AdanaAkdenizTürkiye

Adana Ulu Cami

Adana Ulu Cami tarihi ve büyüklüğü açısından Adana‘nın önemli eserleri arasında yer almaktadır. Memlüklü, Selçuklu ve Osmanlı Dönemleri’ ne ait olan mimari karakterleri üzerinde toplamış olan bu eserin inşasına ilk olarak 1513 senesinde Ramazanoğlu Halil Bey tarafından başlanmıştır. 1541 senesinde Halil Bey oğlu Piri Mehmet Paşa tarafından inşası bitirilmiş ve ibadete açılmıştır. Binanın batı tarafında bulunan esas giriş bölümünün Ramazan oğlu Halil Bey tarafından yaptırıldığı bilinmektedir.

Ulu Cami Mimarisi Hakkında

Bütünü ile kareye yakın dikdörtgen olan planı ile Ulu Cami‘nin doğu ve batı yönündeki iki büyük kapıdan avlu kısmına giriş yapılmaktadır. Caminin esas olan mekanının cephesinde ve doğu cephesinde bulunan avlu kapısında beyaz ve siyah mermer levhalar kullanılmış böylece cephe görünüşüne renk katmıştır. Yarı sivri olan konturların kemerleri bitki ve stalaktit motifleri ile süslenilmiştir. Enine uzanmış olan dikdörtgen plandaki ibadet mekânı, kıble duvarlarına paralel olarak koyulmuş dört sütun ile iki şahın ( nef ) teşkil edilmekte ve sütunlar hafif sivri olan kemerler ile birbirine bağlanmaktadır.
Kıble duvarlarında, etrafı siyah mermerlerden yapılmış bordür ile çevrilmiş mihrabı sayesinde caminin kıble duvarını kaplayan 15. ve 16. yüzyıla ait çiniler ilk bakışta dikkatleri üzerine çekmektedir.

Adana Gezilecek Yerler


Konum Bilgileri / Google Haritalar


Kaynak
Gezily.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu