AdanaAkdenizTürkiye

Anavarza Ören Yeri

Anavarza Ören Yeri tarihi 2100 sene öncesine kadar gitmektedir. En parlak dönemini Roma İmparatoru Septimius Severus tarafından ödüllendirilmesiyle milattan sonra 2. yüzyılda yaşamaya başlamış olan Anavarza, zaman içerisinde önemli bir kent haline gelmiş ve 408 senesinde Kilikya Başkenti olmuştur. Önemini Bizans Döneminde de devam ettirmiş daha sonraki senelerde Ermeniler, Selçuklar, Abbasiler, Ramazanoğulları, Osmanlı gibi farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Bu sebeple Anavarza’da çeşitli kültürlerin izlerini bir arada görmek mümkün olmaktadır. UNESCO Dünya Geçici Miras Listesi’ne kültürel zenginliği sayesinde girmiştir. Bu kent, tarihi, kalıntıları ve efsaneleri ile dikkatleri üzerine çekmektedir.


Antik Stadyum, Tiyatro ve Diğer Kalıntılar


Bir dönemliğine bölge başkentliği yapmış olan Anavarza bu dönem içerisinde şenlik ve spor müsabakalarının da merkezi olmuştur. Anavarza Ören Yeri‘ni ziyaret ettiğinizde tiyatro ve stadyum kalıntılarını görecek, bir zamanlar burada yapılan heyecanlı yarışlar ve sahnelenen oyunlar gözünüzün önüne gelecektir.
Antik kentte mozaikli havuzlar ve sütunlu yol ziyaretçilerinin ilgisini çeken diğer kalıntılardır. 6. yüzyıla ait Havariler Kilisesi ve Kaya Kilisesi Bizans Dönemi’ne, batı kapısının dışarısındaki bir kulede görülmekte olan Arapça Kitabe’ si ise Abbasi Dönemi’ne işaret etmektedir. Anavarza Ören Yeri’ni çevrelemekte olan surlar bin beş yüz metre uzunluğunda, giriş kapılarından birisi 3. yüzyıl olarak tarihlenmiş zafer takı şeklinde tasarlanmıştır.
Hala devam eden kazı çalışmalarında tespit edilmiş ve bir kısmı açığa çıkarılmış; 32 metre genişliğine ve bin yedi yüz metre uzunluğuna sahip olan yol ise antik dünyanın en büyük ve en geniş sütunlu caddeleri arasında gelmektedir. Yüzlerce yıl stratejik önemini yitirmemiş olan kale 200 metre yüksekliğinde, ovaya hâkim bir tepede yükselmektedir.

Adana Gezilecek Yerler


Konum Bilgileri / Google Haritalar


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu