Türkiye

Abant Gölü

Abant Gölü Nerededir ?

Abant Gölü Bolu’nun 34 km. güneybatısında, çamlık tepelerle çevrili güzel bir göldür. Yüzölçümü 1.28km.2’dir. Batı Karadeniz Dağları içinde Bolu-Düzce-Mudurnu arasında uzanan Abant Dağları’nın kuzeybatıkesimindedir.

Abant Gölü’nün Özellikleri ?

Denizden yüksekliği 1.298 m.’dir. Suyu tatlı, durudur. Göl suları aynı adı taşıyan küçük bir dere vasıtasıyla Bolu çayına boşalır. Göl en yeni araştırmalara göre Abant suyu vadisinden meydana gelmiş bir doğal baraj(set) gölüdür. Çevresindeki tepelerin çam,köknar ağaçlarının suya vuran gölgelerini bir ayna gibi yansıtır. O kadar ki, 20-25 metre su dibindeki taşlar bile kolaylıkla görülebilir.

Abant Gölü’ne Nasıl Gidilir ?

Abant Gölü Bolu özel idaresi’ne bağıdır. Bolu’dan Abant’a sürekli otobüs seferleri yapılır. Abant,Ankara-İstanbul yoluna iki yanı ormanlık, 23 km. uzunluğunda bir yolla bağlıdır.

Abant Gölü’nde Ne Yapılır ?

Göl de, çevresi de eşi az bulunur güzellikte olduğu için, o dolayların, hatta İstanbul’un, Ankara’nın sayılı yazlık dinlenme yerlerinden biri haline gelmiştir. Çamlar arasında turistik oteller yapılmıştır. Gölün kıyısı boyunca 7600 m. uzunluğunda bir gezinti yolu vardır. Kıyıda, ya da çevredeki ormanların içinde yazın öbek öbek çadırlı kamplar kurulur. Gölde kayıklarla gezintiler de yapılır. Göl, yazın su sporları yapılmasına elverişliyse de, kışın buz tutar. Abant sularında alabalık,mercan bulunur. Abant Gölü ile çevresinin iç turizmimizde önemli bir yeri vardır.

Abant Gölü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu