AdanaAkdenizTürkiye

Adana Gezilecek Yerler

Tarihi dokusu ve modern yapısıyla Türkiye’nin en büyük kentlerinden biri olan Adana sayısız turistlik mekana ev sahipliği yapmaktadır. Adana gezilecek yerler arasında şehrin merkezinde yer alan noktaların yanı sıra çevre ilçelerinde de birçok mekandan söz etmek mümkündür. Türkiye’nin altıncı büyük metropolitanlarından biri olan Adana; tarım, ticaret ve kültür merkezi olarak değerlendirilir.

Verimli toprakları sayesinde antik çağlardan günümüze kadar her zaman yerleşim yeri olmayı başaran Adana günümüzde ise Akdeniz’de gezilecek en iyi yerler arasında ilk sırda yer alır. Birçok farklı noktada unutulmaz bir gezi planı oluşturarak Adana’yı keşfedebilirsiniz.

1. Adana Taşköprü

Adana Taş Köprü

Adana Taşköprü diğer bir adıyla Saros Köprüsü şehrin bilinen en turistlik alanlarından biridir. Tarihteki adıyla Justinianus Köprüsü hakkında ilk resmi kaynak olarak Adana Müzesi’nde yer alan Mimar Auxentios’a ait 4. yüzyıla ait yazıdır. Evliya Çelebi ise toplamda bu köprünün 50 adım olduğunu ve 21 gözlü olduğunu belirtmiştir. Zaman içinde köprünün kıyı düzenlemeleri ve sahillerin toprakla doldurulması nedeniyle biraz daha kısaldığı bilinmektedir. Adana’nın simge yapılarından biri olan Adana Taşköprü Seyhan Nehri üzerinde kurulu ve Adana Seyhan ile Yüreğir yakalarını birleştirmektedir.

2. Adana Merkez Park

adana gezilecek yerler
Adana Merkez Park

Adana Merkez Park, Sabancı Merkez Camii’ne birkaç metre mesafede bulunan 82 dönümlük halka açık bir parktır. Parkın büyük kısmı doğu kıyısında, yaklaşık 8 dönümlük alan Seyhan Nehri’nin batı kıyısında yer almaktadır. Park, hem yerli halk hem de turistler için popüler bir dinlenme noktasıdır ve bu nedenle, bu tarihi şehir hakkında kaynaşmak ve bilgi edinmek için en iyi yerdir. Park, çok çeşitli bitki ve ağaçlarla iyi bir şekilde düzenlenmiştir. Yaklaşık 3 km’lik bisiklet ve yürüyüş yolları ile buz pateni sahası, mini amfi tiyatro ve yer satrancının bulunduğu bir gençlik bölümü vardır. Parkta ondan fazla gölet ve bir çok çocuk oyun alanı bulunmaktadır.

3. Adana Tarihi Büyük Saat Kulesi

adana gezilecek yerler
Adana Tarihi Büyük Saat Kulesi / Fotoğraf: Altınrota.org

Adana’nın bir diğer simge yapılarından biri olan Büyük Saat Kulesi Seyhan ilçesinde Ali Münif Yenağa caddesinde yer alır. 32 metre uzunluğu ile Türkiye’nin en büyük saat kulesi olma özelliğini taşıyan Adana Saat Kulesi mutlaka görülmesi gereken tarihi yapılardan biridir.

4. Adana Ulu Cami (Ramazanoğulları Cami)

adana gezilecek yerler
Adana Ulu Cami

16. yüzyıldan günümüze kadar bozulmadan gelmeyi başaran Adana Ulu Cami Adana’yı ziyaret edenler tarafından mutlaka görülmelidir. Asıl adı Ramazanoğlulları Cami olan Ulu Cami, 1988 yılında Sabancı Merkez Cami yapılana kadar Adana’nın en büyük camisi olma özelliğini korumayı başarmıştır.

1509 yılında Ramazanoğlu Halil Bey tarafından inşa ettirilen cami 1541 yılında oğlu Piri Mehmet Paşa tarafından tamamlanmıştır. Adana tarihi yerler arasında Ulu Cami ilk sırada yer alır.

5. Eşsiz Manzarasıyla Dilberler Sekisi

adana gezilecek yerler
Dilberler Sekisi

Seyhan Nehri’nin kenarının düzenlenmesi ile oluşturulan Adana Dilberler Sekisi yeşili ve doğal nehir manzarası ile şehrin nefes alabileceğiniz alanları arasında ilk sırada yer almaktadır. Yürüyüş yolunda ailenizle veya sevdiklerinizle keyifli vakit geçirebilir ve Dilber Sekisi’nin eşsiz manzarası içinde rahatlayabilirsiniz. Adana doğal güzellikleri ve eşişiz Seyhan Nehri manzarasını en iyi yaşayabileceğiniz noktalardan biri olan Dilberler Sekisi yıl içinde sayısız ziyaretçiyi ağırlamaktadır.

6. Adana Etnografya Müzesi

adana gezilecek yerler
Adana Etnografya Müzesi

1845 yılında kilise olarak inşa edilen Adana Etnografya Müzesi 1924 yılında terk edilmesinin ardından müzeye dönüştürülmüştür. Bölgeye ait sayısız eseri bünyesinde barındıran müze şehri ziyarete gelen kişiler tarafından sıklıkla ziyaret edilmektedir. Ancak yerel halk tarafından müzenin yeterli ilgiyi görmediği söylenebilir. Adana müzeleri arasında ilk sırada görülmesi gereken Etnografya Müzesi sayısız tarihi esere ev sahipliği yapmaktadır.

7. Adana Çoban Dede Parkı

Adana Çoban Dede Parkı
Adana Çoban Dede Parkı

Adana’nın en güzel manzaralarından birine sahip Çoban Dede Parkı rivayete göre Çoban Dede adlı bir evliyanın mezarının bulunduğu yer olarak anılmaktadır. Çoban Dede Parkı ve Türbesi olarak geçen bölge Seyhan Nehri kıyısında yer alan en güzel noktalardan biridir. Çoban Dede Türbesi yıl içinde çok sayıda ziyaretçi çekmektedir.

8. Adana Kalesi

Adana Kalesi
Adana Kalesi

Adana’nın sembol yapılarından bir diğeri olan Adana Kalesi ilk antik çağlarda günümüze kadar ulaşmayı başaran nadir eserler arasında yer alır. Eski bir yapı olması nedeniyle kalenin genişliği ve boyutları hakkında kesin belirlemeler yapılamamıştır. Adana’da ayrıca Feke Kalesi ve Anavarza Kalesi ile Antik Kenti’ni de ziyaret ederek tarihin içinde keyifli bir zaman geçirebilirsiniz. Hem doğal güzellikleri hem de antik yapılarıyla Adana mutlaka görülmesi gereken seyahat noktalarından biridir.

9. Adana Sinema Müzesi

Adana Sinema Müzesi
Adana Sinema Müzesi

Adana’nın müzeleri arasında dikkat çeken ve açılışı sırasında yoğun ilgi gören Adana Sinema Müzesi sinema tarihimiz açısından oldukça önemli bir yere sahiptir. Fotoğraflar, kitap ve film afişleri ile Türk sinemasının tarihine ışık tutan diğer pek çok eserler mutlaka görülmesi gereken yerler arasında yer alır. Adana’yı ziyaret edeceklerin ve sinemaya ilgi duyanların mutlaka gezip görmesi gereken noktalardan biridir.

10. Adana Kazancılar Çarşısı

Adana Kazancılar Çarşısı
Adana Kazancılar Çarşısı

Türkiye’nin özellikle Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yer alan şehirlerinde görmeye alışık olduğumuz eski bakırcılar ve kazancılar çarşısı Adana’da da yer almaktadır. Adana’yı ziyaret edenlerin hatıra alabilecekler ve dekoratif veya günlük kullanım için tarihi özelliğini kaybetmemiş otantik ürünleri alabileceği çarşısıdır. Adana Kazancılar Çarşısı Adana’nın sembolü haline gelmeyi başarmış noktalarından biridir.

11. Adana Bebekli Kilisesi

adana gezilecek yerler
Adana Bebekli Kilisesi

Adana’nın Tepedağ ilçesinde yer alan Bebekli Kilisesi, Aziz Pavlus Kilisesi (Saint Paul Church) olarak da bilinir. 18802li yıllarda Aziz Paul adına yaptırılan kilisenin tepesinde 2.5 boyutlarında tunçtan yapılmış bir Meryem Ana Heykeli taşır. Heykelin ilk bakışta bebeği andırması nedeniyle Bebekli Kilise adıyla da anılmaya başlamıştır. İtalyan Katolik Kilisesi olma özelliği taşıyan kilise Adana’yı ziyaret edenler tarafından mutlaka görülmelidir.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu