.). Ağrı dağının iki doruğu, 8 km. aşağıda, Serdar Bulak kaynağı denilen yerde, dar ve çukur bir belle birleşirler. 2687 m. yükseklikteki bu belde bir geçit vardır.

Büyük Ağrı’nın tepesi, dışarıya doğru kabarık bir koniyi andırır. Tepesinin dört yanıda aşağıya doğru dimdik iner ve volkaniktir. Kuzeydoğusunda Yakup Vadisi adı verilen bir yarık ardır. Bu yarıkdik,yalçın bir yar halinde aşağıya iner. Vadinin üst kesimi, dik kayalardan örülmüş bir duvar gibi, tepeye doğru uzanır. Bu vadide eskiden Arguri Köyü ile Yakup Manastırı vardı. 1840 yılında, çok şiddetli bir deprem sonucunda, dağın bir kesimi kaydı; köy de içinde yaşamakta olan 1600 kişiyle birlikte mahvolup gitti. Yakup kaynağının bulunduğu yer, bugün kupkurudur. Bir çölü andırır. Kaynak da artık başka yerden akmaktadır. Büyük Ağrı’nın tepesi, yaz-kış karlarla kaplıdır. Gene de, Serdar Bulak kaynağıyla Yakup kaynağından başka su yoktur.

Ağrı Dağı’na Tırmanış ?

Dağın doruğuna ilk kez 1829 yılında, Profesör Frederic Parat başkanlığındaki heyer çıkmıştır. O tarihten bu yana, dağın doruğuna çıkmak için, yirmiyi aşkınsefer düzenlenmiş, hepsi de başarıya ulaşmıştır.Ancak, bu arada, aşağıya yuvarlanıp ölenler de olmuştur. Küçük Ağrı ise, büsbütün susuz ve çıplaktır. Yalçın kayalıklarla kaplıdır. Ağaçtan, bitkiden yana fakirdir. Depremden sonra,hayvanların sayısı’da azalmıştır.

Birinci Dünya Savaşı sıralarında, Ağrı Dağı üç devletin (Türkiye,İran,Sovyetler Birliği) Sınırları içindeydi. Kars, Moskova antlaşmaları (1920-1921) ile Türkiye-İran antlaşması (1923) sonucunda, Ağrı bütünüyle Türkiye sınırları içinde kalmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu